Henri Texier Trio, Cemal Reşit Rey Sahnesinde

10 Mayıs akşamı, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, caz dünyasının devlerinden birini ağırlayacak. Fransız kontrbasçı Henri Texier kendi kendini yetiştiren, formal eğitim almadan müziğin zirvesine ulaşan ve 16 yaşından itibaren Avrupa cazının en parlak yıldızlarıyla omuz omuza çalmış bir isim. Sağlam caz anlayışının yanı sıra, Avrupa ve Afrika’nın kültürel zenginliklerini müziğine yansıtan Texier, caz  panteonunun en saygın mertebelerine haklı bir şekilde yerleşmiş durumda.

Henri Texier, pandemi döneminde filizlenen en güncel projelerinden biri olan “Heteroklite Lockdown” albümüyle sahnede olacak. Yaşına rağmen üretkenliğini sürdüren Texier, albümde de yer alan oğlu Sébastien Texier ve Gautier Garrigue ile birlikte performans sergileyecek. Bu müzikal buluşma, deneyimli bir sanatçının gücünü yeni neslin taze enerjisiyle bir araya getirecek.

Henri Texier’in albümü “Heteroklite Lockdown”, karantina ve norm dışılık kavramlarından besleniyor. Bu iki kavram, yaratıcı bir müzisyenin zihninde sadece dış baskılardan arınmış, müziğin doğal akışına izin veren ve beklentisiz bir üretkenlikle nefis bir albüme dönüşüyor. Texier, iç dünyasındaki sansürleri aşarak, sadece üretmek istemiş ve memnuniyet karşılamak için üretmemenin bilincine varmış. Bu müzikal yolculuk, dinleyicilere sıradışı bir deneyim sunuyor.

Henri Texier, 30 yıllık sadık ortağı ve oğlu Sébastien ile müzik yapmanın verdiği coşkuyu paylaşırken, pandemi dönemindeki kısıtlamaları bir fırsata çevirdiklerini anlatıyor. Haftada birkaç kez bir araya gelip, kısıtlama kurallarını esneterek müzik yapmaya devam etmek istemişler. Dönem şartlarına göre değerlendirdiğimizde saptıkları yollardan aldıkları tatlı coşku onları eski temalara döndürmüş. Bu süreç, onları ‘Round About Midnight’, ‘What is This Thing Called Love’ ve ‘Besame Mucho’ gibi sevilen eserlere geri döndürmüş ve beş yeni özgün parçanın doğuşuna da ilham vermiş. Baba-oğul, repertuvar kaygılarından uzak, sadece müziğin keyfini çıkararak yaratıcılıklarını serbest bırakmışlar.

Pandemi dönemindeki kapanma anlarını hatırlayın; bu albümde yaşamın tüm zamanı adeta bize aitmiş gibi telaşsız bir icra var. Ancak bu sakinlik, asla donuk değil; aksine, Texier’in kariyeri boyunca geliştirdiği benzersiz ses paletinden esintiler taşıyor. Texier, sağlam bir icracılıkla akılcı bir kompozisyon yapısı kurarak klasizm etkisini iyiden iyiye hissettiriyor. Bu albüm, yaşamın kendi kararlarımızın değerini yeniden anladığımız bir dönemine ışık tutuyor.

Sébastien Texier, Henri Texier, Gautier Garrigue

Zengin icracılığı ve sofistike kompozisyon yapısıyla klasik cazın ruhunu canlandırıyor, dinleyiciyi hem eğlendiriyor hem de akıl oyunlarından zevk almalarını tetikliyor. Bu eser, pandemi sırasında içsel keşiflerimizle yeniden bağ kurmamızı sağlayan bir dönemin, kendi kararlarımızın ve yaşamın değerini yeniden keşfetmemizi sağlayan bir zamanın belgesi niteliğinde.

Henri Texier, 1960’ların başlarında İsviçreli davulcu Daniel Humair ile birlikte Bud Powell, Dexter Gordon, Chet Baker gibi Amerikalı cazcıların Avrupa ziyaretlerindeki en önemli ritim eşlikçilerinden biriydi. Phil Woods, George Gruntz, John Abercrombie, Didier Lockwood, Aldo Romano, Louis Sclavis, Randy Weston, Lee Konitz, Martial Solal başta olmak pek çok isimle çalışmış bir yaşayan efsane. Tekrar hatırlatmakta fayda var; Fransa’nın dünyaya kazandırdığı en önemli caz elçilerinden Henri Texier, 80. yaşına girerken 10 Mayıs akşamı Cemal Reşit Rey Konser sahnesinde olacak.

Konsere biletinizi BURADAN alabilirsiniz. 

Cemal Reşit Rey Konser Salonu hakkındaki içeriklerimiz BURADA.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir