31. İzmir Avrupa Caz Festivali Açılışında Ella Fitzgerald Gecesi

31. İzmir Avrupa Caz Festivali, sanatseverlere kapılarını Ayşegül Yeşilnil Caz Konseri Ella Fitzgerald Gecesi ile açıyor. 7 Mart akşamı saat 20:30’da Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salon’da gerçekleştirilecek konserde Fitzgerald’ın müzikleri ülkemizin yetiştirdigi önemli caz vokalistlerinden Ayşegül Yeşilnil tarafından yorumlanacak.

Caz tarihinin kilometre taşlarından Fitzgerald’ın esnek bir yapıda kullandığı üç oktav aralığını aşan muazzam sesi ve kusursuz yorumu ile ölümsüzleşen besteleri Yeşilnil’in sesinde hayat bulacak. Efsanevi caz müzisyeni Erol Pekcan’ın hakkında “Kendisi gibi söyleyen ve sıra dışı doğaçlama yeteneğine sahip, çok güçlü bir caz sanatçısıdır” cümlelerini kullandığı Yeşilnil’e bu konserde piyanoda Zafer Çebi, saksofonda Erdoğan Turanlı, davulda Ferruh Arıç ve başta 55. Sanat yılını kutlayan, “İKSV Yaşam Boyu Başarı Ödülü” sahibi duayen caz müzisyeni  Nezih Yeşilnil yer alacak. Bu konserdeki eserlerin aranjmanları da Nezih Yeşilnil’e ait. Ayrıca usta radyocu Ümit Tunçağ da keyifli anlatımlarıyla konsere renk katacak.

7-20 Mart arasında gerçekleşecek 31. İzmir Avrupa Caz Festivali kapsamında Ella Fitzgerald Gecesi konseri sonrası günlerde Vitorrio Mezza, Lynn Adib & Marc Buronofosse, Moncef Genoud & Arkadaşları, Embyro Live, Ondrej Krajnak gibi isimlerle birlikte söyleşiler ve atölye çalışmaları İzmirli sanatseverlerle buluşacak.

Festival hakkında detaylı bilgi için BURAYI ziyaret edin.

Gökçen Sena Duman’dan detaylı bir Ella Fitzgerald portresi için BURAYI ziyaret edin.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 166 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir