Gonzalo Rubalcaba Klasisizmi: Turning Point

35 yıllık kariyerini çok verimli geçiren piyanist Gonzalo Rubalcaba geçtiğimiz sene iki efsane, Ron Carter ve Jack DeJohnette ile birlikte kaydettikleri, Grammy kazanan Skyline’ın ardından kendi jenerasyonlarının en üst kalibre iki muazzam müzisyeni Matt Brewer ve Eric Harland ile birlikte nefis bir kayıt daha yayınladı. Bana sorarsanız bu albümün de Grammy adaylığı kuvvetle muhtemel. Özellikle doğaçlama sololar Rubalcaba’nın gösterişli stilini vitrine çıkartacak türden. Rubalcaba’nın piyano stili karakteristik ve belirgin ancak üretim çeşitliliği asla birbirini tekrar etmeyecek türden. Ürettiği en iyi işi hep gelecek işi olarak gören bir bilince sahip.

Turning Point 2018 yılında Skyline’ın kaydından bir ay sonra Miami’de gerçekleştirilmiş. Albüm 23 Ağustos günü dijital platformalarda yerini aldı. Rubalcaba 1990’larda Carter DeJohnette, Charlie Haden John Patitucci Paul Motian gibi isimlerle Blue Note kayıtları gerçekleştirmişti. Bir kısmı canlı olan bu albümler, Rubalcaba ve eşlikçileri son derece yüksek tempoda ve benzersiz doğaçlamalarla kurguladıkları ateşli trio icraları sunmuştu. Turning Point, neredeyse bu albümler kadar yüksek ısı ve caza bağlılık içeren bir kayıt.

Üçlü bu albüm için ilk defa bir araya geliyor olsa da Brewer ve Harland ayrı ayrı projeler için Rubalcaba ile 2007 yılında başlayan bir süreçte çalışmışlar. Brewer, Rubalcaba ile birlikte 5 albümde çalmış. Harland ve Rubalcaba ise, Chris Potter ve Dave Holland’In da üyesi olduğu Monterey All Stars projesi için 20072de ilk defa bir araya gelmişlerdi. Harland’ın modern icra biçimi Rubalcaba’nın Turning Point için tam aradığı şey. Harland’ın müzikle ilk tanıştığı enstrüman piyano ve Rubalcaba’nın müzikle ilk tanıştığı enstrüman perküsyon olunca aralarında farklı bir bağ kurma fırsatı yakalamışlar. Armoniyi daha iyi kurgulayıp piyano, davul ilişkisini daha doğru temellere oturtabilmişler.

Rubalcaba albümde besteci ve prodüktör sıfatı ile yer alıyor. 7 bestede klasik caz unsurlarının ekseninden kaymadan Afro-Cuban stile doğru yakınlaştığı anlara tanıklık ediyoruz. Özellikle 1998 kaydı Inner Voyage’da Michael Brecker’ın nefis doğaçlamarıyla süslediği The Hard One’ın yeniden icrasında Rubalcaba’nın tuşesinin ne denli değiştiğine, olgunlaştığına, ağır başlı bir hal aldığına dikkat edin.

Hislerim beni yanıltmıyorsa bu kaydın müzik dilinin bir şekilde Corea’nın trio kayıtlarıyla duygusal boyutta bağlantılı olduğu hissediyorum.

Sonuç olarak Turning Point/Trio D’ete, modern soundu, yenilikçi tavrı ve caz köklerine sıkı sıkıya bağlılığı ile klasikleşmeye namzet bir Gonzalo Rubalcaba albümü.

Gonzalo Rubalcaba 32. Akbank Caz Festivali’nde Aymee Nuviola ile düet olarak sahne alacak. İkilinin son albümünün tanıtımını şurada okuyabilirsiniz.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 180 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir