Best of 2023: Caz (Burak Sülünbaz)

2023 yılı caz albümleri açısından çok hareketli geçti. Bu yıl yayımlanan yüzlerce albümden ilgimi çekenler arasından sıralama olmaksızın kendime göre en iyi albümleri beğeninize sunuyorum. Listede çok daha fazla isim daha olması muhtemeldi ama her ay için birer isim belirlemeyi uygun gördüm. Seçtiğim albümler arasında mutlaka dinlediğiniz ya da belki burada tanışacağınız isimler olacaktır. Umarım keyif alırsınız. Mutlu seneler! [2023 was a very active year for jazz albums. Among the hundreds of albums released this year (for sure among them that I could listen to), I have selected for you the best albums in my humble opinion, in no particular order. There could have been many more names on the list, but I decided to choose one name for each month. Among the albums I have chosen, there will definitely be names you have listened to or maybe you will meet here. I hope you enjoy them. So enjoy discovering. Happy New Year!]


Allan Harris – Live at Blue LLama (Love Productions Records)

Muhteşem crooner Allan Harris’in Live at Blue Llama kaydı odyofil sınıfı ekipmanlarını test ederken tercih edebileceğiniz geniş bir sahne ve enstrüman çeşitliliği içeren kaliteli bir caz albümü. [The outstanding crooner Harris’s Live at Blue LLama is a quality jazz album with a wide variety of stages and instruments, ideal for testing audiophile-grade equipment.] ■ New Day ■ Black Coffee Blues ■ SPOTIFY.


Bill Laurance and Michael League – Where Wish You Were Here (ACT Music)

Snarky Puppy’nin kurucu kadrosunda yer alan iki köklü dost Bill Laurance ve Michael League, caz, doğu ve Akdeniz müziği arasındaki sınırları kaldıran, içten ve duygularla dolaysız bağ kuran başarılı bir duo albümü ile yılın en iyileri arasında yer almaya hak kazandı. [Laurance and League, two longtime friends and founding members of Snarky Puppy, have earned a rightful place among the best of the year with a successful duo album that breaks down the boundaries between jazz, eastern and Mediterranean music, and creates a sincere and emotionally direct connection.] ■ Kin ■ Tricks ■ SPOTIFY.


Chet Baker – Blue Room (Jazz Detective)

Daha önce yayımlanmamış bu stüdyo performansında benzersiz nefes Chet Baker, yumuşak sesi ve melodik yaklaşımı ile kalbimize dokunuyor ve maceracı doğaçlamalarıyla hatırasına bir kere daha saygı ile eğilmemizi sağlıyor. [In this previously unreleased studio performance, recorded in 1979 at Vara Studio 2, Hilversum, the incomparably precious breath, Chet Baker touches our hearts with his soft voice and melodic approach, and his adventurous improvisations make us once again bow in reverence to his memory.] ■ Blue Room ■ Nardis ■ SPOTIFY.


Christian McBride’s New Jawn – Prime (Mack Avenue)

2023 albümleri arasında yüzü serbest caza dönük ama yine de tecrübeli caz severler açısından algılanabilir armonik yapılarda kurgulanmış taze ve sıkı bir caz albümü arıyorsunuz bu albüm ilginizi çekebilir. [Among the 2023 albums, if you are looking for a fresh and tight jazz album that is oriented towards free jazz but still built with harmonic structures that can be perceived by experienced jazz lovers, this album may be of interest to you.] ■ Obsequious ■ East Broadway Rundown ■ SPOTIFY.


Fred Hersch & Esperanza Spalding – Alive at the Village Vanguard (Palmetto Records)

Ses ve piyanonun birbirine tamamen organik bir formda geçiştiği, cazdaki kusurluluk hakkının en güzel biçimde kullanıldığı bir albüm. Her şey bir yana Hersch’ün piyanosunu bir kere dinlediğinizde artık hayatınız eskisi gibi olamaz. [This is an album where voice and piano intertwine in a completely organic way, and where the right to imperfection in jazz is used in the most beautiful way. After all, once you listen to Hersch’s piano, your life will never be the same again.] ■ But Not for Me ■ Girl Talk ■ SPOTIFY.


George Coleman – Live at Smalls Jazz Club (Cellar Live)

George Coleman Live at Smalls Jazz Club albümünde harika parça seçimlerine, birinci sınıf müzik işçiliğine, enfes swingli, tempolu parçalara, oldukça iyi bir ses kalitesi ile kaliteli bir prodüksiyon ile kayda alınmış tutku dolu bir performansın belgelenmesine tanıklık ediyoruz. [In the George Coleman Live at Smalls Jazz Club album, we witness great track selections, first-class musical craftsmanship, exquisite swinging, up-tempo pieces, and the documentation of a passionate performance recorded with a quality production with a very good sound quality.] ■ Four ■ SPOTIFY.


Kenny Barron – The Source (Artwork Records)

Piyano sanatının baş yapıtlarından bir olan The Source için büyük usta Barron öğrendiği tüm stillerin, içsel çalışların, dışavurumların tümüyle bu albümün içerisinde yer aldığını belirtiyor. Yalnızca cazın değil aynı zamanda müzikal mükemmeliyetin kaynağına bir yolculuk bu albüm. [For The Source (one of the masterpieces of piano art) the great master Barron states that all the styles, inner playing and expressions he learned are all included in this album. This album is a journey to the source of not only jazz but also musical perfection.] ■ Isfahan ■ Dolores Street ■ SPOTIFY.


Kevin Hays, Ben Street, Billy Hart – Bridges (Smoke Sessions)

Hays, Street ve Hart 2021 yılında kaydettikleri All The Things You Are albümlerinin ardından yeni albüm için hazır olduklarını hissettiklerinde biriktirdikleri fikirleri caz üçlüsünün tüm güzelliğini sergiledikleri zarif bir albümle kayda almışlar. Bilge, dingin, kararlı ve kusurlardan azade bir piyano üçlüsü albümü. [After recording All The Things You Are in 2021, Hays, Street and Hart felt they were ready for a new album, so they recorded their ideas in an elegant album that showcases all the beauty of a jazz trio. This is a piano trio album that is wise, serene, determined and free of flaws.] ■ Bridges (Travessia) ■ With a Little Help from My Friends ■ SPOTIFY.


Lakecia Benjamin – Phoenix (Whirlwind Records)

Lakecia Benjamin, Phoenix’de tutarlı duruşu, kostümleri ve müzikal imajı ile Afrika’dan kök salan cazın doğuşundan 100 yıl sonra, köklerinden yeniden doğuşuna katkı sağlayacak bir süper kahramana dönüşüyor. [In Phoenix, Lakecia Benjamin transforms herself into a superheroine whose consistent presence, costumes and musical image will contribute to the rebirth of jazz from its roots in Africa, 100 years after its birth.] ■ Trane ■ Basquiat ■ SPOTIFY.


Miguel Zenón and Luis Perdomo – El Arte Del Bolero Vol. 2 (Miguel Zenón)

Porto Rikolu alto ustası Zenón’un tempolu eserlerdeki hırçınlığına karşıt baladlardaki uysallığına Luis Perdomo’nun yumuşak tuşesiyle eşlik edişi çok leziz. Telaşsız ve akıcılığıyla akılda kalan bir albüm. [Puerto Rican alto master Zenón’s aggressiveness, in up-tempo pieces in genera is very well known. It is very delicious to listen to (opossite of his other works) his meekness in this recording ballads accompanied by Luis Perdomo’s soft touch. An album that is unhurried and catchy with its fluidity.] ■ Mucho Corazon ■ Paula C ■ SPOTIFY.


Mulgrew Miller – Solo in Barcelona (Storyville Records): Mulgrew Miller Solo in Barcelona eğitimli kulaklar için çok kıymetli seksiyonlar içermekle kalmayıp cazseverler için senfonik bir solo piyano deneyimi sunuyor. Bu denli güzel bir kaydın yaklaşık 20 yıl sonra dinleyici ile buluşması çok nadir gerçekleşen bir güzellik. [Mulgrew Miller Solo in Barcelona not only contains valuable sections for trained (experienced) ears but also offers a symphonic solo piano experience for jazz lovers. It is a rare treat to hear such a beautiful recording after nearly 20 years.] ■ Excursions in Blue ■ Milestones ■ SPOTIFY.


Scott Hamilton – At PizzaExpress Live In London (PX Records)

Müzikal yalınlık ustası Hamilton, Soho’nun kalbinde yer alan ödüllü caz kulübü PizzaExpress’de kaydedilen canlı albümünde de önceki albümlerindeki başarısını tekrarlayarak gecenin ve şehrin en sakin zamanlarına eşlik edecek cream de la cream bir caz deneyimi yaşatıyor. [A master of musical simplicity, Hamilton’s live album, recorded at PizzaExpress, the award-winning jazz club in the heart of Soho, replicates the success of his previous albums, offering a cream de la cream jazz experience to accompany the quietest times of the night and the city.] ■ The Breeze & I ■ The Girl from Ipenama ■ SPOTIFY.


Alternatif 12:

 • Chris Potter – Got the Keys to the Kingdom (Edition Records) SPOTIFY
 • Christian Dillingham – Cascades (Greenleaf Music) SPOTIFY
 • Isaiah Collier – Parallel Universe (Night Dreamer) SPOTIFY
 • Jasper Høiby – Three Elements: Earthness (Edition Records) SPOTIFY
 • Jim Snidero – Far Far Away (Savant Records) SPOTIFY
 • JD Allen – This (Savant) SPOTIFY
 • Jeremy Pelt – Art of Intimacy, Vol.2: His Muse (Highnote Records) SPOTIFY
 • Kris Davis’ Diatom Ribbons – Live at the Village Vanguard (Pyroclastic Recods) SPOTIFY
 • Max Ionata – Live (Mingus Records) SPOTIFY
 • Ray Gallon- Grand Company (Cellar Records) SPOTIFY
 • Ron Blake – Mistaken Identity (7ten33 Productions) SPOTIFY
 • The Necks – Travel (Northern Spy Records) SPOTIFY

 

Tüm Best of 2023 listeleri BURADA.

Best of 2022 BURADA.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir