Kartallar Yüksek Uçar: Chris Potter – Eagle’s Point (2024)

Chris Potter, Brad Mehldau, John Patitucci ve Brian Blade. Son otuz yılın cazında derin iz bırakmış, müziğe kattıklarıyla meslektaşlarının, yazarların, dinleyicilerin takdirini ve enstumanlarının ustası sıfatını hakkıyla kazanmış dört lider. Potter’ın yolu, New York caz sahnesine aynı dönemde adım atan üç kuşakdaşı ile sık kesişmişse de Eagle’s Point, bu dört müzisyenin ilk defa bir arada çalmasına vesile olmuş.

Potter, hakkında yazıp yılın en iyileri (*) arasına aldığımız geçen yılki canlı kaydında Village Vanguard’dan seslenip standartları ve klasikleri yorumlamıştı; The Bunker Studio’da kaydedilen Eagle’s Point ise, tamamiyle kendi bestelerinden oluşuyor.

Neredeyse on beş yıldır çağdaş tınlamanın peşinde koşarken -muhtemelen bile isteye- uzak durduğu post bop stilinde arka arkaya iki albüm yapmasına Edition Records gibi yenilikçi bir firmanın aracı olması enteresan bir durum. Sonuca baktığımda gelenek içinde çalmanın, başarılı ve etkileyici kariyerini başından beri zevkle takip ettiğim Potter açısından akıllıca bir tercih olduğunu söyleyebilirim çünkü Eagle’s Point, bütünün onu oluşturan parçaların toplamından daha farklı ve büyük olduğunu kanıtlayan bir albüm.

Chris Potter, doğal olarak, albümün baskın sesi. Şöhretli eşlikçileri, büyük müzisyenlere özgü tevazu ve karşılıklı saygı ile müziğe azami katkı sağlıyorlar, liderin fikirlerini ortaya koyması için gerekli desteği gösteriyorlar. Bununla birlikte icraların akışı Mehldau başta olmak üzere eşlikçilerinin sık solo almasına olanak tanıyor. Tahmin edileceği üzere bu fırsatları kişisel gösterilere çevirmeksizin müziğin akıcılığını arttırmanın, renklendirmenin bir aracı olarak görüp, liderin fikirlerini genişleten enfes sololar sergiliyorlar.

Albümün sunduğu eksiksizlik hissi, Chris Potter bestelerinin mimari açıdan mükemmeliyetinin yanı sıra, müzisyenlerin zekalarını ve hayal güçlerini sergilemeye teşvik eden düzenleme yeteneğinden kaynaklanıyor.

Eagle’s Point, sıradan bir caz albümü değil; kusursuz uyumla icra edilmiş, caz müziğinin estetik sınırlarını genişleten bir modern zaman sanat eseri.

Kartallar yüksek uçuyor…

(*) Meraklısı için, Best of 2023: Caz Burak Sülünbaz, Turgay Kantürk, Turgay Yalçın

Chris Potter Spotify sayfası.

Chris Potter’ın Got the Keys to the Kingdom (2023) tanıtım yazısı

2024’de çıkan caz albümleri.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 168 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir