Salman Gambarov, Şenova Ülker ve Cenk Erdoğan’la 5 Nisan’da CRR’de

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Nisan ayında da caz ve dünya müziğinin değerli isimlerini ağırlamaya devam ediyor. Modern Azerbaycan cazının önde gelen grup liderlerinden; besteci, piyanist ve aranjör Salman Gambarov, kendi adına Türkiye’de vereceği ilk konserde Bakustic Jazz projesi ile 05 Nisan Cuma akşamı sahnede olacak.

Konsere bilet almak için BURAYI ziyaret edin.

Gambarov’un bu özel konserinde konuklarıysa; Azeri pop şarkıcısı İlhama Gasımova ve Türkiye’den kendi alanlarının önde gelen iki ismi, trompette Şenova Ülker ile perdesiz gitar ve yaylı tamburda Cenk Erdoğan. Ayrıca Fuad Jafar bas gitarda ve İsgandar Alasgarov davulda yer alacaklar.

Salman Gambarov’un müziğinde caza yakın bir müzikal çıkış noktası olsa da Azeri müziği başta olmak üzere farklı müzikal kültürlere sıklıkla uğrayan bir yapısı da var. Dolayısıyla dünya müziğinin bizim müziğimize en çok yaklaştığı bölgeden seslerle kulaklarımıza misafir olacak. Tecrübenin verdiği özgünlük ile bu aşinalık hissi kısa sürede samimi bir keşif yolculuğuna dönüşme potansiyeli taşıyor.

1959 yılında Azerbaycan’da doğan Gambarov, Azerbaycan Devlet Konservatuarı’ndan 1983 yılında teorisyen-müzikolog ve 1990 yılında da kompozitör olarak mezun oldu. Kariyeri boyunca Florian Weber, Amir ElSaffar, Luciano Biondini, Werner Englert, Farida Mammadova, Vasumathi Badrinathan gibi pek çok isimle çalışmış. 2014 yılında ise “Ustalarla Buluşmalar” başlığı altında Yıldız İbrahimova, Önder Focan, Şenova Ülker, Fatih Ahıskalı ve Ferit Odman’la birlikte İstanbul Caz Festivali‘nde sahne almıştı. 

Gambarov’un sahnedeki eşlikçilerinden müzik yolculuğu Azerbaycan’da katıldığı müzik yarışmalarında birinciliklerle başlayan Azeri şarkıcı İlhama Gasımova, profesyonel kariyerine Almanya’da başladı. Yurtdışı kariyerine bir süre de New York’da devam eden ve blues müziğini öğrenmek için çeşitli blues gruplarında solistlik yapan İlhama Gasımova, popüler müzik kariyerine Azerbaycan’da devam ediyor ve Rashid Behbudov Müzik Tiyatrosu‘nun vokalist kadrosunda yer alıyor

Gambarov’a ülkemizden eşlik edecek diğer isimler caz müzikseverlerin çok yakından tanıdığı Şenova Ülker ve Cenk Erdoğan. Hem cazın içinden gelmeleri hem de dünya müziğinin neredeyse tüm türlerinde lider ve eşlikçi sıfatıyla müzik üretmeleri hasebiyle iki isimde Gambarov’un müziği için biçilmiş kaftanlar. Erdoğan ve Ülker, uçsuz bucaksız sahne tecrübeleri, içinde yer aldıkları müziğin bazen starı bazense sessiz birer eşlikçisi olabilme potansiyelleriyle o akşam icra edilecek müziği dinleyiciler için unutulmaz bir hale çevirecekler. Evvel zaman Cenk Erdoğan için yazdığım bir yazımda kullandığım ifadeleri tekrarlamakta bir beis görmüyorum; “Cenk Erdoğan’ın sahnesindeki rahatlığı ve güler yüzü sahnesini paylaştığı bütün müzisyenleri de iyi hissettiriyor. Onun dokunduğu projelerde işler her zaman yolunda gidiyor.”

Yerel seçim gürültüleri dinmişken, güzel ve güneşli günler görmeye devam edeceğimiz Nisan ayında da salonlarda yerimizi almayı ihmal etmeyelim.

Meraklısına bir konser değerlendirme yazısını daha BURAYA bırakıyorum.

 

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 166 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir