Kerem Görsev ‘Lost Ghost’ Akra Caz Festivali Sahnesinde

Türkiye’de icra edilen caz müziğine en çok emek veren isimlerden ve aynı zamanda cazın geniş kitlelere ulaşmasında tartışmasız en büyük pay sahibi olanlardan usta müzisyen Kerem Görsev, geçtiğimiz yıl 6 Nisan’da Emre Grafson etiketiyle yayımlanan albümü Lost Ghost’un en renkli ve tempolu konserini 1 Haziran akşamı 20.30’da yazın dansla caza ve eğlenceye bulandığı 7. Akra Caz Festivali sahnesinde gerçekleştirecek.

Türk cazında kalite ve istikrarın sembolü Kerem Görsev’i bilenler bilir. İçindeki samimi caz sevgisini her daim paylaşır ve söz konusu caz olduğunda kendisiyle bağlantı kuran hiç bir cazseveri geri çevirmeden tüm içtenliği ile desteğini, bilgisini, yardımını esirgemez.

Yaratıcılığı ve üretkenliği bir tarafa, müziğinin yıllar içerisinde caz dozu açısından hiç bir zaman kayba uğramadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Her konserinde Mulgrew Miller, Tommy Flanagan, Bill Evans, Kenny Barron, Alan Broadbent gibi cazın dev kalelerine ve kültür öncülerine selamlar göndererek dinleyicisinin caz hafızasını tazeler, kimi zaman ise onlara bu kültürün içine süzülmeleri için ipuçları verir.

Görsev’in yoğun konser takvimine baktığınızda en klas mekanlarda da, mütevazi büyüklükte kasaba sahnelerinde de sulandırılmamış caz çaldığını görürsünüz. Cazmış gibi müziklerle değil, gelenekselden köklenen modernize edilmiş caz çalarak da salon doldurmanın mümkün olduğunun en büyük kanıtlarından biridir Görsev’in kariyeri. Onun için caz kültürünü yaymak parasal kazancının çok ötesinde bir misyon ve bu düşünce yapısını birlikte çalıştığı müzisyenlere de aşıladığını keyifle gözlemliyorum. Herkes caz ile tanışmalı.

Hangi sosyal sınıfta olduğuna aldırmaksızın dinleyici kitlesini caz kültürüyle tanıştırıp onları yeni ufuklara sevk etmesi misyonun bir parçası. Aynı zamanda cazla eğlenmenin elitist bir eylem olduğu safsatasını da boşa çıkaran bir isim.

Caz kültürünün nesilden nesile aktarıldığını ve cazın, ustanın kendisinden sonra gelen genç nesillere el verdiği bir kültür olduğunu çok iyi biliyoruz. Hakkını teslim etmek gerekirse Kerem Görsev, Ferit Odman, Ozan Musluoğlu, Bulut Gülen, Barış Doğukan Yazıcı, Engin Recepoğulları, Kaan Bıyıkoğlu ve daha nice müzisyeni yetiştiren, onlardan da her gün yeni şeyler öğrendiğini dile getiren, yolunu açan ve yüreklendiren, ülkenin caz mesajcısı konumunda. Ve caz camiası içinde tarafsız bir cephe olarak her daim saygınlığını da koruyor.

Uzun süredir birlikte çalıştığı davulcu Ferit Odman’ın Görsev hakkındaki sözlerini okumak isterseniz röportajını BURADAN ziyaret edebilirsiniz.

1 Haziran akşamı, benim de ilk senesinden beri ilgi ile takip ettiğim prestijli Akra Caz Festivali sahnesindeki konserinde, albümde de çalan Bulut Gülen, Barış Doğukan Yazıcı, Engin Recepoğulları, Ferit Odman ve Volkan Hürsever’le birlikte albümdeki parçaları ve bazı yeni aranjmanları seslendirecekler. Kendinize ve sevdiklerinize güzel bir caz tatili ya da yaz tatili hediyesi armağan etmek isterseniz biletinizi BURADAN satın alabilirsiniz. Ayrıca Akra Caz Festivali resmi web sitesini BURADAN takipte olun. 

Kerem Görsev hakkında içeriklerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Akra Caz Festivali içeriklerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 174 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir