Tamino ile Tılsımlı Bir Gece

Salon İKSV’nin +1 Sunar: Gezgin Salon kapsamındaki konser etkinliklerinde adını gördüğümüzde sevindiğimiz isimlerden biri de Tamino’ydu. 18 Şubat 2023’te gerçekleşmesi planlanan konser, 6 Şubat depremleri nedeniyle 18 Mart’a ertelenmişti. Volkswagen Arena’da yapılan konserde ise alan dopdolu, ilgi yoğundu.

Tam adı Tamino-Amir Moharam Fouad olan müzisyen, yarı Belçikalı ve yarı Mısırlı. Her iki coğrafyanın kültürel sentezi müziğine sirayet ediyor. Doğu-Batı’nın sosyo-kültürel etkisini müziğine başarıyla yansıtıyor. Böylece kendimizi bir seyahatte hissediyoruz. Yer yer etnik, yer yer Avrupa’nın folk ve rock müzik gelenekleri arasında adeta karanlık bir ormanda yolculuğa çıkıyoruz onu dinlerken.

1996 doğumlu müzisyeninin parçalarındaki sözlerde yaşının ötesinde bir bilgelik bulmak mümkün. Konser salonunda da bu wiser etki adeta büyüleyici bir iz bıraktı seyircide. Avrupa turnesinin İstanbul ayağı dün gece gerçekleşen Tamino konserinde, dinleyicilerin yaş ortalamasının küçük olmasında sanatçının yaşı da etken bir faktör. Herkes adeta küçük bir Tamino olarak giyinip gelmişti ve kendini bulma yolculuğuna birlikte eşlik ediyorlardı…

https://youtu.be/3wVTmlD86a8

Konserde hüzün, aşk ve melankolik soundlar enstrümanlarla birleşince tılsımlı bir hava alana hâkim oldu ki müzisyenin dinleyiciyi en iyi yakaladığı nokta da burası… Bunu zirveye taşıyan ise büyüleyici ses tonu… Depresif melodiler, onun çizgisini hüzünden ‘bilgelik’e çeviren bir ibreye dönüştü. Buna eşlik eden sisli prodüksiyon sevginin, hüznün, kederin birleştiği vokalleri vurguladı. Ancak bu ortam Salon İKSV’nin küçük ama derin bir atmosfer etkisi bırakan mekânına daha çok yakışırdı.

Geçtiğimiz yaz Parkorman’da verdiği konserle İstanbullu hayranlarına unutulmaz bir gece yaşatan, Jeff Buckley’in veliahttı olarak anılan Tamino’nun alt grubunda, alternatif müzik grubu Hedonutopia yer aldı.

Tamino sahneye çıktığında elinde ut ile konsere başladı. Çaldığı bir parçanın asla kayda alınmamasını rica etti, bu orijinal yorum gecenin en iyilerindendi. Tamino, Indigo Night ve Habibi gibi şarkılarıyla dinleyicilerini kalbinden yakalayıp, onlarla sıkı bir bağ kurmayı başarmıştı. 23 Eylül’de piyasaya sürdüğü ikinci albümü Sahar’ın etkileri ise hâlâ rüzgârını sürdürmekte. Konserde de bu etkiyi görmek atılan çığlıklarla, alkışlarla mümkün oldu.

Tamino’nun konser bilet gelirleri İKSV Enstrüman Destek Fonu’na aktarılarak deprem felaketinden etkilenen müzik öğrencilerine ve eğitmenlerine enstrüman temin etmek için kullanılacak.

https://youtu.be/zznlf3ZKQi0

 

Esin Hamamcı

Edebiyat doktora öğrencisi, Açık Radyo’da programcı, Gazete Oksijen, K24’te yazar, Sanat Kritik editörü, çevirmen. Kent, arşiv, edebiyat ve müzik üzerine yazar, düşünür…

Esin Hamamcı 'in 14 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Esin Hamamcı ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir