Dig the Gold Mine: Altın Şençalar – Discover The Present (Posi-Tone)

Altin Sencalar (Altın Şençalar), the US-born grandson of Bulent Sencalar (Bülent Şençalar), trombonist, educator and composer from the legendary Sencalar family who bestowed Turkish music with the gift of master musicians, presents a repertoire of his own compositions and an appealing blend of jazz classics and standards on his new album, recorded with a quintet of acclaimed musicians from the New York jazz scene.

Sencalar became a key figure in the Austin jazz scene after studying with master trombonist Andre Hayward and performing as a young soloist of the University of Texas jazz orchestra at the world’s most prestigious festivals such as Montreux and North Sea. It was during this period that his debut album, Introducing Altin Sencalar (2017), was released, and his playing and compositions were praised by picky music critics like Scott Yanow.

He went on to complete his doctorate at Michigan State University as an assistant to another star of the trombone, Michael Dease. Following two albums with the band he formed with his close friend, trombonist Chris Glassman, his sophomore release, Reconnected (2021 Posi-Tone), which merged his Mexican and Turkish roots with bebop, and In Good Standing (2023 Posi-Tone), his first album in New York, reached his audience.

Recorded with the leader’s ‘close friends, mentors and new friends’, Discover The Present is Sencalar’s fifth album. Sencalar wrote the compositions and arrangements with the musicians’ playing in mind, similar to how Duke Ellington wrote for his orchestra members. It is indeed in Sencalar’s skill that the secret of the album’s flawless flow lies.

The album opens with a Herbie Hancock gem that is anchored in the soul of all jazz enthusiasts. Maiden Voyage is interpreted quite differently from the original arrangement and crowned by the discreet solos of Diego Rivera on saxophone and the leader.

Skillfully ‘running’ at a breathtaking tempo and making the brass dance elegantly in the high octave, Pacing celebrates the intense energy of New York jazz in the 90s and the musicians of that era, many of whom were Sencalar’s mentors.

With Ain’t No Woman (Like The One I Got), a composition he wrote for his wife during the pandemic, Sencalar pays homage to The Four Tops, whose tours he attended as a teenager. He also expresses his deep respect for Tadd Dameron with More Than One Answer and for Roy Hargrove with Blue Evening.

Nuevo Dia is a tribute to trumpet player Pete Rodríguez, who contributed greatly to Altin Sencalar’s upbringing, and to the salsa music in which he embarked on his professional career. Pocket of Clave also showcases the upbeat Latin rhythms inherited from his maternal ancestry.

The exquisite bebop, It’s Easy, is enlivened by the baritone saxophone of Michael Dease, well known for his mastery of the trombone, the smooth flowing trombone of Sencalar and the striking bass solo of Raul Reyes Bueno.

You’re My Everything, the unforgettable standard associated with Nat King Cole, closes the album with a gentle swing in a bossa rhythm.

Altin Sencalar is an admirably gifted virtuoso who passionately embraces the rich heritage of jazz, and Discover the Present is a joyous album on which Sencalar pays homage to his masters and perfectly delivers the compositions that can carry the tradition into the future.

This is the gold mine that awaits the fine jazz diggers and Altin* really does play şen**.

Let me end this article with a note to those interested. Altin Sencalar is eager to come to his ancestral homeland, Turkey, and take the stage.

* Altın means ‘gold’ in Turkish
** Şen means ‘joie de vivre’ in Turkish

*

Altın Madeni Bulmak: Altın Şençalar – Discover The Present (Posi-Tone)

Türk müziğine usta müzisyenler hediye etmiş efsanevi Şençalar ailesinden Bülent Şençalar’ın ABD doğumlu torunu, tromboncu, eğitmen ve besteci Altın Şençalar, New York caz aleminin ve Posi-Tone’un şöhretli müzisyenlerinden oluşan dokuzlusuyla kaydettiği yeni albümünde, kendi besteleriyle caz klasiklerinin ve standartların cazip harmanından oluşan bir repertuvar sunuyor.

Şençalar, usta tromboncu Andre Hayward’ın tedrisatından geçip, Texas Üniversitesi caz orkestrasının solisti olarak genç yaşta Montreux ve North Sea gibi dünyanın seçkin festivallerinde sahne aldıktan sonra Austin caz aleminin demirbaşı haline gelmiş. Bu dönemde, çalışıyla ve besteleriyle Scott Yanow gibi müşkülpesent bir duayen yazardan övgü alan ilk albümü Introducing Altin Sencalar (2017) yayınlanmış.

Ardından trombonun bir başka yıldızı Michael Dease’in asistanı olarak Michigan devlet Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamış. Yakın dostu tromboncu Chris Glassman’la kurduğu grupla yaptığı iki albümün ardından, Meksikalı ve Türk köklerini bebop ile aynı potada eriten Reconnected (2021 Posi-Tone) ve ailesiyle birlikte iki yıl önce yerleştiği New York’taki ilk albümü In Good Standing (2023 Posi-Tone) dinleyicisiyle buluşmuş.

Discover The Present, Şençalar’ın beşinci albümü ve liderin ‘yakın arkadaşları, akıl hocaları ve yeni tanıştığı arkadaşlarıyla’ kaydedilmiş. Şençalar, besteleri ve düzenlemeleri, Duke Ellington’ın, orkestra üyeleri için yaptığı yazılara benzer şekilde, albümde çalan müzisyenlerin çalışını düşünerek yazmış; hakikat ki, albümün lekesiz şekilde akmasının sırrı da Şençalar’ın bu becerisinde saklı.

Albüm, tüm cazseverlerin ruhuna işlemiş bir Herbie Hancock mücevheriyle açılıyor. Maiden Voyage, orijinal düzenlemeden bir hayli farklı şekilde ve Diego Rivera ile liderin ketum sololarıyla taçlanarak yorumlanıyor.

Nefes kesici tempoda ustaca ‘koşan’ ve nefeslileri yüksek oktavda şık şekilde dans ettiren Pacing, New York cazının 90’lardaki yüksek enerjisine ve o dönemin, bir çoğu Şençalar’ın yol göstericisi olmuş müzisyenlerine saygı duruşu niteliğinde.

Şençalar, pandemi döneminde karısı için yaptığı bestesi Ain’t No Woman (Like The One I Got) ile ilk gençliğinde turnelerine katıldığı The Four Tops’a; More Than One Answer ile Tadd Dameron’a, Blue Evening ile Roy Hargrove’a selam gönderiyor.

Nuevo Dia, Altın Şençalar’ın yetişmesinde büyük katkısı olan trompetçi Pete Rodríguez’e ve profesyonel kariyerine adım attığı salsa müziğine atıfla yazdığı bestesi. Anne tarafından genlerine işlemiş şenşakrak Latin ritmleri Pocket of Clave‘de de sergileniyor.

Enfes bebop It’s Easy, daha ziyade trombondaki ustalığıyla tanıdığımız Michael Dease’in bariton saksofonuyla, Şençalar’ın pürüzsüz akıcılıktaki trombonuyla ve Raul Reyes Bueno’nun etkili bas solosuyla şenleniyor. Nat King Cole’le özdeşleşmiş unutulmaz standart You’re My Everything, bu enfes albümü bossa ritminde usulca swing ederek kapatıyor.

Altın Şençalar cazın zengin mirasına tutkuyla sarılan hayranlık uyandırıcı yetenekte virtüöz bir müzisyen ve Discover the Present, Şençalar’ın ustalarına duyduğu saygıyı sergilediği, geleneği geleceğe taşıyabilecek nitelikte bestelerin mükemmel şekilde icra edildiği şen şakrak bir albüm. Altın gerçekten de şen çalıyor ve Discover The Present, iyi caz tutkunları için bir altın madeni.

Yazımı ilgililerine bir not ile bitireyim. Altın Şençalar ata toprağına, Türkiye’ye gelmek ve sahne almak için can atıyor.

*

Meraklısına Notlar:

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 168 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir