Dünya Kokusu: Arve Henriksen & Harmen Fraanje

Touch of Time: Norveçli trompetçi Arve Henriksen ve Hollandalı piyanist Harmen Fraanje’nin, ikili olarak ilk albüm çalışmaları bu.

İkili ilk kez buluştukları Hollanda’nın Utrecht kentinde 2019’daki Transition Festival’de ECM’nin 50. yıl dönümü kutlamaları ışığında başlatılan bu etkinlikte olmuş ve büyüleyici doğaçlamalar sergiledikleri bir konser vermişler. Bu işbirliği, o zamandan bu yana birbirlerinin fikirlerini anında ve kusursuz bir şekilde anlayıp aktarabildikleri verimli bir ortaklığa dönüşmüş.

Fraanje bu durumu şöyle anlatıyor: “Arve ile müzikte birbirimizi bulmak, akışı takip etmek, melodinin yönünü hissetmek, ortaya çıkan armonileri hissetmek en başından beri çok kolaydı. İlk konserden sonra birlikte performans sergilemeye devam etmemiz gerektiğini hemen fark ettik ve yeni bir ikili doğdu.”

Albümün ilk parçası olan Melancholia ikilinin müziğinin tipik özelliklerini sergiledikleri, sakin ama sürükleyici müzikal yapısıyla ve usulca akıp giden incelikleriyle nefis bir açılış yapmalarını sağlıyor. İki müzisyen birbirine tamamen uyum sağlamış güvenli çalışları, uzun yıllardır birlikte dans eden ikili dansçıların gelgitli yakınlaşma ve uzaklaşmalarının, özenli dokunuşlarının izlerini taşıyor.

2023’ün başlarında Lugano’daki Auditorio Stelio Molo’da kaydedilen albümün tamamına hakim olan dinginliğin sonraki tüm parçalarda sürüp giden karakteristik bir özellik oluşturduğu da söylenebilir.

İkili şu yorumu yapıyor: “Touch of Time’ı tam olarak müzikte buluştuğumuz yer olarak görüyoruz. Her ne kadar bu parçaların içinde sağlam yapılar olsa da malzemeyi ön yargılardan kaynaklanan statik bir yaklaşımdan ziyade, bütünsel bir süreç olarak çok özgürce oluşturuyoruz.

Duyarlı, incelikli melodilerle örülmüş, özgür doğaçlamadan güç alan ve özenle oluşturulmuş temalarla akıp giden bir albüm ortaya çıkmış. Arve Henriksen’in tompetinden dökülen hayli isli puslu tınıların öne çıktığı, hatta zaman zaman istemeden rol çaldığı ama piyanist Harmen Fraanje’nin eşlikçilikle liderlik arasında gidip gelen isabetli ve seçilmiş duruşlarının belirgin bir renk kattığı, akıp giden zamanı kederli ama umutsuzluktan hayli uzaklarda dolaşan, dünya kokusu taşıyan güçlü melodilerle doğaçlamamın sarmaş dolaş olduğu, ikilinin gerçek ve alabildiğine doğal bir işbirliğinin ürünü Touch of Time.

Albüm tanıtımında da söylendiği gibi sessiz lirik araştırmalar nitelemesini çokça hak eden bir albüm bu. Biz de hakkını verebildiysek ne mutlu.

Turgay Kantürk’ün Dark Blue Notes’daki tüm yazıları BURADA.

Arve Henriksen resmi web sitesi

Harmen Fraanje resmi web sitesi

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir