Minimalist Bir Dokunuş: Portico Quartet

Akbank Caz Festivali kapsamında, 6 Ekim 2022 tarihinde Babylon’da sahne alacak olan, Londra menşeili İngiliz Portico Quartet grubu, 2021 yılının ilk yarısında Terrain isimli bir albüm, 2021’in ikinci yarısında ise Monument isimli bir başka albüm çıkararak, pandemi süresince diskografilerini genişlettiler. Hız kesmeden 2022 yılının Mart ayında Next Stop isimli çıkardıkları son albümden sonra geçtiğimiz ay piyasaya sürülen Rose in Abstract adlı teklileri ile elektronik müzik, pop ve cazı bir arada yoğurdular.

Portico Quartet’in müziğini tarif etmek kolay olmalı; ama benim için hiç değil, belki de onlar için bile tarifi kolay değil. Kendilerine Portico Quartet adını verdiler çünkü ilk kez bir kemerli giriş (portiko) altında dörtlü olarak çaldılar.

Dürüst olmak gerekirse, müzikleri world, fusion, minimal ve caz harmanı olarak isimlendirilebilir. Bu eksen içerisinde ilerleyen grup, Real World Records ile uzun süre çalıştılar.

Fotoğraflar: Cem Gültepe

Müzisyen arkadaşım sevgili Eray Düzgünsoy ile grup hakkında konuştuğumda, “Repetetif figürler üzerine kurulu bir müzikal yapıları var. Piyano burada loop gibi kullanılan öğelerle bezeli. Bu repetetif figürler aslında minimalizm de çok kullanılan öğeler. Tüm bunlar, son dönem modern caz örneklerinde sıklıkla kullanılan bileşenler. Bir de ritmik yapılarında ve yaptıkları samplelarda Asya’dan pekçok esinti mevcut.” yorumunu aldım.

Grubun Terrain albümünde, bariz olarak Amerikan minimalizminden ve Japon besteci Midori Takada‘dan ilham aldıkları gözleniyor. Monument albümünde ise , parçaların uzun yerine kısa olması ve ortam yerine elektronik dans müziği ile donanması fusion yaklaşımlarına bir örnek.

Londra merkezli grup, alto saksofonda Jack Wyllie, davulda Duncan Bellamy, basta Milo Fitzpatrick ve klavyede Keir Vine‘dan oluşuyor. Dört müzisyenin alt yapısında elektronik tınılar var. Grubun ritim bölümünde, yaklaşık 20 yıl önce icat edilen UFO şeklindeki çelik bir tambur biçiminde olan Hang Drum isimli müzik aletin rolü büyük.

2008 yılında Mercury ödüllerine aday gösterilen grubun konserinden önce ve sonra, Eray Düzgünsoy’un da bir DJ performansı olacak.

6 Ekim’de Babylon sahnede görüşmek dileğiyle…

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 63 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir