Alp Ersönmez İle 6. Bozcaada Caz Festivali

ESİN HAMAMCI: 6. Bozcaada Caz Festivali’nde sahne alacaksınız. Festivalin bu yılki teması şifa. Müziğin iyileştirici gücü olduğuna şüphe yok. Kendi yaşamınızda ya da günlük yaşamınızın dışında, müziğin bunu nasıl yaptığına dair örnek verebilir misiniz? Müzik, dinleyiciyi nasıl şifalandırır?

ALP ERSÖNMEZ: Ben insanların hayatında ruhsal denge faktörü olan çeşitli öğelerin olduğuna inanıyorum. Bu herkes için farklıdır. Müzisyenler için bu müziktir. Ama genelde bence, insanlar için müziktir. İnsanların çoğu bunun farkında olmayabiliyor. Binyıllardır ruh hastalıklarının tedavisinden bitkilerin daha gür büyüyüşüne kadar müziğin olumlu etkileri zaten biliniyor ve kullanılıyor. Müzik yaptığımız sürece kendimizi biz daha iyi hissediyoruz. Tabi bir şeyin ortaya çıkma süreci ağrılı, sancılı oluyor. Her zaman istediğin gibi olmayabiliyor, istediğin şeyi çıkaramayabiliyor ya da istediğin gibi çalamayabiliyorsun. Ama yapacak bir şey yok, bu da bir süreç. Müziğe olan sevgimiz ve bu yoldaki çaba hevesimiz hiçbir zaman azalmıyor. Bu da açıkçası bize iyi gelen, bizi sürekli daha ileriye, daha kendimizi geliştirmeye iten bir faktör, o yüzden müziğin beni hayatta iten, zorlayan, biraz daha ileriye belki biraz daha iyiye yönlendiren bir unsur olduğunu düşünüyorum.

Uzun süredir SonicBoom projesinde Elif Çağlar, Çağrı Sertel ve Volkan Öktem ile birliktesiniz. Çağrı Sertel ile Gain TV’de İKİ adlı 7 bölümlük bir canlı performans kayıtlarınız mevcut. Henüz ilk sezonu tamamlanan proje chill dance, chill electronic ve lounge jazz tarzında bestelerinizle Bodrum manzarasında dinleyiciyle buluşuyor. İKİ projesi nasıl oluştu? Fikir nasıl ortaya çıktı?

Sadece SonıcBoom yok. İlhan Erşahin 2007’den beri Erşahin’s Istanbul Sessions var, kendi albümlerim var. Geçen yıl GAIN’den bir telefon aldım. Benim albümlerde yaptığım müziklerin kanalda güzel olabileceğine dair. Çok sevindim tabi ama tek başıma böyle bir şey yapmak istemedim. Benim müzikal yol arkadaşım her zaman çalışmaktan büyük şeref ve mutluluk duyduğum Çağrı Sertel ile çok kısa bir sürede bu serideki parçaları yazdık. Bazıları eski parçalar ama bazıları tamamen yeni. Dört bölüm teknede çekildi, birkaç bölüm de arkadaşımız Arda’nın terasında çekildi.

İKİ canlı kurgulanan bir konsept ve canlı kaydedilmesi de güzel olur. Bu projeyi bir canlı albüme dönüştürecek misiniz?

Oradaki canlı bir performans. İstesek onu dahi canlı yayınlayabiliriz ama biz bunu uzun uzun sololarla olan bir projeden ziyade daha kısa bir albüm olarak düşünüyoruz. O yüzden Çağrı ile mümkün olan en kısa zamanda bunu albümleştireceğiz, albümleştirmek istiyoruz. Umarız herkes beğenir, sever. Sevgiler sunuyorum.

Esin Hamamcı

Edebiyat doktora öğrencisi, Açık Radyo’da programcı, editör, çevirmen, yazar.

Esin Hamamcı 'in 4 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Esin Hamamcı ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.