Otomobil Koleksiyonu ile Jason Luís Cheetham

Kendimi rahatlatmak istediğim zamanlarda, caz ya da rock müzisyenlerinin hobilerine, ilgi alanlarına ya da spesifik olarak aşk hikayelerine odaklanarak, araştırma yapıp, durumu içselleştirmek beni mest ediyor. Sanıyorum feyz alıyorum. Bukowski kadar alkole gömülüp, meşe fıçılarında tütsülendiysem, Chet Baker ile konuşarak içimi ona dökmeyi tercih ediyorum. Antrparantez Chet ile konuşmalar serisi adı altında yazdığım mektupları, yanı sıra Keith Moon, Miles Davis, George Harrison ve Jeff Beck’in otomobil koleksiyonlarını anlattığım yazılarımı Dark Blue Notes üzerinde okuyabilirsiniz.

Bu kez sizlere, Jay Kay adıyla bilinen, İngiliz asit caz grubu Jamiroquai‘nin solisti, Jason Luís Cheetham‘ın otomobil koleksiyonundan bahsetmek istiyorum. İlk gençlik yıllarından bu yana, tuhaf şapkalar takmasıyla tanınan Jay Kay, geniş otomobil koleksiyonu ile de tanınıyor. Cheetham’ın yıllar içinde, biriktirdiği ve elden çıkardığı arabaların sayısının yüz elliden fazla olduğu söyleniyor.

Jay Kay, BBC’nin hazırladığı, Top Gear programına bir kaç kez katıldığında, otomobil koleksiyonu hakkında derin bilgiler verdi. Şubat 2018 yılında, Silverstone Yarışı Retro Klasik Otomobil Müzayedesi’nde, 2003 Suzuki GSX-R600 ve 1989 Kawasaki Z1000 motosikletlerini açık artırmaya çıkardı. Ardından Aralık 2019 yılında, ünlü müzayede şirketi Bonhams’da, nadir bulunan üç otomobilini açık artırmaya çıkardı. Bunlar, yalnızca 200 adet üretilen 1973 Porsche 911 Carrera RS Lightweight Coupé, 2004 Porsche Carrera GT ve 2016 Ferrari F12TDF Berlinetta idi. 2020 yılında da, yine Bonhams üzerinden, sahip olduğu ilk otomobil olan, araba kullanmayı öğrendiği 1972 model BMW 1602’yi açık artırmaya çıkardı.

Ünlülerin otomobil koleksiyonları sürekli değişiyor. Esasen laf aramızda, müzisyenlerin koleksiyonları arasında en değerli bulduğum, Jeff Beck’e ait olan hot rod stil otomobiller. Tek bir otomobilini bile elden çıkarmayan büyük bir sanatçı ve zanaatkâr… Konumuz Jay Kay olduğu için, belirtmek isterim, bir röportajında, ortada hiçbir sebep yokken Porsche almaya başladığını söylüyor. Onun koleksiyonundan seçtiğim üç otomobili Dark Blue Notes okuyucularına anlatmak istiyorum.

1955 Maserati A6G/54 2000 Frua Berlinetta

1955 Maserati A6G/54 2000 Frua Berlinetta

Nadide bir tasarım 1955 Maserati A6G/54 2000 Frua; dünyada bu otomobilden sadece altmış adet üretildi ve Jason Luís Cheetham bunlardan birine sahipti.

Maserati firmasının kurulmasına yardımcı olan kardeşlerden biri olan Alfieri Maserati’yi, bu özel otomobilin seri adındaki ‘A’ harfi temsil ediyordu. ‘6’ rakamı ise sıralı altı silindirli motor anlamına geliyordu.

A6G/54 ilk kez 1954 yılında Paris’teki Mondial’de l’Automobile’de halka tanıtıldı. Üç çift şoklu Weber 36 DO4 karbüratöre sahip 121 kübik inçlik DOHC çift fişli ve sıralı 6 silindirli bir motora sahipti. 4 vitesli manuel şanzımanla eşleştirilen bu araç, 6000 RPM’de 150 HP güç üretiyordu. Salıncaklı, helezon yaylı ve hidrolik amortisörlü bağımsız bir ön süspansiyona sahipken, hareketli arka aksta çeyrek eliptik yaprak yaylar ve hidrolik amortisörler vardı. 1954 ile 1956 yılları arasında, dünyanın en iyi yarış otomobil tasarımcılarından biri olan, Giovanni Michelotti tarafından tasarlanan coupe’ın gövdesi, Carrozzeria Allemano’nun fabrikasında üretildi. Ayrıca tasarım harikası olan bu otomobilin başka tasarımcıları da vardı. Ünlü İtalyan tasarımcı Pietro Frua ve Elio Zagato dahiyane güçlerini birleştirerek, bu muhteşem makineyi yarattılar. Jay Kay elinde bulunan A6G/54’ünü 2012 yılında Pebble Beach’teki Gooding & Co. müzayedesinde 1.650.000 dolara sattı.

Jay Kay ve Lamborghini Diablo SE30

Lamborghini Diablo SE30

Jay Kay’ın sahip olduğu metalik Viola rengine boyanmış, iç kısmı mavi süet kaplı olan Lamborghini Diablo SE30 model otomobili, tüm koleksiyonundaki en ucuz arabalardan biri olabilir. Ancak inanılmaz hikayesi nedeniyle, anlatmaya değer buldum. Grubun hit şarkısı Cosmic Girl’ün müzik videosunda, dört dakikalık uzun bir araba kovalamacası var. Videoda gözüken bütün araçlar Jay Kay’in koleksiyonuna ait. Lamborghini, kırmızı Ferrari F40 ve siyah Ferrari F355’i kovalıyordu. Video teması olarak Jay Kay, Cosmic Girl kabul edilebilecek bir otomobil tarafından yönlendiriliyordu. Otomobil çekimleri esnasında talihsizlikler yaşadı. Jay Kay, Lamborghini’sini, çekimler için İspanya’nın Cabo de Gata kentine gönderdiğinde, şirket çalışanlarından biri, onu, gizlice, kimseye söylemeden keyifli bir kaçamak için aldı. Fakat bir kaza geçirdi, şoför zarar görmese de, Lamborghini tamir edilemeyecek şekilde dağıldı. İyi bir usta buldular. Araba tamire gitti. Çekimlerin acilen yapılması gerekiyordu. Yakınlardaki bir koleksiyoncudan ödünç alınan bir Lamborghini ile çekimi tamamladılar.

2017 yılında tamir gören, Viola Metallic Lamborghini Diablo SE30, AutoTrader UK’de 549.995£ bedelle satışa sunuldu. Hikayesi olan bu otomobilden esasen sadece 150 adet üretildi. Sağdan direksiyonlu versiyonu yalnızca 16 adet olarak standardize edildi. Biri de Jay Kay’in garajındaydı.

Neden metalik mor renk tercih ettiğinden de bahsetmek istiyorum. Jamiroquai adı esasen, Jam Session’ın Jam kısmı ile ‘iroquai’ kelimesinin birleşiminden oluşuyor. Iroquai, Kuzey Amerika’da bir kızılderili kabilesinin adı. Iroquois Konfederasyonunun resmi rengi ise mor. O yüzden tercihini mordan yana kullandı.

1964 Aston Martin DB5

1964 Aston Martin DB5

Aston Martin DB5 ilk kez 1964 yapımı Goldfinger filminde Bond’un aracı olarak göründüğü için, İngiliz süper casusu James Bond hayranı olan herkese bu araç tanıdık gelecektir. Aston Martin film ile o kadar bütünleşti ki, filmdeki bir insan karakteri kadar Bond serisinin bir parçası haline geldi.

Jay Kay, arabayı 1994 yılında satın aldı. 1965 DB5 mükemmel durumdaydı. Kilometre sayacı 40.000 milin üzerini gösteriyordu. Araç üzerinde biraz oynamalar yapılmalıydı. İlk sahibi onu siyah inci boyalı ve gri iç aksamlı olarak sipariş etti. İkinci sahibi ise Aston Martin’i fiesta kırmızısına boyamıştı.

Jason Luís Cheetham onu satın aldıktan sonra, gövdeyi tamamen soydurdu ve tüm korozyon giderildi. Motorun yanı sıra fren sistemi ve süspansiyon da fabrika spesifikasyonlarına göre yeniden inşa edildi. Daha sonra Bond’un ünlü Aston Martin’iyle aynı renk olan gümüş griye boyandı.

5500 RPM’de ve 280 lb-ft’de 282 beygir gücü üreten DOHC düz altı silindirli bir motora sahipti. Çıkabileceği en yüksek hız 142 mil/saatte sabitleniyordu. 7.1 saniyede sıfırdan altmışa çıkıyordu. DB5’in şöhreti vardı. Jay Kay 2005 yılında aracı müzayedede sattı.

Koleksiyonuna ait otomobillerini elden çıkarma isteği ilginç esasen. Şahsen ben, koleksiyonum ile gönül bağı kurarım ve bu kadar ticari yaklaşamam. Fakat yine de muhteşem bir zevk. Takdire şayan. Jay Kay’in ticari zekâsını da yaptığı müzikler kadar onurlandırmak gerekiyor.

Cosmic Girl şarkısını da, bu makaleyi okuyan, siz değerli Dark Blue Notes okuyucularına armağan ediyorum.

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 61 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir