Kameranın Merceğinden Cazı Dinlemek

Caz ömür boyu sürecek bir tutkudur. Ve onu kameramın merceğinden dinlemeyi seviyorum.” diyor Jazz World Photo (Caz Dünyası Fotoğrafı) kurucusu Patrick Marek. Caz fotoğrafçıları için dünya çapında düzenlenen yarışma Jazz World Photo, fotoğrafçı Patrick Marek ve arkadaşları Tomáš Katschner (organizatör) ve Ivan Prokop (fotoğrafçı) tarafından 2013 yılından beri sürdürülüyor.

Geçen sene 10. yılını tamamlayan bu küresel etkinlik, UNESCO’nun Uluslararası Caz Günü‘nün de radarında. UNESCO Kültürlerarası Diyalog İyi Niyet Elçisi olan ünlü caz piyanisti Herbie Hancock şöyle konuşuyor: “UNESCO ve Thelonious Monk Caz Enstitüsü adına, 2014 yılında cazın dünya çapında kutlanması için üzerinize düşeni yaptığınız için size ve Jazz World Photo yarışmasına en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Uluslararası Caz Günü kesinlikle bu tür organizasyonlara bağlıdır.”

Yarışmaya ilk yılında 29 ülkeden 134 fotoğrafçı katılmış. İkinci yılda Jazz World Photo’nun katılımı %40 artarak 27 ülkeden 187 fotoğrafçıya ulaşmış. Bu beklenmedik artış onları sonraki seneler için cesaretlendirmişe benziyor.

Önemli kurallardan birisi, fotoğrafçıların yalnızca o yıl çekilen fotoğraflarla yarışmaya katılabilmeleri. Her yıl fotoğraf seçkisinden oluşan bir sergi de düzenleniyor ve sergiye tam basılı katalog eşlik ediyor.

Jazz World Photo, caz ve caz fotoğrafçılığını blues, funk, dünya müziği gibi müzik türlerini tanıtmayı amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir proje. Kazananlar ve jüri üyeleri her yıl Çekya’nın Trutnov şehrinde düzenlenen uluslararası Jazzinec Festivali‘nin ana konserinde buluşuyor.

2023’te düzenlenen yarışmanın jüri üyeleri Patrick Marek (Çekya), Tomáš Katschner (Çekya), Ivan Prokop (Çekya), Dan Bárta (Çekya), Jiří Turek (Çekya), Antonio Porcar Cano (İspanya), Jiří Kučera (Kanada) ve Hervé Escario’dan (Fransa) oluşmaktaydı. Bu sene de benzer bir jüri, ödülleri tayin etmiştir diye düşünüyorum.

2024 yarışması 20 Nisan’da sonuçlandı ve kazanan 3 fotoğraf hem web sitelerinden hem de instagram sayfalarından duyuruldu.

Yarışmaya yaş, milliyet, inanç ve yönelime bakılmaksızın tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçılar katılabiliyor. Önümüzdeki senelerde Türkiye’den fotoğrafçıların da eminim ilk üçe girmesi mümkün olacaktır. Yeter ki ilgi göstersinler, çaba sarf etsinler, kendilerine güvensinler ve yarışmaya katılmak için yarışma tarihlerini takip edip doğru zamanda eserlerini iletsinler.

Birinci Seçilen Fotoğraf: Milano, House Concert – Susana Santos Silva.
Fotoğrafçı: Luciano Rossetti (İtalya)

İkinci Seçilen Fotoğraf: Durban, Kwa-Zulu Natal, KZN International Jazz Festival – Dr. Nduduzo Makhathini
Fotoğrafçı: Siphiwe Mhlambi (Güney Afrika)

Üçüncü Seçilen Fotoğraf: Orlen Jazz Festival – Bielska Zadymka Jazzowa Esperanza Spalding
Fotoğrafçı: Jacek Piotrowski (Poland)

Meraklısına Notlar:

Beran Paçacı

    Mühendis, Araştırmacı, HeyeCazlı, Heveskar, Yazar, Eko-yaren. Türkiye Caz Arşivi. Türkiye Caz Albümleri. Atıksız Yaşam.

    Beran Paçacı 'in 6 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Beran Paçacı ait tüm yazıları gör

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir