Galataport Jazz Başlıyor!

Caz festivali denince aklınıza ne gelir? Elbette, caz müziğinin yükseltici ruhunu taşıyan bir festival! Caz olmadan bir caz festivali düşünülemez, değil mi? Günümüzde bazen şaka gibi gelse de, cazın olmadığı caz festivalleri de var. Ama bir caz festivali; rengarenk, cıvıl cıvıl ve eğlenceli olmalı. Keyifli aktiviteler, lezzetli yemekler, enfes kokteyller… İşte size harika bir haber! İstanbul Boğazı’nın kalbinde, tarihi ve kültürel zenginliklerin kesiştiği Galataport’ta, festival alanını cazın tüm renklerine boyayacak Galataport Jazz başlıyor!

30 Nisan ve 8-9 Haziran tarihlerinde, New Orleans’ın 1700’lü yıllara uzanan rengarenk sokak şöleni Mardi Gras kutlamalarından ilham alınarak düzenlenecek festivalde, İstanbul’un cazibe merkezlerinden Galataport, herkese açık, coşkulu ve canlı bir caz müzik festivaline ev sahipliği yapacak.

Galataport Jazz, cazın büyüleyici atmosferini her yönüyle yaşatacak bir festival olarak tasarlanmış. Enstrüman ve dans atölyeleri, jazz karaoke, profesyonel makyaj etkinlikleri ve ücretsiz konserlerle cazın ışıltısını her köşede hissedeceksiniz. Festival için özel olarak hazırlanan soul food lezzetleri ve enfes kokteyllerle, tüm duyularınıza hitap eden, birleştirici ve unutulmaz bir deneyim sunacak.

Festivale katılanların ücretsiz dinleyecekleri ve izleyecekleri sanatçılar; Batu Şallıel, Barış Doğukan Yazıcı, Burak Dursun, Bulut Gülen, Ercüment Orkut, Ferit Odman, Tunç Çakır, Melis Sökmen, Selen Beytekin, Hermon Mehari, Erhan Erbelger, Nevin Hetmanek, Tomas Hetmanek, Volkan Topakoğlu, Şenova Ülker, Şükrü Kibar ve Fatih Erkoç. 

Selen Beytekin ve Big Band’den Uluslarası Caz Günü’ne özel gösterişli bir konser

30 Nisan Uluslararası Caz Günü kutlamaları kapsamında sağlam bir entonasyon ve ritmik hissasiyetle birleştirdiği gösterişli sesiyle jazz sanatçısı Selen Beytekin, New Orleans’ın renkli sokaklarından esinlenerek yaşam enerjisini sahneye taşıyacak bir performans gerçekleştirecek. Beytekin’e usta caz müzisyenlerinden oluşan ve gösterişli kostümleriyle dikkat çeken büyük bir caz orkestrası eşlik edecek.

8 Haziran’da dansçı Şükrü Kibar ve Dans Fabrika dansçıları ile jazz dans atölyesi ile başlayacak gece, jazz ve dansın iç içe geçtiği türlerden swing jazz’ın ilgi çeken caz manouche topluluğu Flapper Swing’in konseri ile devam edecek. Sevilen topluluk, D.Reinhardt’ın eserleri ve 1920-30’ların caz standartlarıyla Galataport’taki dinleyicileri geçmişin caz atmosferine davet edecek.

Ardından yaklaşık 30 yıllık sanat hayatında aile mirası Afro-Amerikan nüanslı sesi ve içten yorumu ile müzikallerden, modern müzik topluluğu gösterilerine, Jazz, R&B, Latin, Soul, Blues gibi pek çok türde çalışmalar gerçekleştirmiş Melis Sökmen sahne alacak.

Festivalin 9 Haziran’daki programı, ülkemizin önde gelen jazz davulcularından, çok yönlü bir sanatçı olan Ferit Odman’ın yöneteceği interaktif bir davul atölyesiyle açılacak. Bu atölyenin ardından, katılımcıların kendi sahne deneyimlerini yaşayabilecekleri, heyecan verici bir ‘jazz karaoke’ etkinliği ana sahnede yer alacak.

Gecenin ilerleyen saatlerinde, Selen Beytekin’in sahnesi, Avrupa’nın caz başkenti Paris’te yaşayan Amerikalı jazz trompetçisi Hermon Mehari’yi ağırlayacak. İstabullu caz severlerin yakından tanıdığı Mehari, enstrümanındaki ustalığı ve geniş repertuarıyla Avrupa’nın en çalışkan müzisyenleri arasında yer alıyor. Selen Beytekin ve Hermon Mehari’nin birlikte verecekleri konser, Galataport Jazz’da müziğin evrensel dilini konuşturarak kültürler arası bir köprü oluşturacak.

Festivalin muhteşem finalinde, müziğin çeşitli türlerinden beslenen enerjisini seyirciye aktarmada usta olan çok yönlü ve saygın sanatçı Fatih Erkoç, Galataport Jazz sahnesinde unutulmaz bir caz gecesi sunacak.

Galataport Jazz, Avrupa’nın renkli caz festivallerini andıran, İstanbul’un en göz alıcı noktalarından birinde gerçekleşecek. Seçkin caz sanatçılarının performanslarını ücretsiz olarak sunacak bu festival, konser biletlerinin pahalılığından dolayı caz ile tanışamamış İstanbullular için büyük bir fırsat. Geleceğe dönük umut vaat eden ve özenle hazırlanan bu etkinlik, şehrin kültürel yaşamına yeni bir soluk getirecek. Umarım bu festival, caz müziğinin büyüsünü daha geniş kitlelere yayarak, uzun yıllar boyunca devam eder.

Festivalin instagram hesabını takip edin.

Burak Sülünbaz’ın kaleme aldığı yazılardan SON 100 YAZI.

 

 

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir