Ruh Şifacısı Oded Tzur Quartet ile Akbank Caz Festivali Finali

Akbank Caz Festivali caz severler açısından yılın en yoğun etkinliklerinden biri. Festival, biz sıkı takipçileri için kaçırılmayacak etkinliklerin bir bir hafıza defterlerimize kaydetme maratonuna dönüşür her sene. Festivalin son konseri bu özel kürasyonun kurgusunda en önemli rollerden biri olarak değerlendirilmeli. Final konseri tüm festival sezonuna yakışır olmalıydı. Ve öyle de oldu.

Festivalin son konserinde Oded Tzur’u dörtlüsüyle birlikte Zorlu PSM’de izledik. Oded Tzur tenorda, Nitai Hershkovits piyanoda, Petros Klampanis kontrbasta ve Otis Brown III davuldaydı. Bu ekibin her biri çok başarılı hikaye anlatıcıları. Tzur’un eşsiz icra stili alışılagelmemiş türden bir meditatif ayin formunu alıyor. Her bir icracınn birbirlerine sıkı sıkıya kenetlenen sakin tonlu karşılıkları dinleyicinin ruh durumunda iyileştirici etki yaratıyor.

Fotoğraf: Cem Gültepe

Keyifli bir yemeğin arkasından içilen bir fincan az şekerli kahve veya zevke göre double espresso hazzında bir konserdi Oded Tzur Quartet konseri. Festival konserinde albümde davulda yer alan Johnathan Blake yerine yine Blake kadar ekibin Avrupai kimyasına bir Amerikan dokunuşu olması hasebiyle kıymetli olan Otis Brown III yer alıyordu. Blake biraz daha cüsseli bir icra stiline sahiptir; Otis Brown III ise biraz daha kontrollü bir çalış stilini tercih eder ama her ikisinin de ekip kimyasına uyumları emsaldir.

Fotoğraf: Cem Gültepe

Uzun uzun ruh şifacısı pasajlarla kurgulanan Oded Tzur’un ECM etiketiyle yayımlanmış son albümü Isabela’dan parça seçkileriyle, yoğun zamanların ardından tam da ihtiyacımız olan konserdi. Konser sırasında Tzur’un parça arasında anlattığı kurgusal hikayede vurguladığı bir söz yarattığı dünyanın formülasyonunu veriyordu “This world is made of sound”.

Fotoğraf: Cem Gültepe

Akbank Caz Festivali’ni duyurusu yapıldığı ilk günden itibaren sanatçı tanıtımlarından, konser sonrası yazılarımıza, tavsiyelerimizden, albüm tanıtım içeriklerimize ve röportaj çalışmalarımıza kadar tüm yönleriyle ele almaya çalıştık.

Gelecek festivallerde de birlikte olabilmek dileğiyle.

Fotoğraf: Cem Gültepe

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir