Jim Snidero: For All We Know (Savant Records 2024)

Please scroll down FOR ENGLISH

Alto saksofoncu Jim Snidero, Savant Records etiketi taşıyan For All We Know albümünü 16 Şubat’ta yayımladı. Snidero’ya üstün seviyeli eşlikçiler, Joe Farnsworth davulda ve Peter Washington basta eşlik ediyor. Bu galakside Farnsworth ve Washington kadar tecrübelilerine rastlayabilmek zordur.    

Snidero, EMI, Criss Cross, Milestone ve Savant etiketlerinde 40 yılın üzerinde bir sürede 25’den fazla kayıt yapmış deneyimli bir altocu. Müziğine dahil olduğu isimler arasında ise, Mingus Big Band, Frank Sinatra, Eddie Palmieri, Toshiko Akiyoshi, Brother Jack McDuff ve daha pek çok isim yer alıyor. Birlikte çalışılan isimleri referans göstermek adettendir diye paylaştım ama aslında Snidero’nun müziği başlı başına kendisine bir referans. 

Snidero’nun alto icrası ekolünü sürdürdüğü müzisyenler ve çağdaşları arasında farklı bir konumda. Bu farkın en temel nedeni Snidero’nun titiz, akıcı ve seçici nitelikteki hikaye anlatıcılığında gizli. Hikaye anlatıcılığı söz konusu olduğunda Snidero kesinlikle rakipsiz.  

Davulcu Joe Farnsworth, Manhattan’ın yukarısındaki Smoke Caz Kulübü’nün kayıtlarında sıkça denk geldiğimiz maharetli ve tecrübeli bir davulcu olarak bu albümde de bilgeliğini ve çarpıcı eşliğini konuşturuyor. Özellikle Love for Sale’deki ateşli solosu son derece başarılı. Aynı şekilde Washington’ın hemen hemen tüm parçalarda duo formatındaki katılımlarının yanında “You Go to My Head” parçasındaki solosu akılda kalıcı. 

Snidero şampiyonlar ligi diye ifade edebileceğimiz kadrolarla albümlerde yer almaya alışık. Çünkü biliyor ki şampiyonlar ligi gibi bir kadroyla beraber çalıyorsan ekip arkadaşlarına ilham verebilmek için tüm varlığını, tüm tecrübeni müziğine katabilmelisin ve grup arkadaşların samimiyetini gözlemleyebilmeliler. Ve Snidero, bu konuda da tam bir usta.

For All We Know albümünde Snidero, ilk defa bir piyano ya da gitar olmadan üçlü formatıyla birlikte müziğinin güzelliğini tüm duruluğu ile sergileme cesareti gösteriyor.  Kariyerinin bu olgunluk döneminde sesinin ve tarzının, akor enstrümanı olmadan da ilgiyi sürdürebileceği noktaya kadar sağlamlaştığını hissediyor. Doğru ekiple, doğru zamanda hayata geçirilen, Snidero’nun yumuşak ruh hallerindeki eşsiz baladları yorumladığı yeni albümü For All We Know, müzikal yalınlık açısından kariyerindeki en duru ve içten albüm.   

Bu albüm hakkında bir değerlendirme yazısı daha okumak isterseniz BURAYI ziyaret edin.

Jim Snidero- Far Far Away albümü yorumunu okumak için BURAYI ziyaret edin.

Jim Snidero: For All We Know (Savant Records 2024)

Altoist Jim Snidero released For All We Know on February 16th via  Savant Records. On this album, Snidero is accompanied by top-notch accompanists Joe Farnsworth on drums and Peter Washington on double bass. In my humble opinion in this galaxy, it is hard to find accompanists as experienced as Farnsworth and Washington.

Snidero is an experienced alto player who has played on more than 25 recordings over 40 years on the EMI, Criss Cross, Milestone and Savant labels. His musical collaborations include the Mingus Big Band, Frank Sinatra, Eddie Palmieri, Toshiko Akiyoshi, Brother Jack McDuff and many more. It is customary to refer to the names he has worked with, but in fact Snidero’s music is a reference in itself. No need to give further reference from anything then his music.

Snidero’s alto playing stands out among his contemporaries and peers. The main reason for this difference lies in Snidero’s meticulous, fluent and selective storytelling. When it comes to storytelling, Snidero is absolutely unrivaled.

Drummer Joe Farnsworth, a skilled and experienced drummer who we often hear on recordings from the Smoke Jazz Club in upper Manhattan, brings his wisdom and stunning accompaniment to this album. Especially his fiery solo on Love for Sale is extremely successful. Likewise, Washington’s duo participation on almost all tracks and his solo on “You Go to My Head” is memorable.

Snidero is used to making albums with what we can call champions league lineups. Because he knows that if you are playing with a championship lineup, you should be able to bring all your presence, all your experience into your music to inspire your teammates and they should be able to observe the sincerity of your bandmates. And Snidero is a master at this too.

On For All We Know, Snidero dares for the first time to showcase the beauty of his music in all its clarity in a trio format without a piano or guitar. At this mature stage of his career, he feels that his voice and style have solidified to the point where he can sustain interest without a chorded instrument. Snidero’s new album For All We Know, which was realized with the right team at the right time, interpreting unique ballads in soft moods, is the most clear and sincere album of his career in terms of musical simplicity.

Would you like the BUY THE ALBUM?

 

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 166 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir