Ferit Odman

1 Ekim’de Akbank Sanat‘ta, yönetmen Deniz Yüksel Abalıoğlu’nun altı yıllık çalışmasıyla tamamlanan Maffy’nin Cazı belgeseli gösteriminin ardından sahne alacak Maffy Falay Tribute Band 32. Akbank Caz Festivali’nin en keyifli etkinliklerinden biri olmaya aday. Band, Falay’a Türkiye’de verdiği konserlerde uzun süre eşlik etmiş olan müzisyenler Engin Recepoğulları, Can Çankaya, Kağan Yıldız ve Ferit Odman’dan oluşuyor. Biz de CAZ 101 soruşturmamızı Ferit Odman’a yönelttik.

*

Kendinizi tanıtır mısınız? Cazla ilintinizi belirtebilir misiniz?

Ben Ferit Odman; anne karnından itibaren caz dinlenen bir evde büyüyüp, tüm eğitimini caz üzerine yapmış, sadece caz çalan profesyonel bir caz müzisyeniyim.

Dinlediğiniz ya da sizde iz bırakan ilk caz albümünü hatırlıyor musunuz?

Dediğim gibi evde hep caz dinlenirdi, Monk, Adderley, Miles ile büyüdüm fakat kendim ilk aldığım CD’yi çok iyi hatırlıyorum: Wynton Marsalis – Levee Low Moan: Soul Gestures in Southern Blue. Herhalde 1000 kere dinlemişimdir o albümü. New Orleans’ı iliklerime kadar öğrendiğim bir albümdür.

Cazın yaşamınızdaki anlamı nedir?

Nefes almak kadar ihtiyacım olan bir olgu.

Sizce caz diğer müzik türlerinden hangi yönleriyle farklıdır? Farklı mıdır?

Diğer müzik türlerine göre daha özgürlükçü ve demokratik bir müziktir diye düşünüyorum. Çaldığımız sololar, yani emprovizasyon yapıyor olmak işin özgürlükçü kısmı. Çalan herkesin sırayla bir sözünün olması ve bunun karşılıklı ama kolektif yapılıyor olması da demokratik tarafı.

Sizce caz diğer müzik türlerinden üstün müdür? Neden?

Bence üstündür. Armoni, ritm ve melodinin bu kadar üst seviyede bir araya geldiği, bu anlamda da en üst seviyede enstrüman tekniği gerektiren ve hepsinin üzerine yapılan emprovizasyonlar ile hep anlık yaratımın olduğu; yani her gece aynı parçayı çalsanız da farklı bir sonuç verecek başka bir müzik türü yok. Tüm bunlar bir araya gelince daha komplike bir müzik türü düşünemiyorum.

Artık faal olmayan ya da ölmüş hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek isterdiniz?

Miles Davis’in 1. ve 2. Quinteti.

Faal olan hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek istersiniz?

Eric Harland – Voyager

Cazı bir enstrumanla özdeşleştirecek olsanız, bu, hangisi olurdu? Neden?

Tek bir enstrüman seçmek zor, caz kolektif yapılınca güzel ama yine de tabiki davul derim. Dün izlediğim bir röportajda Wynton Marsalis davul için bu müziğin ‘Cumhurbaşkanı’ diyor. Artık yorumu sizlere bırakıyorum.

Yapılması kolay değil, biliyoruz; ama tarifinin yapılması gerekirse, caz nedir?

Caz bir müzik türüdür. Tarif etmeye ihtiyaç yok bence fakat esas önemli olan siyah Amerika’lı müzisyenlerin yarattığı bir müzik olması gerçeğidir. Onlara kredi vermeden caz ile ilgili konuşulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Sınırsız bütçeniz olsa cazla ilintili ne yapmak isterdiniz?

Sınırsız bütçe ile önce zamanda yolculuk olayını çözüp kendimi 1959 New York’una yollardım 🙂 Şaka bir yana; hemen bir caz akademisi, oraya bağlı bir big band, o big band’in her pazartesi çalacağı bir caz kulübü açardım. Her yaz o kulübün adına bir caz festivali düzenlerdim. O festivale gelen müzisyenlerle de akademide masterclass’ler düzenlenirdi. Festivalde de gerçekten sadece caz grupları olurdu. Pop ile sulandırılmış festivallerden bıktık gerçekten.

Dark Blue Notes

Editor

Dark Blue Notes 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Dark Blue Notes ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir