32. Akbank Caz Festivali İçerikleri

Minimalist Bir Dokunuş: Portico Quartet

Akbank Caz Festivali kapsamında, 6 Ekim 2022 tarihinde Babylon’da sahne alacak olan, Londra menşeili İngiliz Portico Quartet grubu, 2021 yılının ilk yarısında Terrain isimli bir albüm, 2021’in ikinci yarısında ise Monument isimli bir başka albüm çıkararak, pandemi süresince diskografilerini genişlettiler. Hız kesmeden 2022 yılının Mart ayında Next Stop isimli çıkardıkları son albümden sonra geçtiğimiz ay piyasaya sürülen Rose in Abstract adlı teklileri ile elektronik müzik, pop ve cazı bir arada yoğurdular.

Rising Star on Stage: Emma Rawicz

Still in her early 20s, British saxophonist Emma Rawicz is a musician who has a great command of her instrument and truly loves and respects music. The audience watching Rawicz on the stage of the 32nd Akbank Jazz Festival at Akbank Sanat, where we went for the first time in a long time, on the evening of September 27, witnessed perhaps one of the most precious moments in modern jazz history. Because this is Rawicz’s first concert outside the UK. First of all, let’s congratulate for her success. More importantly, let’s thank the Akbank Jazz Festival for putting such a young musician on the festival stage by trusting her vision.

Yükselen Yıldız: Emma Rawicz

Akbank Caz Festivali kapsamında 27 Ekim’de sahne alan İngiliz saksofoncu Emma Rawicz henüz 20’lerinin başında olmasına rağmen enstrümanına son derece hakim, müziği gerçekten seven ve saygılı bir genç müzisyen. O gece, uzun bir aradan sonra ilk defa gittiğimiz Akbank Sanat’ta, Rawizc’i izleyen seyirciler belki de modern caz tarihinin en değerli anlarından birine tanıklık etti. Çünkü bu konser Rawicz’in İngiltere dışındaki ilk konseri. Bu başarısından dolayı öncelikle kendisini tebrik edelim. Daha da önemlisi, bu denli genç bir müzisyene güvenerek festival sahnesinde yer verdikleri için Akbank Caz Festivali’ne teşekkür edelim.

Nihal Saruhanlı ile CAZ 101

32 Akbank Caz Festivali kapsamında 1 Ekim’de Kadıköy HOOD Base’de, trompetçi Barış Demirel‘le performansı öncesinde, davulcu ve vurmalı sazlar ustası Nihal Saruhanlı‘yı tanıtmak istedik ve kendisine CAZ 101 soruşturmamızı yönelttik.


Raga ve Cazın Çağdaş Buluşması: Oded Tzur Quartet

9 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde Akbank Caz Festivali kapsamında sahne alacak Oded Tzur Quartet, festival programının gizli cevheri. Oded Tzur Quartet’in en albenili yanı, müzikal diline yerleştirdiği ince nüanslarla cazın mekanik yönünü titreştirip ona ruh katması. Ekip, dokunaklı müzikal unsurları incelikle işleyerek melodik, içerisine kolayca girebileceğiniz, ferah ve ruhani bir deneyime çağırıyor bizi. Festivali’n kapanış konserini gerçekleştirecek dörtlü, bizlere bu deneyime canlı olarak tanıklık etme şansı sunuyor.


Abdullah Ibrahim

Sahnede bir piyano, bir tabure ve bir piyanist. Piyanist tuşlara yumuşakça dokunuyor, çekiç tele dokunuyor; sertçe vuruyor, çekiç de tele sertçe vuruyor. Çekiçler ve teller, tuşeye, piyanistin dokunma şekline öylesine mükemmel cevap veriyor ki, bu olsa olsa bir sihir. Nasıl ki parmakları vücudunun organik bir parçası, piyano ona cevap verdikçe parmaklarıyla tuşlar birleşiyor, piyanist o devasa enstrumanla yekvücut oluyor. Tuş da piyanist, tel de, pedal da, çekiç de… Mindiff işte böyle başlıyor.


Coltrane Mirası

32. Akbank Caz Festivali’nin programında merakla beklediğim konserler arasında Ravi Coltrane konseri yer alıyor. 8 Ekim akşamı Zorlu PSM’de gerçekleşecek konserde Ravi Coltrane ile birlikte klavyede Gadi Lehavi, basta Lonnie Plaxico ve davulda Ele Howell ile sahne alacak. Ravi’nin, Alice ve John Coltrane’in eserlerinden oluşan bir repertuvarla sahne alacağı duyuruldu. Kadro ve repertuvar oldukça ilgi çekici bir konserin bizi beklediğinin habercisi.


Müzikalitenin Peşinde: HÜM

Akbank Caz Festivali kapsamında 4 Ekim Salı akşamı Akbank Sanat’ta sahne alacak olan Norveçli grup HÜM’ü, benim gibi Avrupa cazına fazla vakit ayırmayan bir dinleyicinin gözünden aktarayım istedim.


Engin Recepoğulları ile CAZ 101

Maffy Falay Tribute Band 32. Akbank Caz Festivali kapsamında 1 Ekim’de Akbank Sanat’ta gerçekleşecek “Maffy’nin Cazı” belgeseli gösteriminin ardından sahne alacak. Biz de fırsattan istifade saksofoncu Engin Recepoğulları’nı CAZ101’ledik.


Gonzalo Rubalcaba Klasisizmi: Turning Point

35 yıllık kariyerini çok verimli geçiren piyanist Gonzalo Rubalcaba geçtiğimiz sene iki efsane, Ron Carter ve Jack DeJohnette ile birlikte kaydettikleri, Grammy kazanan Skyline’ın ardından kendi jenerasyonlarının en üst kalibre iki muazzam müzisyeni Matt Brewer ve Eric Harland ile birlikte nefis bir kayıt daha yayınladı. Bana sorarsanız bu albümün de Grammy adaylığı kuvvetle muhtemel. Özellikle doğaçlama sololar Rubalcaba’nın gösterişli stilini vitrine çıkartacak türden. Rubalcaba’nın piyano stili karakteristik ve belirgin ancak üretim çeşitliliği asla birbirini tekrar etmeyecek türden. Ürettiği en iyi işi hep gelecek işi olarak gören bir bilince sahip.


Turning Point of Art: Gonzalo Rubalcaba

Having spent his 35 years-long career gloriously, very productively, pianist Gonzalo Rubalcaba recorded another exquisite recording with Matt Brewer and Eric Harland, two great musicians of the highest caliber of their generation, after the Grammy-winning Skyline he recorded with two legends Ron Carter and Jack DeJohnette last year. If you ask me, this album is likely to receive Grammy nomination next year and very likely would win again. Especially the improvised solos are the kind that will showcase Rubalcaba’s flamboyant style.


Cosmic Music: Ravi Coltrane

Çoğumuzun bildiği üzere, Ravi Coltrane, 32. Akbank Caz Festivali kapsamında, 8 Ekim Cumartesi akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi‘ne konuk olacak ve konserde Alice Coltrane ve John Coltrane‘nin müzikal dehalarının ürünü bestelerinden oluşan ve Cosmic Music diye isimlendirdiği projesini seslendirecek. Cazın efsanevi figürlerinden ikisinin oğlu ve kuşağının en önemli müzisyenlerinden biri kimlikleriyle Ravi Coltrane’ni tanıtmayı amaçladığım bu yazıda, İstanbul konserinin nasıl bir havada geçeceğine dair ipuçlarını vermeye ve muhtemel repertuvarı tahmin etmeye çalıştım.


Kuzeyin Cazı İstanbul’da: HÜM

Akbank Caz Festivalinin açıklanan ilk konserlerine göz attığımda ilk olarak Abdullah İbrahim ve Ravi Coltrane dikkatimi çekti ama hemen ardından gözüme HÜM takıldı. Daha önce dinlemediğim bir grupla tanışma fırsatı!


Sedef Erçetin İle CAZ 101

“Caz müziğinde olan serbestlik klasik müzikte yoktur. Sürprizlerle dolu ve insanın kendini ifade etmesine izin bir müzik caz.” 32. Akbank Caz Festivali kapsamında 28 Eylül’de sahne alacak çellist Sedef Erçetin’i daha yakından tanıtabilmek amacıyla CAZ101 soruşturmamızı yönelttik.


Emma Rawicz

“Sahi, parmağını sürsen elmaya, rengini anlar mısın? Gözünle görsen elmayı, sesini duyar mısın? Onu işitsen yuvarlağı sende kalır mı?”… Akbank Caz Festivali kapsamında 27 Eylül’de Akbank Sanat’ta sahne alacak besteci, müzisyen Emma Rawicz için bu sorular bir şiirdeki metaforlar olmanın ötesinde anlam taşıyor. Rawicz, müziğin rengini görebilme, seslerin barındırdığı renkleri ayırt edebilme yeteneğine sahip. Bu yetisi sayesinde, daha önce işitmediği renklerden yola çıkarak hazırladığı ve kaydettiği Incantation albümünün turnesi kapsamında 32. Akbank Caz Festivali’ne, gitarda Ant Law, piyanoda Ivo Neame, basta Conor Chaplin ve davulda Asaf Sarkis‘ten kurulu ekiple geliyor.


Can Tutuğ İle CAZ 101

All About Jazz yazarı Arthur George’un “Bobby Hutcherson’in mirasını taşıyor” diye tanımladığı vibrafonist, besteci ve eğitmen Can Tutuğ, Yeniköy Caz Günleri iş birliğiyle 32. Akbank Caz Festivali kapsamında 2 Ekim sabahı Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Avlusu’nda, ‘bir başına’ solo vibrafon konseri verecek. Biz de CAZ 101 soruşturmamızın üçüncü bölümünde Can Tutuğ’u konuk ettik.


Ferit Odman İle CAZ 101

Yönetmen Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun altı yıllık çalışmasıyla tamamlanan Maffy’nin Cazı belgeseli gösteriminin ardından sahne alacak Maffy Falay Tribute Band 32. Akbank Caz Festivali’nin en keyifli etkinliklerinden biri olmaya aday. Band, Falay’a Türkiye’de verdiği konserlerde uzun süre eşlik etmiş olan müzisyenler Engin Recepoğulları, Can Çankaya, Kağan Yıldız ve Ferit Odman’dan oluşuyor. Biz de CAZ 101 soruşturmamızı Ferit Odman’a yönelttik.


Gonzalo Rubalcaba & Aymee Nuviola

32 Akbank Caz Festivali caz piyanosunun dev ismi Gonzalo Rubalcaba ve latin müziğin divası Aymee Nuviola ikilisini 7 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde ağırlayacak. Seyirciyi nasıl bir konserin beklediğinin ipuçları ise ikilinin yayınladığı son albüm Live In Marciac içinde gizli. Biz de albümü detaylı olarak incelemeye aldık.

Dark Blue Notes

Editor

Dark Blue Notes 'in 55 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Dark Blue Notes ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir