Ralph Moore, Michael Cheret – Soul Keepers (2024)

Doğduğu İngiltere’den genç yaşta Amerika’ya taşındıktan sonra 80’li yılların başında genç aslanların en önemlilerinden biri haline gelen Ralph Moore, modern cazın kurucu ataları ile en çok çalışan saksofonculardan biriydi. Berklee’deki formal eğitimini tamamladıktan sonra, Horace Silver, Roy Haynes, Freddie Hubbard, Ray Brown, Cedar Walton gibi ustaların gruplarına katılıp bir anlamda alaylı olarak da yetişti ve hard bop stilinin en önemli ustalarından biri haline geldi. Solo kariyerinin başlarında kendi adına önemli albümler yayınladıysa da, Los Angeles’a yerleşip The Tonight Show Orchestra’ya katıldıktan sonra sahne ve stüdyo çalışmaları azalmıştı.

Ralph Moore, solo kayıt kariyerine Three Score (2019) ile enfes bir geri dönüş yapmıştı. Konuk olduğu Charles Chen albümünü geçtiğimiz ayın caz rehberinde değerlendirmiştik; şimdi de kendi adına yayınladığı Soul Keepers albümü müzik platformlarındaki yerini aldı. Soul cazın efsanevi saksofoncusu Stanley Turrentine‘a övgü niteliğindeki albümde Moore sahneyi Fransız saksofoncu Michael Cheret ile paylaşıyor; tenorlara piyanoda Fred Nardin, basta Viktor Nyberg ve davulda Andrea Michelutti‘den oluşan bir üçlü eşlik ediyor.

CTI döneminin çok satar albümlerinden Cherry’nin açılış parçası Sister Sanctified, müthiş sololarından birini çaldığı Duke Pearson bestesi Chili Peppers, Sebesky’nin ağdalı yaylılarının önünde çaldığı Lester Young bestesi June Bug, orgçu Shirley Scott ile birlikte kaydettiği Duke Ellington mücevheri The Feeling of Jazz gibi, Turrentine’ın farklı dönemlerini stilize eden parçalardan oluşan repertuvar, diri, hayat dolu ve dinleyicisini heyecanlandıran bir üslupla yorumlanıyor. Tenorlar gövde gösterisinden kaçınıyorlar, birbirini kesmektense, bir diğerinden feyz alıp çoğunlukla diğerinin yürüdüğü yoldan yürümeye devam ediyorlar, yeri geldiğinde de karşılıklı sohbet ediyorlar.

Neticede yer sarsılmıyor, gök inlemiyor olabilir ancak beşli birlikte çalmaktan aldıkları keyfi dinleyicisine iletmeyi beceriyor. Güneşli, huzurlu, keyifli zamanların cazı.

Albümü Bandcamp‘de dinleyebilir ve satın alabilirsiniz.


Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 187 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir