Mal Waldron & Steve Lacy: The Mighty Warriors Live in Antwerp 1995 (Elemental 2024)

Please scroll down for ENGLISH

Record Store Day, bağımsız plak dükkanlarının kalp atışlarını hızlandıran, plak satışlarına canlılık katan ve müzikseverlerin yeni melodilerle buluşmasını sağlayan bir kültür şöleni olarak 2007’de hayata geçirildi. Dünya çapında ilk kez 19 Nisan 2008’de kutlanan bu özel gün, 1400’e yakın bağımsız plak dükkanını ve binlerce müzik mağazasını bir araya getiriyor. Her yıl, daha önce hiç yayımlanmamış özel albümlerle renklenen bu etkinlik, plak kültürünün can damarı olma yolunda hızla ilerliyor. Canlı performanslar, müzikal buluşmalar ve sanatçı imza günleriyle zenginleşen Record Store Day, Andrea Paschal ve Eric Levin’in önderliğinde, Michael Kurtz ve Carrie Colliton’un yönetiminde, plak severlerin her sene dört gözle beklediği bir deneyime dönüşüyor.

Bu yıl 20 Nisan’da yayımlanan albümler arasında en dikkatimi çeken albümlerden biri Elemental Records tarafından yayımlanan Mal Waldron & Steve Lacy: The Mighty Warriors Live in Antwerp 1995 konser kaydı oldu.

Melodik ustalığı ve özgür doğaçlama yeteneği ile free cazın öncü sopranocularından Steve Lacy’nin, efsanevi Five Spot’ta 1958’de Mal Waldron ile ilk kez sahne alışının ardından yaklaşık 40 sene geçmişken, 1995 Antwerp canlı kayıtlarıyla Elemental Music aracılığıyla günümüze ulaştı. Bu kayıtlar, iki usta müzisyenin zamansız diyaloğunu ve doğaçlama temelli cazın ruhunu başarıyla yakalıyor. Prodüksiyonu, iki yıl önce, Mal Waldron’un Tompkins Square firmasından yayımlanan Searching in Grenoble: The 1978 Solo Concert albümüne de hayat veren Zev Feldman tarafından üstlenilen bu albüm, caz tarihinin derinliklerinden gelen bir hazine gibi.

Steve Lacy ve Mal Waldron’un müzikal yolculukları, 60’lı yıllarda Avrupa’ya yerleşmeleriyle birlikte daha sık kesişti ve zamanla iç içe geçti. Lacy’nin sopranosunun hafiflik çağrıştırıcı tonu ile Waldron’un piyanosundaki melankolik derinlik, birbirlerine zıt gibi görünse de, Thelonious Monk’un eserlerini yorumladıklarında mükemmel bir uyum içinde birbirlerini çekiyor. Her bir notada, her iki sanatçının da kendine has dilleri ve neredeyse seslerinde taşıdıkları imzalar var. The Mighty Warriors, onların müziğinin sadece teknik bir başarı ile değil, aynı zamanda duygusal bir ifade de uyuştuklarının sonik kanıtı. Caz dünyasında Lacy ve Waldron, en zıt unsurların bile yüce bir uyum içinde bir araya gelebileceğini gösteren simyacılardı.

Waldron ve Lacy’nin birlikte yer aldıkları 16 albümün son tarihlilerinden biri olması dolayısı ile de değerli olan bu kayıtta Waldron’un uzun süreli yol arkadaşı Reggie Workman basta ve efsanevi Andrew Cyrille ise davulda görev alıyor. Özellikle kaydın ilk başlarında uzun uzun duyacağınız Cyrille’ın hassasiyet ve dinamizm içeren yaratıcı davul soloları tek bir enstrümanla bir senfoni yarabilmenin ipuçlarını taşıyor.

Bu kaydın kaynağının saksofon ikonu Barney Wilen’ın oğlu Patrick Wilen olduğu da paylaşılmış. Willen’ın eşi Satomi Willen ile Waldron’un dul eşi Hiromi arkadaşlarmış. Birbirini tanıyan ortak arkadaşlar bu kaydın gün yüzüne çıkarılması işini kolaylaştırmış. 

Mal Waldron’un 70. yaşını kutlamak için düzenlenen konser serisinin Belçika ayağından gelen bu canlı kayıt, performansın kendisi kadar etkileyici bir kayıt kalitesine sahip. Hem Lacy ile hem de Waldron, Cyrille ve Workman üçlüsü, dinleyicileri sürükleyen bir iletişim ve enerji dozu yüksek performansları ile sahneyi dolduruyor. Reggie Workman ve Andrew Cyrille, solo performanslarıyla sahneyi adeta ele geçiriyorlar; müzikseverlerin beklentilerini fazlasıyla karşılayacak bir lezzet sunuyorlar.

The Mighty Warrios albümünde, Hugo Peeters tarafından konserde çekilmiş ve daha önce yayımlanmamış fotoğrafların yanı sıra 28 sayfalık kitapçık ile Andrew Cyrille, Reggie Workman, Jane Bunnett, David Virelles, Dave Liebman, Vijay Iyer, Evan Parker ve Waldron’un dul eşi Hiromi Waldron ile röportajlar da yer alıyor. Röportajlar içerisinde özellikle Workman’ın ekip arkadaşlarının müzikal yaklaşımları ve kişilik özellikleri hakkında verdiği detaylar çok ilgi çekici. 

Albüm içerisinde Mal Waldron bestesi What it is ile Medley: Snake out ve Variations on a theme by Cecil Taylor parçaları, Monk besteleri Epistrophy ve Monk’s Dream, Lacy bestesi Longing ile Reggie Workman kompozisyonu Variations of III eserleri yer alıyor.

Bu albüm, Amerika’da hak ettiği tanınırlığı bulamamış olsa da, Avrupa caz sahnesinde derin bir saygınlık kazanmış ve yaratıcılıkta sınırları zorlayan Steve Lacy’nin mirasına yeniden ışık tutuyor. Dave Liebman’ın Lacy hakkında söyledikleri, onun keşfedilmeyi bekleyen zengin bir müzikal hazine olduğunu ortaya koyuyor: “Lacy’nin stili özgürdü ama tamamen özgür değildi. Tonal ama tam olarak tonal de değil. Kendisini sopranoya adadı ve kayıt mirası inanılmaz derecede çok yönlüydü. Yapacak çok şeyi vardı ve söyleyecek çok şey vardı”. 

Bu albüm, Waldron ve Lacy’nin takipçileri için, zamanın ötesinde bir güzellik olarak arşivlenmeye değer.

Mal Waldron & Steve Lacy: The Mighty Warriors Live in Antwerp 1995 (Elemental 2024)

One of the albums that caught my attention the most among those Record Store Day releases on April 20th this year was the concert recording “Mal Waldron & Steve Lacy: The Mighty Warriors Live in Antwerp 1995” via Elemental Records.

Approximately 40 years after Steve Lacy, a leading soprano saxophonist known for his melodic mastery and free improvisation skills, first performed with Mal Waldron at the legendary Five Spot in 1958, the 1995 Antwerp live recordings have reached us today via pioneer recording label Elemental Music. These recordings successfully capture the timeless dialogue between the two master musicians and the spirit of improvisation-based jazz. The production of this album, which feels like a treasure from the depths of jazz history, was undertaken by Zev Feldman, who also brought to life Mal Waldron’s album ‘Searching in Grenoble: The 1978 Solo Concert’ released by Tompkins Square two years ago.

 

As Steve Lacy and Mal Waldron made Europe their home in the ’60s, their musical paths wove together with increasing frequency. The ethereal lightness of Lacy’s soprano sax found its counterpoint in the soulful depths of Waldron’s piano. Seemingly disparate, their sounds merged into a harmonious dialogue, especially when channeling the genius of Thelonious Monk. Each note they played was infused with their distinctive styles, as if their instruments spoke their personal dialects. “The Mighty Warriors” stands as a testament not just to their technical prowess but to the profound emotional narrative they crafted together. In the realm of jazz, Lacy and Waldron were alchemists, proving that even the most contrasting elements could coalesce into a sublime harmony.

This recording, being one of the most recent among the 16 albums that Waldron and Lacy have made together, is valuable for that reason as well. In “The Mighty Warriors”, Waldron’s long-time companion Reggie Workman takes up the bass, and the legendary drummer Andrew Cyrille is on the drums. Particularly at the beginning of the recording, you will hear Cyrille’s drum solos, which are full of sensitivity and dynamism, providing hints on how to create a symphony with just one instrument.

It has also been shared that the source of this recording is Patrick Wilen, the son of saxophone icon Barney Wilen. Wilen’s wife, Satomi Wilen, and Waldron’s widow wife, Hiromi, were friends. Common friends who knew each other made the process of bringing this recording to light easy.

Photo by Hugo Peeters

The Mighty Warriors Live in Antwerp is from the Belgian leg of the concert series celebrating Mal Waldron’s 70th birthday recorded as impressive as the performance itself. Both Lacy and the trio of Waldron, Cyrille and Workman fill the stage with an engaging communication and energetic performance. In live performance, Reggie Workman and Andrew Cyrille take over the stage with their solo performances; these solos offer a flavor that will more than meet the expectations of music lovers.

The Mighty Warrios album includes previously unpublished photographs taken at the concert by Hugo Peeters, as well as a 28-page booklet with interviews with Andrew Cyrille, Reggie Workman, Jane Bunnett, David Virelles, Dave Liebman, Vijay Iyer, Evan Parker and Waldron’s widow Hiromi Waldron. Particularly interesting are the details Workman gives about the musical approaches and personalities of his bandmates.

The album includes Mal Waldron’s What it is, Medley: Snake out and Variations on a theme by Cecil Taylor, Monk’s Epistrophy and Monk’s Dream, Lacy’s Longing and Reggie Workman’s Variations of III.

This album sheds new light on the legacy of Steve Lacy, who, although he never received the recognition he deserved in the US, was deeply respected in the European jazz scene and pushed the boundaries of creativity. Dave Liebman’s words about Lacy reveal him to be a rich musical treasure waiting to be discovered: “Lacy’s style is free, but not totally free. It’s tonal, but not totally tonal. He  devoted himself himself to the soprano, and his recording legacy is incredibly versatile. He had a lot to do and a lot to say.” For followers of Waldron and Lacy, this album is worth archiving as a timeless beauty.

You can buy the album from BANDCAMP

You can read other review about Bill Evans Treasures for Denmark via Elemental Records HERE

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir