Ron McClure – Just Sayin’ (2024 SteepleChase)

Charles Lloyd’un, 60’ların ikinci yarısında rock dünyasından da büyük ilgi gören klasik grubunun üyesi, Dave Liebman ile Richie Beirach’ın maceraperest dörtlüsü Quest’in 45 yıldır değişmez basçısı, kurucusu olduğu the Fourth Way ile caz rock alemine daldıktan sonra ünlü rock topluluğu Blood, Sweat & Tears ile de turneye çıkmış, 60 yıldır akla gelebilecek tüm caz büyükleri ile çalışmış efsanevi müzisyen Ron McClure seksen dört yaşında ve müthiş bir enerji ile çalmaya devam ediyor.

Kariyerindeki otuza yakın solo albümünün çoğuna ev sahipliği yapmış SteepleChase etiketini taşıyan yeni albümü Just Sayin‘, ikisi hariç liderin bestelerini içeriyor. Davulda Steve Johns ve piyanoda Michael Eckroth‘un yanı sıra, Anthony Ferrara tenor saksofonda yer alıyor.

Geleneğin ta kendisi olarak tanımlanabilecek Ron McClure, her büyük liderin yaptığı üzere, icralardaki aslan payını kendine ayırmıyor, Ferrara ve Eckroth’a, fikirlerini segileyeceği geniş alanlar bırakıyor. Soloya çıktığında ise mükemmel tonu ve damak tadı ile kısa ve vurucu çalıyor.

İcraların sürekliliğindeki nefasetin, düzenlemelerden olduğu kadar McClure’un güzel bestelerinden kaynaklandığını söylemek mümkün. Aralarında sadece Nimbus‘un klasikleşmiş olmasına aldırmayın, yüksek temposu ile albümü açan ve sanki Lee Konitz şaheseri Thingin’den esinlenen melodisiyle Topanga, albümdeki birçok çarpıcı Anthony Ferrara solosundan birini içeren etkileyici latinesque balad Vinnie’s 8 Bar Blues & Bridge, Eckroth’un enfes piyano solosuyla taçlanan Pure Imperfection, funky blues Tasty Toasty ve albüme adını veren Just Sayin‘ başta olmak üzere McClure’un çoğu bestesi standartlar kitabına alınsa sırıtmayacak denli ilgi çekici.

Bu vesileyle, henüz yolun başındaki Ferrara’ya dikkat çekmek istiyorum. Cold Faded (2022) ve Early Spring (2021) olmak üzere yayınladığı iki albümün dışında, McClure’un önceki albümü Lucky Sunday’de (2019) çaldı. Çoğunlukla kendi dörtlüsüyle sahne alıyor ve New York’un rekabetçi caz aleminde adı yeni yeni sivrilmeye başladı. Karakteristik tonuyla, kocaman tınısıyla ve özgün anlatı üslubuyla, geleceğin yıldızlarından biri olmaya aday. Cazseverlerin bu ismi yakın takibe almasını hararetle öneririm.

Büyük bir caz ustasının olgunluk dönemi eseri Just Sayin’, güzel besteleri, etkileyici soloları ve akıcı icraları ile başından sonuna dinlenmeyi hak eden, geleneği şereflendiren, derli toplu bir ana akım caz albümü.

Meraklısına Notlar:

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 168 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir