James Brandon Lewis Quartet – Transfiguration (Intakt Records)

Scroll down for ENGLISH.

Bu albümü dinledikten sonra, siz de hak vereceksiniz, ‘Classic Quartet’ ünvanını vermek ve caz tarihinde bu şekilde anılanların en büyüğünün hakiki mirasçısı olarak ilan etmek için, bu dörtlünün geçmişe gömülmesini beklemeye gerek yok.

Saksofonda James Brandon Lewis, piyanoda Aruán Ortiz, basta Brad Jones ve davulda Chad Taylor‘dan kurulu dörtlünün bir arada çalmaya başlamasının üzerinden dört yıl bile geçmemişken yayınlanan dördüncü albüm Transfiguration, dinleyicisini aktüel gerçekliğinden koparıp görkemli seslerden oluşan evrene taşıyacak ve etkisi birlikte geçirilecek sürenin çok ötesine taşacak denli yoğun icra sunuyor. Lewis geleneği geçmişte kalmış bir kavram olarak görmüyor, şimdiki zamanda somutlaştırıyor, ona bugünü katarak büyütüyor, tazeliyor. Şekil değişiyor, öz yerli yerinde. Ataları, varoluşu, uzamı, zamanı ve yaratıyı yücelten elli altı dakikalık törensel bir şölen.

Transfiguration: New album by James Brandon Lewis Quartet

After listening to this album, you will agree with me that there is no need to wait for this quartet to be buried in the past in order to give it the title of ‘Classic Quartet’ and declare it as the true heir of the greatest quartet in jazz history.

The fourth album Transfiguration, released less than four years after the quartet consisting of James Brandon Lewis on saxophone, Aruán Ortiz on piano, Brad Jones on bass and Chad Taylor on drums started to play together, offers a performance so intense that it will take the listener out of his/her current reality and transport him/her to a universe of majestic sounds, and its effect will last far beyond the time spent together. Lewis does not see tradition as a concept of the past, he embodies it in the present, enlarges and refreshes it by adding the present to it. As the music and life transfigures, the essence remains the same. A fifty-six minute ceremonial feast that glorifies ancestors, existence, space, time and creation.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 187 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir