The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959 (Brubeck Editions 2023)

Scroll down FOR ENGLISH

Caz tarihinin yönünü değiştiren dörtlülerinden Dave Brubeck Quartet’in 1959 yılına ait bir kaydı istiridyenin içerisindeki inci tanesi gibi pırıl pırıl şekilde gün yüzüne çıktı. Brubeck Editions‘ın son prodüksiyonu, Kasım 2023‘de raflarda yerini alan The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959 canlı kaydı, ses mühendisi Wally Heider tarafından Nisan 1959’da The Multnomah Hotel’de ve Clark College’da kaydedildi. Heider, Ampex 350-2 teyp kaydedicisini station wagon aracının arkasına attığı gibi Portland, Oregon’un yolunu tuttu. Kayıt kalitesi neredeyse hücum kayıt ile yapılmış bir stüdyo albümü berraklığındaydı. Cazdaki zaman algısını tamamen değiştirerek kıtalararası bir başarı yakalayan efsane dörtlü, nesiller boyu müzikseverler için kendilerini cazla tanıştıran ilk caz elçilerinden biri oldular. 

1912 yılında 700 yatak kapasiteli olarak açılan ama 1997 yılında elçilik suitlerine dönüştürülen Hotel Multnomah, kendine özgü bir cazibesi olan, dönemin rağbet gören konaklama tesislerinden biriydi. Otelde seçkin misafirler, prestijli müzisyenlerden kaliteli konserler de dinleme şansı yakalayabiliyordu. Bu özel akşamlardan birinde konserin giriş anonsu sırasında Brubeck’in izleyicilerine etrafta dolanmadan performanslarına odaklanmaları ricasında bulunduğunu biliyoruz. Bu sebeple seyircinin canlı performans güzelliğine alkışlarıyla olumlu katkı sağladıklarını hissediyoruz. 

Dave Brubeck, Paul Desmond, Eugene Wright ve Joe Morello’dan oluşan dörtlünün, cazda oyunun kuralını değiştiren albümlerden Time Out’un yayınlanmasından henüz 4 ay geçmişken kaydettiği The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest 1959, ulaştıkları başarının bir kanıtı olarak canlı performanslarında da dinleyicilerini kendilerine hayran bırakıyorlardı. Bu canlı performansın gerçekleşmesinin ardından bir ay bile geçmeden ise quartet yeni stüdyo albümleri olan Gone with the Wind’i kaydettiler. 

Hristiyan ilahisi olarak doğan ve “The Saints” olarak bilinen Brubeck’in aranjmanı “When The Saints Go Marching In” ile açılan albüm, piyano introsu ile başlıyor. Ritmik bir şekilde hızla üçlü forma evrilen parça, Desmond’un yatıştırıcı tonuyla son derece akıcı ve melodik zenginlikteki motiflerle örülüyor. Algılaması zor hiç bir ân barındırmayan müzik kusursuz bir anlatım yetisine sahip, akışkanlığın ve teknik mükemmeliyetin tartışmaya yer bırakmayacak ustalıkta icra edildiği müzikler bunlar. Ardından daha çok dixieland caz gruplarından bildiğimiz 1928 tarihli Spencer Willams bestesi Basin Street Blues’u yine Brubeck aranjmanıyla dinliyoruz. Bu parçanın aynı zamanda Desmond’ın favori parçası olduğunu ve Gone with The Wind’de de yer almasını istediğini biliyoruz. Ama The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959 albümde Brubeck’in bu parçadaki tuşesini perküsif bir yönde kullanarak muhtemelen en kararlı ve mukavemetli çalış stillerinden birini tercih ettiğini duyuyoruz. Adeta bir ritim enstrümanı çalar gibi sert darbelerle melodiler yaratıyor.

The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959 caz tarihinin en prestijli dörtlülerinden birinin stüdyo kaydı konsantrasyonu ile çaldıkları ve sessel bir şiir gibi ördükleri imgelem dünyalarının en dokunulmamış kanıtlarından biri.

The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959 caz tarihinin en prestijli dörtlülerinden birinin stüdyo kaydı konsantrasyonu ile çaldıkları ve sessel bir şiir gibi ördükleri imgelem dünyalarının en dokunulmamış kanıtlarından biri. En doğru tabirle The Dave Brubeck Quartet, cazda ifade gücüne dayalı üretim yapmayı tercih eden müzisyenlerin pusulası, yol haritası ve önderi. Bu albüm, müzikseverin nesiller boyu farklı aralıklarla ziyaret ettiğinde bile her seferinde daha da olgunlaştığını hissedeceği, yeni bir güzellik anı ile karşılaşma potansiyelini barındıran nefis bir canlı kayıt; aynı zamanda Dave Brubeck Quartet hayranlarının grupta sevdikleri her bir müzisyenin yeteneklerinin güzelliklerini sonuna kadar gösterdikleri eşsiz bölümlere de ev sahipliği ediyor. Örneğin “Gone with the Wind”deki yüksek tempo fırça işçiliğine dikkat edin. Ya da “Multnomah Blues” parçasındaki Brubeck’in içerisinde bol bol ton ve tansiyon zenginliği barındıran solosuna kulak verin.   

Brubeck’in oğlu ve albümün yapımcısı Chris Brubeck, babasının ve muhteşem müzisyenlerin icra ettiği fantastik müzikler üzerine çalışmaktan, edit ve prodüksiyonunu üstlenmekten gurur duyduğunu ifade ediyor.

Kaydın meydana getirilmesinde katkı sağlayan Douglas Anderson’a ham kayıtları Brubeck Editions’a ulaştırdığı için, yapımcılar Chris Brubeck, Tish Brubeck ve kapak tasarımında görev alan Katia Michalopoulos, edit/miks ve masteringler için Scott Petito’ya tebriklerimi gönderiyorum. 

Dave Brubeck Trio Live From Vienna 1967 albümü yazısı BURADA

The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959 (Brubeck Editions 2023)

A 1959 recording of the Dave Brubeck Quartet, one of the most influential quartets in jazz history, has been unearthed, sparkling like a pearl in an oyster. The latest production of prestigious Brubeck Editions The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959, released in November 2023. This recording was recorded by sound engineer Wally Heider at The Multnomah Hotel and Clark College in 4 & 5 April 1959. Heider packed his Ampex 350-2 tape recorder into the back of his station wagon and drove to Portland, Oregon. The recording quality was almost as clear as a studio album recording. The legendary quartet (Dave Brubeck, Paul Desmond, Eugene Wright and Joe Morello) who achieved intercontinental success by completely changing the temporal perception of jazz, became one of the first jazz ambassadors who introduced music lovers jazz for generations.

Opened in 1912 with a 700-bed capacity, but converted into Embassy Suites by Hilton Portland Downtown in 1997, the Hotel Multnomah was one of the most sought-after accommodations of its time, with a charm all its own. At the hotel, distinguished guests also had the chance to listen to quality concerts by prestigious musicians. We know that on one of these special evenings, during the entrance announcement of the concert, Brubeck asked the audience to focus on the performance without wandering around. For this reason, we feel that the audience contributed positively to the beauty of the live performance with their applause.

The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest was recorded just 4 months after the release of groundbreaking Time Out, one of the game-changing albums in jazz, and the quartet, consisting of Dave Brubeck, Paul Desmond, Eugene Wright and Joe Morello, was a testament to the success they had achieved in 1959. Not even a month after this live performance, the quartet recorded their new studio album Gone with the Wind.

The album opens with Brubeck’s arrangement of “When The Saints Go Marching In“, which originated as a Christian hymn and is known as “The Saints“, and begins with a piano intro. Rhythmically evolving rapidly into a trio form, the track is woven with motifs of melodic richness that are extremely fluid with Desmond’s soothing tone. The music, which does not contain any moment that is difficult to perceive, has an impeccable narrative ability, where fluidity and technical perfection are performed with a mastery that leaves no room for discussion.

Then we listen to Spencer Willams composition Basin Street Blues, which we know mostly from dixieland jazz bands, again with Brubeck arrangements. We know that this piece was also Desmond’s favorite and that he wanted it to be included on Gone with The Wind. But on The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959, we hear Brubeck’s percussive touch on this track, probably one of his most determined and powerful playing that he ever played. He creates melodies with hard strokes as if he is playing a rhythm instrument.

The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959 is one of the most untouched proofs of one of the most prestigious quartets in jazz history, playing with the concentration of a studio recording and weaving a world of imagination like a sonic poem.

The Dave Brubeck Quartet Live From The Northwest, 1959 is one of the most untouched proofs of one of the most prestigious quartets in jazz history, playing with the concentration of a studio recording and weaving a world of imagination like a sonic poem. In the truest sense of the word, The Dave Brubeck Quartet is the compass, roadmap and leader of musicians who prefer to produce expressive jazz. This album is an exquisite live recording with the potential of encountering a new moment of beauty that will make music lovers feel more mature each time, even when they visit the quartet at different intervals for generations. This album also features unique sections where fans of the Dave Brubeck Quartet get to see the beauty of each of their favorite musicians’ talents in full display. Notice, for example, the up-tempo brushwork on “Gone with the Wind” by Morello. Or listen to Brubeck’s solo on “Multnomah Blues”, which is rich in tone and tension.

You can buy album from HERE directly from Brubeck Editions

Chris Brubeck, Dave Brubeck’s son and the album’s executive producer, emphises he is proud to work on, edit and produce the fantastic music performed by his father and the brilliant musicians. And I feel lucky able to listen to this previously unreleased gem 64 years after recording.

I would like to send my congratulations to all contributors to the creation of this album recording. To Douglas Anderson for delivering the raw recordings to Brubeck Editions, to producers Chris Brubeck, Tish Brubeck and Katia Michalopoulos for the cover design, and to Scott Petito for editing/mixing and mastering.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 180 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir