Charles McPherson – Reverence (2024)

“Caz, öncüllerine dayanan bir sanat dalıdır, kendinden öncekilere saygı gösterilmelidir.”
— Jon Hendricks

 

Şarkı sözü yazarı ve caz şarkıcısı Jon Hendricks’e atfedilen bu aforizma caza dair temel olgulardan birini dile getiriyor. Caz sanatının özü ustadan çırağa, görmüş geçirmişten yeni gelene, bir müzisyenden diğerine aktarılır, aktarıldıkça zenginleşir. İcra edilme biçimi, bu öğrenme sürecini sürekli kılar ve caz müzisyenleri öğrenmeye ve yenilenmeye direnmezler. Alaylıların ezici çoğunlukta olduğu başlangıçta da, neredeyse tüm müzisyenlerin okullu olduğu günümüzde de geçerli olan bu etkileşim süreci, cazı diri tutan en temel unsur.

Usta alto saksofoncu Charles McPherson yeni albümünü müziğe başladığı dönemde kendisine rehberlik eden piyanist Barry Harris‘e ithaf etmiş. Reverence, aynı zamanda caz kulübünün 25. yıl dönümü ve Smoke Session Records’un 10. yılı şerefine yayımlanacak serinin ilk eseri.

Türkçe’de hürmet ya da derin saygı anlamına gelen Reverence, her açıdan caz geleneğinin temel özelliklerini taşıyor. Repertuvar ve icra üslubu neredeyse seksen yıldır ana akım cazın omurgasını oluşturan bebop ve türevi. Kayıt ‘yaratıcı ve yaptıklarına inanan sanatçılara şans vermeye istekli ve müziği seven insanlar tarafından’ işletilen Smoke kulübünda yapılmış. Stüdyodansa gördüklerine ve duyduklarına yanıt veren seyircinin önünde kaydedilmiş olması da geleneğin bir başka unsuru.

McPherson bir önceki albümü Jazz Dance Suites’deki (2019 Chazz Mack Music) ekiple çalışmış ki Terell Stafford (trompet), Jeb Patton (piyano), David Wong (bas) ve Billy Drummond (davul) liderle benzer şeyleri önemseyen ve onurlandıran müzisyenler. Bebop dilini iyi biliyorlar ama pek çok başka yere gidecek esnekliğe sahipler.

Albümü fırtına gibi açan Surge, Stafford, McPherson ve Patton’ın heyecan verici sololarını içeriyor. Ode to Barry, Barry Harris’e, Blues for Lonnie in Three ise çocukluk arkadaşı ve Charles Mingus grubunda birlikte çalıştığı trompetçi Lonnie Hillyer’a saygı duruşu. Her iki icra da mükemmel şekilde swing ediyor. Lider, Batman ve Robin ikilisinin takma adı Dynamic Duo ile çocukluğuna özlemini dile getiriyor.

Albümde iki de caz standardı var. McPherson, Come Rain or Come Shine‘da albümdeki en heyecan verici solosunu çalıyor. Old Folks‘da ise, Stafford, belki de hayatının en güzel sololarından birisini sergiliyor.

Charles McPherson, her birisi layıkıyla usta kabul edilen müzisyenlerin desteğiyle kaydettiği yeni albümü Reverence ile geleneğin yaşayan anıtı olduğunu hatırlatıyor.

44 dakikalık bir bebop şöleni.

*

Meraklısına Notlar:

**

Reverence to the Master(s)

 

“Jazz is an art form that depends on its antecedents, there must be respect for the people that have gone before.” — Jon Hendricks

This aphorism, credited to songwriter and jazz singer Jon Hendricks, captures a fundamental truth about jazz. The core of jazz artistry is transmitted from master to apprentice, from seasoned artist to novice, from one musician to another, becoming richer with each exchange. Its performance style ensures that the learning process is ongoing, and jazz musicians embrace continual learning and innovation. This interactive process is the key element that sustains the vitality of jazz.

The master alto saxophonist, Charles McPherson, has dedicated his latest album to the pianist Barry Harris, who mentored him at the beginning of his musical career. The album, titled Reverence, marks the inaugural release in a series celebrating the 25th anniversary of the jazz club and the 10th anniversary of Smoke Sessions Records.

Reverence embodies the fundamental traits of the jazz tradition in all respects. Its repertoire and style of performance are rooted in bebop and its offshoots, which have formed the core of mainstream jazz for nearly eighty years. The recording took place at the Smoke club, operated by individuals passionate about music and open to supporting innovative artists who are committed to their craft. The fact that it was recorded in front of an audience who responded to what they saw and heard reflects another element of the tradition.

McPherson collaborated with the same ensemble from his prior album, Jazz Dance Suites (2019, Chazz Mack Music), featuring Terell Stafford on trumpet, Jeb Patton on piano, David Wong on bass, and Billy Drummond on drums. These musicians share the leader’s values and have a deep understanding of the bebop genre, yet they possess the versatility to explore a wide array of musical landscapes.

Surge, which kicks off the album with a bang, showcases thrilling solos by Stafford, McPherson, and Patton. Ode to Barry pays homage to Barry Harris, while Blues for Lonnie in Three honors the memory of his childhood friend and Charles Mingus’s bandmate, trumpeter Lonnie Hillyer. Both pieces swing impeccably. The bandleader conveys his nostalgia for youth through Dynamic Duo, a moniker inspired by the Batman and Robin partnership.

The album features two jazz standards. In Come Rain or Come Shine, McPherson delivers his most thrilling solo of the album. Meanwhile, in Old Folks, Stafford offers what may be one of the most exquisite solos of his career.

Charles McPherson reminds us that he is a living monument to tradition with his new album Reverence.

A 44-minute feast of bebop.

*

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir