Lawrence Fields: To The Surface (Rhythm ‘N’ Flow Records)

Please Scroll down for ENGLISH

Christian Scott, Joe Lovano, Brandford Marsalis, Sax Supreme Quartet with Chris Potter ve Dave Douglas gibi isimlerle birlikte çalışan kaliteli piyanist Lawrence Fields, uzun süredir heyecanla beklenen ilk albümü To The Surface’i, Rhythm N’ Flow Records etiketiyle 2 Şubat tarihinde yayımlayacak.

To The Surface ile eşlikçi bir müzisyen olarak çalış stilindeki gelenekçi yaklaşımını çağdaş bir zemine oturtma pratiğiyle besteci ve grup liderliğine aktaran Fields, bu albümde Yasushi Nakamura ve Corey Fonville ile birlikte çalıştı.

To The Surface tutkulu, duyarlı ve dürüst bir ifade alanı

Albümün isminde oldu gibi Fields’in bir eşlikçi olarak zihninde biriken fikirlerin ve akışların yüzeye çıkarılmasına şahitlik ediyoruz. Fields, aslında ilk bakışta bir klişe olarak kabul edilebilecek yaratılış öyküsünü kasırga gibi etkili müziği ile akılda kalıcı bir ürüne dönüştürüvermiş. To The Surface, yalnızca yüksek tempolu parçaların birbirinin arkasına dizildiği bir teknik gösterisi değil aynı zamanda çağdaş cazın tüm tonlarını içerisinde barındıran tutkulu, duyarlı ve dürüst bir ifade alanı. 

Albümde Jule Styne ve Sammy Cahn bestesi I fall in Love Too Easily dışındaki tüm parçalar Lawrence Fields’a ait. 

Parachute’ vakti gelip sahnesine kavuştuğunda söyleyecek çok sözü olan bir müzisyenin müziğiyle kendini gösterdiği ahenkli ve çarpıcı bir parça

İlk parça ‘Parachute’ ile birlikte üçlü kayalıklardan aşağı müziği paraşütleri olarak kullanarak süzülüyorlar. Vakti gelip sahnesine kavuştuğunda söyleyecek çok sözü olan bir müzisyenin sözleriyle değil müzikleriyle kendini gösterdiği ahenkli ve çarpıcı bir parça. ‘New Season Blues’ ise mevsim değişkenliği gibi umutlara, yeni bir ruha açılan kapı etkisinde bir parça. Bu parçada Fields’ın muazzam solosu klasik dönemdeki cazın kurucu babaları olan piyanistlerin ışığını taşıyor. Solonun hemen ardından Yasushi Nakamura’nın solocu ve eşlikçi olarak harikalar yarattığını duyuyoruz. Duo bölümlerinde ise Fonville ve Nakamura son derece mukavemetli ve uyumlu bir ikili olduklarını kanıtlıyorlar. 

Moving on parçası Fields’ın kaybettiği bir yakının ardından hissettiği kedere rağmen hayata devam edebilmenin enerjisini taşıyor. Melankoli sarmalına kapılarak dinleyici aşağıya çekmek yerine yükseltmeyi tercih ediyor. 

To The Surface, cazın parlayan yıldızlar kategorisinden kuşağının virtüöz piyanistleri sınıfına yükselmeye aday Lawrence Fields’ın grup lideri sıfatıyla ve kendi cümleleriyle söylediği ilk sözler. Fields, To The Surface’de söyleyeceklerini oldukça kararlı ve dikkat çekici bir biçimde söylüyor. Ve bu yeni başlangıç Fields’in dinleyicilerini kendisine hayran bırakacak yeni müziklerinin yolda olduğunun da gösterişli bir habercisi. 

Albümü Bandcamp’ten satın almak için BURAYI ziyaret edin.

Lawrence Fields: To The Surface (Rhythm ‘N’ Flow Records)

Ingenious pianist Lawrence Fields who has worked with Christian Scott, Joe Lovano, Brandford Marsalis, Sax Supreme Quartet with Chris Potter and Dave Douglas, will release his long-awaited debut album To The Surface on February 2nd via Rhythm N’ Flow Records.

Pre-order the full album on BANDCAMP

With To The Surface, Fields transferred his traditional approach to playing as an accompanist to a contemporary approach as a composer and bandleader. In his brand new album Fields accompanied by outstanding rhythm section partners Yasushi Nakamura and Corey Fonville.

To The Surface’s not just a technical demonstration of up-tempo pieces follows by one and other, but a passionate, sensitive and honest expression of all the tones of contemporary jazz.

As in the album’s title, we witness the ideas and flows accumulated in Fields’ mind as a companion being brought to the surface. Fields has turned the creation story, which could be considered a cliché, into a memorable album with his whirlwind music and his unique approach. To The Surface’s not just a technical demonstration of an up-tempo pieces follows by one and other, but a passionate, sensitive and honest expression of all the tones of contemporary jazz.

All tracks on the album composed by Lawrence Fields except Jule Styne and Sammy Cahn renowned composition I fall in Love Too Easily.

Parachute is a harmonious and striking track where a musician who has a lot to say when his time comes and he reaches his stage shows himself not with his words but with his music

With the very first track ‘Parachute‘, the trio floats down the cliffs using music as their parachute. It’s a harmonious and striking track where a musician who has a lot to say when his time comes and he reaches his stage shows himself not with his words but with his music. ‘New Season Blues’, on the other hand, is a piece that opens the door to hopes and a new spirit like the changing of the seasons. In this piece, Fields’ tremendous solo carries the light of the pianists who were the founding fathers of jazz in the classical period. Immediately after the solo, we hear Yasushi Nakamura doing wonders as soloist and accompanist. In the duo sections, Fonville and Nakamura prove to be an extremely resilient and harmonious duo.

Moving on carries Fields’ energy of moving on despite grief after the passing of someone close to Fields. He prefers to lift the listener up instead of dragging them down in a spiral of melancholy.

To The Surface is the first words of Lawrence Fields, who has risen from the category of jazz’s shining stars to the virtuoso pianists of his generation, in his own words as a band leader. Fields prefers to say what he has to say on To The Surface in a very determined and remarkable way. And this new beginning is a glorious harbinger that Fields’ new music is on the way, which will leave his listeners in awe.

 

Review of ‘A Lovesome Thing’ is HERE

 

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir