Esin Hamamcı – Tüm Yazıları

 • Argos Dergisi ve Rock Tarihine Bir Bakış
  Esin Hamamcı, 1980’lerin imza dergilerinden Argos’ta yer alan Rock Around The World dosyasında yer alan yazıları ve Plak Kapaklarında Rock adlı incelemeyi arşivden çıkarıyor, günümüz okurlarına tekrar hatırlatıyor.
 • Türkiye’de Çingene Müziği: Melih Duygulu ile Röportaj
  Türkiye’de Çingene Müziği: Esin Hamamcı, Türkiye’de yayımlanan ilk Çingene müziği monografisinin yazarı Melih Duygulu ile konuştu.
 • Akira Mizubayashi – Bin Yılın Aşkı
  Esin Hamamcı, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Akira Mizubayashi’nin Bin Yılın Aşkı romanının değerlendirmesini yazdı. Kitap, Fransızca profesörü Sen-nen’in opera sevdalısı Mathilde ile evliliğini, müzik sevgilerinin getirdiği tesadüflerin kaderlerine etkilerini anlatıyor.
 • Cazın Büyülü Dünyasına Açılan Kapı: Julio Cortazar – Takipçi
  Esin Hamamcı, “Bird” olarak da bilinen caz müziğin ölümsüz isimlerinden alto saksofoncu Charlie Paker’a adanmış, onun enstrümanı olan saksafonuyla kurduğu ilişkisini ve varoluşsal sancılarını anlatan “Takipçi” kitabını ve Arjantinli yazar Julio Florencio Cortázar Scott’ın hayatını yazdı.
 • Yerebatan Sarnıcı’nda Evrensel Bir Yolculuk
  Esin Hamamcı, restorasyon sonrası 2022’de yeniden ziyaretçilere kapılarını açan Yerebatan Sarnıcı’nda düzenlenen Derinden Gelen Sesler: Bach’tan Itrî’ye etkinlik serisi kapsamında katıldığı konserin izlenimlerimi yazdı.
 • Piyanonun Anatomisi-Evrimi, Akordu, Bakımı
  Esin Hamamcı, akordör Sezer Dinçer ile piyanonun Anatomisi: Evrimi-Akordu-Bakımı kitabını konuştu. Söyleşi, tek başına orkestra olma özelliğindeki bu çalgı hakkında merak edebileceğiniz sorulara uzman gözüyle cevapları içeriyor.
 • Tamino ile Tılsımlı Bir Gece
  Esin Hamamcı 18 Mart gecesi, Salon İKSV’nin ‘+1 Sunar: Gezgin Salon’ etkinlik serisi kapsamında Volkswagen Arena’da sahne alan Tamino’nun konserini yazdı.
 • Müzik ve Evrensel Duygular: Kazuo Ishiguro – Noktürnler
  Esin Hamamcı, Nobel ödüllü Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro’nun, müziğe, müzisyenlere ve günbatımına dair öykülerini içeren ilk öykü derlemesi Noktürnler’i yazdı.
 • Bir Porsiyon Sanat: Fatma Berber ve Sümeyra Gümrah Teltik ile Söyleşi
  Mutfakla sanatı birleştiren Bir Porsiyon Sanat raflarda yerini aldı. Fatma Berber ve Sümeyra Gümrah Teltik’in birlikte hazırladığı bu kitapta sanat dallarının damak tadına bakıyoruz. Gerek sinemanın gerek tiyatronun, edebiyatın, müziğin sofralarında dolaşıyoruz.
 • Thomas Bernhard’ın Bitik Adam’ına Müzikal Yolculuk
  Edebiyat dünyasının asi çocuğu olarak bilinen Thomas Bernhard, müziğe olan ilgisine ciğerlerindeki rahatsızlık sebebiyle devam edememiştir. Ancak müziğin yarattığı boşluğu edebiyatla doldurmuştur. Onun Bitik Adam’ı, Salzburg’da Horowitz ustalık sınıfı kursunda tanışan üç piyano öğrencisinin kurmaca hikâyesini anlatır. Üç arkadaşın tanışmasından 28 yıl sonra, “yüzyılın en önemli virtüözü” ilan edilen Glenn Gould üzerine bir eser yazmakta olan anlatıcı, arkadaşı Wertheimer’in ölüm haberini alır. Glenn Gould, bir müzik dehasıdır ve “Glenn Üzerine Deneme” adlı çalışmasını sürdürdükçe, onu ve Wertheimer’i düşünerek kendine bir yol çizer.
 • Gizem Gezenoğlu İle 6. Bozcaada Caz Festivali
  26-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 6. Bozcaada Caz Festivali öncesinde festivalin kurucu ortağı Gizem Gezenoğlu ile röportaj gerçekleştirdik.
 • Alp Ersönmez İle 6. Bozcaada Caz Festivali
  26-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 6. Bozcaada Caz Festivali öncesinde müzisyen Alp Ersönmez ile telefon röportajı gerçekleştirdik.
 • Volkan Öktem İle 6. Bozcaada Caz Festivali
  26-28 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 6. Bozcaada Caz Festivali öncesinde müzisyen Volkan Öktem ile telefon röportajı gerçekleştirdik.
 • Forum Dergisi: İlhan Mimaroğlu
  Sadece Forum dergisindeki yazılarıyla bile müziğe olan ilgisini hiçbir zaman kaybetmeyen bir Mimaroğlu’ndan söz edebiliriz. Ömrü boyunca araştırıp yeniliği savunmuş, müziği anlamaya ve anlatmaya bir ömür harcamış bir bestekârdan söz ediyoruz. Onun konser gözlemleri, önerileri Forum dergisinin kültür-sanat sayfalarını renkle donatmıştır diyebiliriz.