Jacky Terrasson – Moving On (2024)

Scroll down for ENGLISH

12 Nisan akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu sahnesinde üçlüsüyle birlikte izleyeceğimiz Fransız piyanist Jacky Terrasson, yeni albümü Moving On‘u, 19 Nisan tarihinde kendi plak şirketi Earth- Sounds etiketiyle yayımlayacak. Terrasson, 30 yıldır Amerika’da yaşıyordu ve yeniden Fransa’ya doğduğu topraklara döndü. Görünüşe bakılırsa Terrasson, bu albüm için anlatmak istediği hikayeleri iyice biriktirmiş. Hayatında açtığı yeni sayfayla paralellikte Amerikan ve Fransız sanatçılardan oluşturduğu iki farklı trio ile bir kayıt gerçekleştirmiş. Bu parçaların her birinde ise üretkenlik ve yaratıcılık ekseninde geliştirilen yeni evrenler meydana getirmiş.

Farklı müzikal yolları olan bu müzisyenlerinin yollarının kesiştiği tek bir nokta var!

Albümde yer alan 15 parçanın 8 tanesi Terrasson bestesi. Diğerleri ise Pompignan ve New York arasında aranje edilmiş ve kaydedilmiş. Terrasson, uzun süredir yoldaşlık ettikleri Fransız dostları Sylvain Romano ve Lukmil Perez ile tecrübeli Amerikalı ritim eşlikçileri Kenny Davis ve Alvester Garnett ile oluşturduğu iki piyano üçlüsüne ek olarak albümüne misafir müzisyenler de davet etmiş. Vokalistler Kareen Guiock Thuram ve Camille Bertault ile armonikacı Gregoire Maret ve iki muazzam davulcu Billy Hart ile Eric Harland’ın da katılmasıyla yıldızlar topluluğu tamamlanmış oldu. Farklı müzikal yolları olan bu müzisyenlerinin yollarının kesiştiği tek bir nokta var; Terrasson’a ve onun müzikal vizyonunda yarattığı Moving On albümünün ulaşacağı başarıya inanmaları. Geri planında maceralar barındıran uzun uzun hikayelerin zamandan keyif alarak farklı boyutlarda işlendiği bir albüm olmuş.

Terrasson’un müzik kariyerinden, etkileşimlerine oldukça kapsamlı hayat hikayesine göz atmak isterseniz sizi BURAYA davet ediyorum. 

Moving on farklı ruh hallerine çağrışım yapacak geniş bir parça seçkisinden oluşuyor. Prelude’da genelde tempolu versiyonlarını dinlemeye alışık olduğumuz Consuelo Velázquez eseri Bessame Mucho’yu kırılgan bir balad formunda dinliyoruz. Terrasson’un neredeyse kuyumcu terazisi ölçüsünde notaları önümüze serpiştirdiği eserin zerafeti kulak okşayıcı nitelikte.

Albümden yayımlanan ilk tekli Est-ce fue tu me suis? şarkısında Terrasson’un ana motifi işlediği introsunun ardından Camille Bertault’un makineli tüfek gibi akan flow’u ve flex vokaliyle yarattığı melodiye yön veriş becerisi çok dikkat çekici. Scat vokal ile üçlünün birbiriyle katmanlar halinde geçişmeleri olağanüstü.

Jacky Terrasson cazın hem eğlenceli tarafında hem de enstrümantalisilikteki teknik mükemmellikle oluşan düşünsel boyutundaki güzelliği eş miktarda yaratabilen bir piyanist. Bunu albümde Solar ve Af006 parçalarındaki akıllara sığmayan doğaçlamalarında ve yaklaşım olarak tam karşıtı olan Pharell Willams’ın neşe küpü şarkısı Happy’deki eğlenceli icrasında duyabiliyoruz. Her iki parçada da son derece yüksek bir müzikalite hakim. Happy şarkısında kravatını gevşetmiş ve armonikacı Gregoire Maret eşliği ile partilemeye hazır piyanist Terrasson, Erroll Garner‘ın caz standardı Misty parçasında ise klas ve jilet gibi keskin bir caz üçlüsüne liderlik ediyor. Terrasson’un bazı parçalar sırasında Keith Jarrett’vari mırıldanmalarıyla vurgularını daha da karakterize ettiği piyano icrası ile Moving On hem hissiyat hem de teknik açıdan çok keyifli bir albüm. Benim albümdeki favori parçam ise içerisinde barındırdığı duygusal motifler ile Love Light oldu. 

Terrasson’un Amerika’da geçirdiği verimli yıllar kendisinin Amerikan kültürüne yoğun bir şekilde şekillendirecek katkılar sağladığı zamanlar kazandırdı.

Terrasson kariyerinin ilk yıllarını iki dev Betty Carter ve Eddie Harris ile birlikte geçirdi. Amerika’da geçirdiği verimli yıllar kendisinin Amerikan kültürüne yoğun bir şekilde şekillendirecek katkılar sağladığı zamanlar kazandırdı. Ve geride bıraktığı 30 yıl içinde üçlü formatının farklı bileşenlerini kullanarak yaratıcı müzikler üretebilmenin yollarını aradı. Moving On, hiç şüphesiz usta piyanistin Thelonious Monk Enstitüsü Piyano Yarışması‘nı kazanmasının ardından yayımladığı ilk albümünden bugüne kadar sürdürdüğü müzikal zenginliğin bütüncül bir kanıtı daha olma özelliği taşıyor.  

Terrasson Moving on albümü yayınlandığı gün Vermont Solo Piano Festival’de solo çalacak. Albümde yer alan kadroda yer alan Sylvain Romano ve Lukmil Perez ile birlikte albümü ilk defa İstanbul’da 12 Nisan akşamı çalacak. Bu konser İstanbul seyircisi için açıklanan caz konserleri arasında en göz doldurucu birkaç konserden biri. Bu konseri kaçırmamanızı tavsiye ederim.  

Konsere bilet satın almak için BURAYI ziyaret edin.

 

Jacky Terrasson & Stéphane Belmondo

Jacky Terrasson – Moving on (Earth Sounds / Naïve – Believe 2024)

French pianist Jacky Terrasson, who will be performing with his trio in Cemal Reşit Rey Concert Hall stage On April 12, will release his new album Moving On on April 19 via his own label Earth- Sounds. Terrasson used to be living in the US for 30 years and has returned to France, the land of his birth. It seems that Terrasson has accumulated the stories he wants to tell for this album. In parallel with this new chapter in his life, he recorded with two different trios of American and French artists. In each of these tracks, he has created new universes developed on the axis of productivity and creativity.

8 original compositions of 15 tracks on the album. The others were arranged and recorded between Pompignan and New York. In addition to the two piano trios formed with his longtime French friends Sylvain Romano and Lukmil Perez and experienced American rhythm accompanists Kenny Davis and Alvester Garnett, Terrasson invited another guest musicians to the album. Vocalists Kareen Guiock Thuram and Camille Bertault, harmonica player Gregoire Maret and the two great drummers Billy Hart and Eric Harland completed the all-star ensemble. These musicians have different musical paths, but there is only one common point where their paths cross; they believe in Terrasson and the success of the Moving On album that he created in his musical vision. It is an album where long stories with adventures in the background are processed in different dimensions by enjoying the time.

Moving on consists of a wide selection of pieces that will evoke different moods.

If you would like to take a look at Terrasson’s extensive life story, from his music career to his interactions, I invite you to read HERE.

Moving on consists of a wide selection of pieces that will evoke different moods. In the Prelude, we hear Consuelo Velázquez’s Bessame Mucho, which we are used to hearing in up-tempo versions, in the form of a fragile ballad. The elegance of the piece, in which Terrasson scatters notes almost like a jeweler’s scale, is a delight to the ear.

The first single released from the album, Est-ce fue tu me suis?, features Terrasson’s intro with the main motif, followed by Camille Bertault’s machine gun-like flow and her ability to steer the melody with her flex vocals. The way the trio layers each other with scat vocals is extraordinary.

Jacky Terrasson is a pianist who can create beauty in both the playful side of jazz and the intellectual dimension of instrumentalism with technical excellence in equal measure.

Jacky Terrasson is a pianist who can create beauty in both the playful side of jazz and the intellectual dimension of instrumentalism with technical excellence in equal measure. We can hear this in his mind-blowing improvisations on Solar and Af006, and in his playful performance of Pharell Willams‘ joyful song Happy, which is the complete opposite in approach. Both tracks are characterized by an extremely high level of musicality. On Happy, Terrasson is the pianist who loosens his tie and is ready to party with harmonica player Gregoire Maret, while on Erroll Garner‘s timeless jazz standard Misty, he leads a classy and razor-sharp jazz trio. With Terrasson’s piano playing, which is further characterized by his Keith Jarrett-like crooning during some tracks, Moving On is a very enjoyable album both in terms of feeling and technique. My favorite track on the album is Love Light with its emotional motifs.

Moving On is another holistic testament to the musical richness that the master pianist has consistently maintained since his first album

Terrasson spent the early years of his career with two giants, Betty Carter and Eddie Harris. His productive years in America gave him time to contribute to American culture in ways that shaped it intensely. And over the past 30 years, he has sought ways to produce creative music using different components of the trio format. Moving On is another holistic testament to the musical richness that the master pianist has consistently maintained since his first album, which was released just after winning the Thelonious Monk Institute Piano Competition in 1993.

Terrasson will play solo at The Vermont Solo Piano Festival on the day the album is released. Together with Sylvain Romano and Lukmil Perez, he will play the album for the first time in Istanbul on April 12. I recommend you not to miss this concert, which is one of the most spectacular concerts among the jazz concerts announced for Istanbul audience.

Buy the tickets for the concert HERE

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 166 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir