Mamiko Watanabe – Being Guided By The Light (Jojo Records 2024)

Scroll Down for ENGLISH.

Liderliği ve tekniği ile Amerika’nın tanınmış caz basınında övgüler almış piyanist Mamiko Watanabe, 19. yılına girdiği albüm kayıt kariyerindeki beşinci albümü Being Guided by The Light, 23 Şubat’ta Jojo Records aracılığıyla yayımlanacak.

Kayıt kariyerine yaklaşık 6 yıl ara veren Japonya doğumlu Barklee College of Music mezunu Mamiko Watanabe, Joe Lovano, Kevin Mohogany ve Bobby McFerrin gibi isimlerle çalışmış ve Blue Note, Dizzy’s Club at the Lincoln Center, The Kennedy Center, Jazz at the Kitano gibi dikkate değer mekanlarda sahne almasına karşın çok sık karşılaştığımız bir isim değil. Ama caz kültürü biz dinleyicilerine her daim sürprizler yapmaya teşne olacak ki dinleyici beklentilerini oldukça tatmin eden bir albüm karşımıza çıktı.

Bu akılda kalıcı kayıtta piyanist Watanabe müzikal arayışı ve gelişimi için ona cesaret verecek ışığını arıyor. Elbette ki bu hafıza araştırmasını standartlara, eşlikçileri ile nesiller arası temaslara ve yaratıcı ruhunda gömülü olan daha fazla bilgiye dayandırdı. Güçlü çalma becerileri ve akıcılığı, kulaklara çok fazla dinleme keyfi veriyor. Dinamik parçalardaki kıvraklığı, Rowles bestesi Peacock’ı yorumladığı ballad icrasındaki dinginliği Watanabe’nin müzikal hissiyatının gelişkenliği ile ifade edilebilir.

Kendisine bu albümde iki dev müzisyen Santi Debriano ve Billy Hart eşlik ediyor. Muazzam eşlikçilikleri tartışmaya yer vermeyen ustalar katkılarıyla grup lideri Watanabe’nin ışıltısını bir kat daha parıldatıyorlar.

Albümde yer alan 8 parçadan iki parçanın bestesi Watanabe’ye ait. Kendi ifadesine göre albüm ortak üretimden alınan keyif ekseninde meydana getirilmiş ve muhtemelen bu kolektif çalışma ile doğan aynı zamanda ve aynı sonuca ulaşmak için ortaya çıkarılan uyumlu ve ortak güç Mamiko Watanabe’nin kariyerinde aradığı ışık için kendisine rehber olmuş.

Mamiko Watanabe – Being Guided By The Light (Jojo Records 2024)

Mamiko Watanabe, a pianist whose leadership and technique have been praised by America’s renowned jazz press, will release her fifth album Being Guided by The Light, in her 19 years of recording career, on February 23rd via Jojo Records.

Mamiko Watanabe, a Japanese-born Barklee College of Music graduate who took a break from her recording career for about 6 years, is not a name we encounter very often, despite having worked with great names such as Joe Lovano, Kevin Mohogany and Bobby McFerrin and performing at notable venues such as Blue Note, Dizzy’s Club at the Lincoln Center, The Kennedy Center, Jazz at the Kitano. However, the jazz culture is always ready to surprise us, and we have come across an album that satisfies the listener’s expectations.

In this catchy recording, pianist Watanabe searches for the light that will encourage her in her musical search and development. Of course, she rooted this memory search on standards, intergenerational contacts with her accompanists and more information embedded in her creative soul. Her strong playing skills and fluency give the ears a lot of listening pleasure. The agility of her dynamic pieces, the serenity of her ballad performance of the Rowles composition Peacock can be expressed in the sophistication of Watanabe’s musical sensibility.

She is accompanied on this album by two giant musicians Santi Debriano and Billy Hart. These masters, whose great accompaniment is unquestionable, make Watanabe’s brilliance as a band leader shine even brighter with their contributions.

Watanabe composed two of the eight tracks on the album. According to Watanabe herself, the album was created on the basis of the joy of co-production, and it is likely that the harmonious and collective power that emerged from this collective work to achieve the same result at the same time has guided Mamiko Watanabe to the light she was looking for in her career.

*

Mamiko Watanabe Website.

2024’de yayımlanan caz albümleri.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 166 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir