Best of 2023: Kulak Misafiri

Günlük hayatın en çok kullanılan deyimlerinden biri olan Kulak Misafiri tam 10 yıldır Radyo ODTÜ’de bir programa ismini veriyor. Kulak Misafiri, bir rock kültürü programı olarak efsane isimler, topluluklar, albümler ve şarkılar eşliğinde bir yandan geçmişin izini sürerken taptaze seslere de kapısını açık tutuyor. Taptaze seslerin etkisi altında rock’n’roll tarihinde 20. yüzyıl ile 21. yüzyıl arasında bir bağ kurmayı da hedefliyor. Bunu yaparken türler arasında yolculuk yapmayı da ihmal etmiyor tabii ki.

2023 yılında pek çok sanatçı ve grup evrene yeni sesler bıraktı. Biz de yeni, yepyeni bir yıla girerken 2023 yılının izini birlikte sürelim dedik. Bunu yaparken geçmişin efsanelerin de izini süreceğiz. Listede yer alan albümlerin bir sıralama içermediğini belirteyim. Bir single ve yirmi üç albüm olmak üzere ilk on ikisi kısa açıklamalı.  Çok değişik tür ve ses örgüleri… Umarım seversiniz.

Evet; isterseniz gelin hep birlikte tür ayrımı yapmaksızın, dinlediğimiz yüzlerce sesin içinden bizi etkisi altına alan taptaze seslere Kulak Misafiri olmaya başlayalım.


The Beatles – Now and Then (Apple)

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr… Başka bir ifadeyle müzik tarihinin yönünü belirleyen ve müziğe dair kendilerinden önceki ve sonraki her şeyi değiştiren dörtlü: Fab Four, 2023 yılında alçakgönüllü ve sımsıcak bir dönüş yaptı. 1977 yılında Lennon tarafında kaydedilen Now And Then, yapay zekanın desteği Paul McCartney ve Ringo Starr’ın dokunuşuyla dinleyicisi ile buluştu. The Beatles’ın yaşayan iki üyesinin şarkı için söyledikleri çok şey ifade ediyor. Ringo Starr şarkı için, “Hiçbir şeyin sahtesini yapmıyoruz…” diyor ve ekliyor “Dördümüzün bir arada olduğu son şarkı ve bir daha bir arada olamayacağız.” Paul McCartney ise, şarkının uzun yıllar sonra The Beatles adına listelerde zirveye çıkan 18. şarkı olması üzerine, durumu çok duygusal bir an olarak niteliyor. Son söz olarak 20. yüzyılın bize The Beatles’ı hediye ettiğini; The Beatles’ın da bize 21. yüzyılda duygusal bir son vuruş olarak Now And Then’i hediye ettiğini belirteyim. ■ SPOTIFY.


Bob Dylan – Shadow Kingdom (Columbia/Legacy)

İlk olarak bir film olarak yayınlandı. Mojo Dergisi bu filmi, “Dylan’ın kariyerinin başlangıcından kalma, gerçek hayattan bir kara gerilim filmi” olarak nitelendirdi. Sonrasında 2023 yılında albüm olarak dinleyicisi ile buluştu. Albümde Dylan kariyerinin ilk döneminden 13 şarkı ve buna ek olarak Sierra’s Theme isimli enstrümantal bir şarkı yer alıyor. Bu şarkılarda hemen yanı başında aralarında Don Was ve T. Bone Burnett‘in de bulunduğu yıldızlardan oluşan bir kadro Dylan’a eşlik ediyor. Bu şarkılarda Dylan dünyasında yeni ve olağanüstü bir yolculuğa başlıyorsunuz. Bu keşif pek tabii gölge krallığına doğru ilahi bir içerik taşıyor. İflah olmaz Dylan severler için mücevher değerinde. Albümün ayrıntılı incelemesi ise Turgay Yalçın anlatımıyla burada. ■ SPOTIFY.


Duran Duran – Danse Macabre (BMG)

Bu albüm Duran Duran kariyerinin ilk cover albümü değil. Daha önce 1995 yılında çıkardıkları Thank You bu anlamda ne kadar başarılı olduklarının kanıtıydı. Bu albümde yer alan Lou Reed yorumu Perfect Day ve Bob Dylan yorumu Lay Lady Lay her daim yanı başımızda. Yıllar yıllar sonra yeniden bir cover albümüyle geri döndü topluluk. Albüm fikri bir Cadılar Bayramı sırasında oluşmuş. Albümde çok farklı türden şarkıyı yeniden yorumlamış grup. 3 şarkı ise daha önceki albümlerinde yer alan ama pek de dikkat çekmeyen kendilerine ait şarkıların yeniden yorumu. Kulak Misafiri her daim güzel yeniden yorumları peşinde. İşte bu albüm yıllar önce çıkan Thank You albümü gibi çizgi üstü yorumlar içeriyor. The Rolling Stones klasiği Paint It Black ve Talking Heads klasiği Psycho Killer’ı Duran Duran yorumuyla kulak misafiri olmak çok güzel. Ama, Super Lonely Freak’ide unutmayalım. Duran Duran iyi ki döndün aramıza. ■ SPOTIFY.


Graham Nash – Now (BMG)

Crosby, Stills, Nash & Young ile mücevher değerinde albümler ve tadına doyulmaz solo çalışmalar ama öncesinde The Hollies dönemi de var. Tam yedi yıldır solo çalışma yapmıyordu. Bu son albüm uzun yıllar süren bir kariyerin özeti olduğu gibi en kişisel albüm olma niteliğini de taşıyor. Graham Nash hem şarkı yazarı olarak hem sımsıcak vokaliyle içimizi ısıtıyor. ■ SPOTIFY.


Ian Hunter – Defiance Part 1 (Sun Records)

Ian Hunter’ın Mott the Hoople ile yolarını ayırmasının üzerinden bir yarım asır geçti. Hunter solo kariyerinin bu son durağında hala söyleyecek çok şeyim var diyor; dile kolay tam 65 yıldır bu alemin içinde ve geçen bunca yıla rağmen yaratıcılığını koruyor. Ian Hunter piyano ve vokalde yer alırken albümün kartonetine baktığınızda eşlikçi kadroda yer alan çizgi üstü Mike Campbell, Brad Whitford, Waddy Wachtel, Jeff Tweedy, Billy F. Gibbons, Slash ve merhum Jeff Beck gibi gitar kahramanları ile karşılaşıyorsunuz. Ne derseniz? Harika bir albüm değil mi? ■ SPOTIFY.


Lucinda Williams – Stories from a Rock n Roll Heart (Highway 20 Records)

Lucinda Williams korkusuz, dürüst ve taviz vermeyen yapısıyla kariyerine devam ediyor. Stories from a Rock n Roll Heart 2020’de geçirdiği felcin ardından çıkardığı ilk albüm. Albümde hayata ve dünyaya özgün bir Lucinda Williams bakışını çok sağlam bir ses örgüsü destekliyor. Albümün sürprizleri ise Bruce Springsteen ve eşi Patti Scialfa. Dolayısıyla yaşama dair bu albüme çok özel bir aşk eşlik ediyor. Söylemem gereken son söz Williams’ı çok sevdiğim. Kayıtsız kalmayın. ■ SPOTIFY.


Pink Floyd – The Dark Side of the Moon at Wembley 1974 (Pink Floyd Records)

Bu sene bizi en heyecanlandıran albüm. Çünkü rock tarihinin çok önemli bir konserinin gün yüzüne çıkışını simgeliyor. Yalnızca rock tarihinin değil, popüler kültürün en önemli eserlerinden biri olan 1973 tarihli ikonik Pink Floyd albümü The Dark Side Of The Moon bu sene 50. yılını kutluyor. İşte bu 50 yıla özel versiyon yanında bahse konu albümü getirdi. Albümün kayıtları 1974 yılının Kasım ayında daha sonra Wembley Arena adını alacak olan Empire Pool’da kaydedilmiş. Yalnızca ikonik bir stüdyo kaydı olarak tarihte yerini alan albümün kusursuz bir canlı kaydı; stüdyo kaydına göre daha bir rock ve çok daha dinamik; kuşku yok 2023’ün en iyilerinden. ■ SPOTIFY.


Ringo Starr – Rewind Forward (UME/Universal Music)

An itibarıyla 83 yaşında bir davulcu ve şarkıcı var karşımızda. Bundan bir on sene önce sorsaydınız olumsuz yanıtlardım ama Ringo Starr üretkenliğini koruyor. Ringo Starr’ın her albümü bizi heyecanlandırıyor aynı Rewind Forward gibi. Bir kısa çalar bu ve kısa çalarda ortaya çıkan ses örgüsüyse samimi olduğu gibi parıltılı da. Çalışmadaki en güzel detay ise hemen yanı başında yer alanlar. Açılış şarkısı Shadows On The Wall, Starr’s All-Starr Band ve Toto üyeleri Steve Lukather ve Joseph Williams tarafından yazılmış. Feeling The Sunlight ise hayattaki diğer Beatle Paul McCartney tarafından bu albüme bir hediye olarak nitelendirilebilir. Ringo güzel şarkı söylediği gibi davulu da her daim güzel çalıyor; çünkü müziği çok seviyor. ■ SPOTIFY.


Roger Waters – The Dark Side of the Moon Redux (SGB Music)

Yukarıda belirttik The Dark Side Of The Moon bu yıl 50. yılını kutluyor. İşte bu kutlamada Roger Waters da boş durmadı ve kendi yorumuyla yeniden yorumladı bu albümü. Yeniden yorumun nedenini albümün mesajının duyulmaması olarak belirten Waters, aynı zamanda 1973 tarihli ikonik kayda bir saygı duruşunda bulunmak istediğini de açıkladı. Albüm olumsuz anlamda birçok eleştiri alsa da; bize göre, yeni bir bakış açısı ve yeni bir yorum ama her ne olursa olsun büyük bir cesaret içeriyor. Waters’ın solo çalışmalarını her zaman çok sevdim, solo çalışmalarının son durağı olarak bu albümün değerini ise zaman gösterecek. Son söz olarak bu albümde biraz şiir ve belki de birazcık Leonard Cohen bulduğumu da belirteyim. ■ SPOTIFY.


The Rolling Stones – Hackney Diamonds (Polydor)

The Rolling Stones, 1960’lı yılların başında başlayan kariyerlerinde bir çok iniş çıkış yaşadı. Ama her daim ayakta kalmayı başardı. 2023 yılında çıkardıkları ve taptaze şarkılardan oluşan albümün ismi Hackney Diamonds ve 2021 yılında aramızdan ayrılan davulcuları Charlie Watts’a adandı. Albümün bir özelliği de Watts’ın yer aldığı son albüm olması. Yine bu albümde grubu yıllar önce terkeden Bill Wyman bir şarkıda arkadaşlarının hemen yanı başında; albüme katkıda bulunan diğer isimler popüler müzik tarihinin en özel isimleri; bunlardan öne çıkanlar ise Paul McCartney, Elton John, Stevie Wonder ve Lady Gaga. Albümde yer alan şarkıların her biri için The Rolling Stones alamet-i farikası diyebiliriz. Ancak albümün gerçek lezzetleri olarak Dreamy Skies ve Keith Richards’ın gitarı ve vokaliyle Tell Me Straight’ın gerçek bir hazine olduklarını belirteyim. Hackney Diamond’un kapanışında yer alan ve topluluğa adını veren Muddy Waters klasiği Rolling Stones Blues ise, müziklerinin temelini oluşturan blues türüne ve isimlerini aldıkları şarkının sahibi efsane isme bir saygı duruşu niteliği taşıyor. Albümü daha önce ayrıntılı olarak ele aldığımız yazının başlığında yer aldığı gibi “taşlar yuvarlanmaya devam ediyor.” ■ SPOTIFY.


Taj Mahal – Savoy (Stony Plain Records)

Blues türünün belki de en gerçek ve en karizmatik figürlerinden biri olan Taj Mahal, bu son albümünde bize çok farklı bir dünyanın kapısını açıyor. 1930 ve 40’lı yıllarda Harlem’de bir balo salonuna, swing ve bebop çağına götürüyor bu albüm bizi. Duke Ellington, Louis Jordan, George Gershwin ve Louis Armstrong şarkıları eşlik ediyor. Böylece, bu iki tür ve blues ile tarihin derinliklerinde keyifli bir yolculuk başlıyor. Bize de Taj Mahal’a sonsuz teşekkür etmek ve saygı duymak kalıyor. ■ SPOTIFY.


Yes – Mirror to the Sky (InsideOutMusic/Sony Music )

Bu senenin bir davulcua adanan diğer albümü progressive rock türünün ikonik grubu Yes‘e ait. Albüm 2022 yılında aramızdan ayrılan davulcu Alan White’a adandı. Bildiğiniz gibi Yes belki de rock tarihinin en fazla eleman değiştiren grubu. Bu albümde klasik kadrodan emektar gitarist Steve Howe yol gösterici olarak yer alıyor. Howe’a yol arkadaşlığı yapanlar ise çok genç isimler. Steve Howe kaptanlığında ortaya çıkan ses örgüsü hiç de yabana atılır gibi değil. Bu genç ekip büyük bir duyarlılıkla Yes’in mirasını 70’lerden bugünlere sorumluluk bilinci içinde ve yakışır bir şekilde taşıyor. Bize de bu kusursuz albümü dinlemek kalıyor. ■ SPOTIFY.


Alternatif 12:


Tüm Best of 2023 listeleri BURADA.

Best of 2022 BURADA.

Bülent Seyitdanlıoğlu’nun Dark Blue Notes’daki yazıları BURADA.

Bülent Seyitdanlıoğlu

Bülent Seyitdanlıoğlu, hakim emeklisi bir hukukçu ve her şeyden önce iyi bir müzik dinleyicisi. 9 yıldan bu yana Radyo ODTÜ'de Kulak Misafiri isimli programı hazırlıyor ve sunuyor. Rock'n'roll'un bir yaşam tarzı olduğuna inancı ise sonsuz. Ona göre müzik büyük bir disiplin ve ciddiyet demek.

Bülent Seyitdanlıoğlu 'in 21 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Bülent Seyitdanlıoğlu ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir