Müzisyen Müzisyene: Nils Petter Molvaer

For Gülşah Erol and Nils Petter Molvaer Interview in English, Please SCROLL DOWN.

 

Seni ilk bulduğumda tüylerim diken diken olmuştu. Ne harika bir sound demiştim içimden ve ne harika bir nefes! Yıllarca gündüzüme ve gecelerime eşlik ettin. Senin müziğini dinleyerek ne aşkla sohbetler yaptım anlatmam mümkün değil. Büyük Miles Davis hayranıyım. İkinci trompetçim sensin. Ve şimdi seni misafir ediyorum, aklım benimle oyunlar oynuyor. Sanki bir rüyada gibiyim ve rüya gibi bir konser yaşayacağım. Bunun için herkesin huzurunda sana binlerce teşekkür ederim. Hoşgeldin. Sana soracağım binlerce soru içerisinden, en merak ettiklerimi yazdım. Yüz yüze geldiğimizde ise binlercesini sana soracağım.

*

Gülşah Erol: Müziğini nasıl tanımlıyorsun?

Nils Petter Molvaer: Zor bir soru. Gruplarım için mi, bale, tiyatro ya da filmler için mi yazdığıma bağlı. Ama sanırım birçok farklı tarzın bir karışımı. Açık tutmaya çalışıyorum. Bir nevi.

Gülşah Erol: Sahnedeyken sıklıkla ne düşünüyorsun?

Nils Petter Molvaer: Aslında hiç düşünmemeye çalışıyorum. Sadece müzikle ve müzisyenlerle etkileşime geçiyorum. Meditasyon gibi. Anın içinde olmak.

Gülşah Erol: Seni müzik yapmaya iten nedir?

Nils Petter Molvaer: Yaşamak için yaptığım şey bu. Ve ben ses manzaraları ve melodik yapılar yaratmayı seviyorum.

Gülşah Erol: Kendi elektronik alt yapılarını yaratırken nelere dikkat ediyorsun?

Nils Petter Molvaer: Elektronikler enstrümanın sesini değiştirmek için birer araç. Ama benim için en önemli olan enstrümanın içindeki sestir.

Gülşah Erol: Bestelerini dinlerken ne hissediyorsun?

Nils Petter Molvaer: Kendi kendime “Daha iyisini yapabilirdin” diyorum 🙂

Gülşah Erol: Çocukluğundaki en güzel anın nedir?

Nils Petter Molvaer: Söylemesi zor, ama belki de Ormanda oynamak veya kayakla atlama belki?… Ya da büyükbabamla balık tutmak.

Gülşah Erol: Mutlu olmayı önemser misin?

Nils Petter Molvaer: Sanırım hepimiz önemseriz ama zıtlıklar da olmalı. Hayatınızı her zaman mutlu olarak geçiremezsiniz.

Gülşah Erol: Yaşadığın ülkede güneşi daha fazla görmek ve hissetmek ne kadar önemli? Ve kuzey ışıkları nasıl hissettiriyor?

Nils Petter Molvaer: Sanırım bu önemli, ama yine de zıtlıkları severim. Ve burada çok farklı 4 mevsim var. Bu hoşuma gidiyor. Sanırım daha kuzeye giderseniz 2-3 ay boyunca hiç ışık olmaz. Sanırım bu benim için biraz fazla. Ama onların gece yarısı güneşi var.

Kuzey ışığı harika olabilir. Bunu birkaç kez yaşadım ve büyüleyiciydi.

Gülşah Erol: Birlikte müzik yapmak isteyeceğin bir efsane var mıydı?

Nils Petter Molvaer: Aklıma bir efsane gelmiyor ama belki Bill Evans ya da Billie Holiday olabilirdi.

Gülşah Erol: Bana aşktan bahseder misin?

Nils Petter Molvaer: Joni Mitchell’ın Bots Sides of Now albümündeki aşk yorumu harika. Farklı hisler ve farklı aşklar vardır. Köpeğimi, kızlarımı, sevgilimi ya da ailemi farklı şekilde severim.

Ama aşk hayatta çok değerlidir. Eğer sevemezsen bir psikopat olabilirsin.

Gülşah Erol: 23 Şubat akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonunda sahnede beraber çalacağız. Bizi nasıl bir konser bekliyor sence?

Nils Petter Molvaer: Umarım güzel bir tanesi bekliyordur.

When I first found you, I had goosebumps. What a wonderful sound, I said to myself, and what a wonderful breath! You accompanied my days and nights for years. It is impossible to explain how fondly I had conversations while listening to your music. I’m a huge Miles Davis fan. You are my second trumpeter. And now I’m hosting you, my mind is playing games with me. It’s like I’m in a dream and I’m going to experience a dream concert. For this, I thank you a thousand times in front of everyone. Welcome. Of the thousands of questions I would ask you, I wrote down the ones I was most curious about. When we meet face to face, I will ask you thousands of questions.

*

Gülşah Erol: How do you define your music?

Nils Petter Molvaer: Oh…difficult question. It depends if I’m writing for my bands,or ballet, theater  or movies. But I guess it is a mixture of many different styles. I try to keep it open..kind of.

Gülşah Erol: What do you often think about when your on stage?

Nils Petter Molvaer: I actually try not to think at all.Just interact with the music, and the musicians. Like a meditation. Being in the moment.

Gülşah Erol: What drives you to make music?

Nils Petter Molvaer: It is what I do for a living. And I like to create soundscapes, and melodic structures.

Gülşah Erol: What do you pay attention to when creating your own electronic infrastructures?

Nils Petter Molvaer: Well ..the electronics are tools, to modify the sound of the instrument. But the sound in the instrument is the most important for me.

Gülşah Erol: How do you feel when listening to your compositions

Nils Petter Molvaer: That I could have done it better :-))

Gülşah Erol: What is your best memory from your childhood?

Nils Petter Molvaer: Hard to say, but maybe playing in the forrest, or ski-jumping maybe?… Fishing with my grandfather.

Gülşah Erol: Do you care about being happy?

Nils Petter Molvaer: I guess we all do, but there has to be contrasts.You can’t go through life being happy all the time.

Gülşah Erol: How important is it to see and feel the sun more in the country you live in? And what do the northern light feel like.

Nils Petter Molvaer: I guess it is important, but then again..I like contrasts. And up here you have 4 very distinctive seasons. I like that. I guess if you go further north..there is no  light for 2-3 months. That isa bit too much for me I think. But then they have the midnight sun, so… The northern light can be fantastic. I have experienced it a few times..and it is stunning.

Gülşah Erol: Was there a legend you would like to make music with?

Nils Petter Molvaer: I can’t think of any particular legend. Maybe Bill Evans, or Billie Holiday.

Gülşah Erol: Can you tell me about love?

Nils Petter Molvaer: I think Joni Mitchell says it perfectly. If you listen to Both Sides Now or Love. There are so many different emotions, and different kinds of Love. I love my dog, my daughters, girlfriend or parents in a different way. But Love is essential in life. If you can’t love…well then u might be a psychopath .

Gülşah Erol: What kind of concert do you think awaits us?

Nils Petter Molvaer: Hopefully a nice one.

*

Gülşah Erol’un Dark Blue Notes’daki yazıları.

Gülşah Erol Spotify.

Gülşah Erol

Besteci, çellist, vokalist ve yorumcu

Gülşah Erol 'in 3 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Gülşah Erol ait tüm yazıları gör

Avatar photo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir