Best of 2023: Blues (Ahmet Kaya)

Blues’un, artık kısıtlı bir coğrafyadan dünyanın her yerine taşındığı günümüzde, üzerine inşa edilen farklı yapıların altında yer alan temelleri hala sapasağlam duruyor. Eski ve yeni kuşak blues müzisyenlerin 2023 yılında yayınladıkları albümlerde yer alan parçaların söz ve müzikleri, bu türün yüzyıllık geleneğini hala koruduğunun ispatı olarak karşımıza çıkıyor. 2024 yılını merakla beklerken, artık sonuna geldiğimiz yılın albümlerine kısaca bir göz atalım.


Ana Popovic – Power (artisteXclusive records)

Kasım ayında ülkemizde de ağırladığımız Ana Popovic’in popüler blues rock tınıları ile bestelediği şarkılardan oluşan albüm, pandemi döneminde sağlık sorunları yaşayan müzisyenin “geri döndüm” mesajını güçlü bir biçimde duymamızı sağlıyor. Popovic’in kadın teması üzerinden yazdığı şarkılardan oluşan Power albümü, yıl içinde yayınlanan diğer albümlerden bu yönüyle ayrılıyor. → Luv’n Touch, SPOTIFY.


Christone Kingfish Ingram – Live In London (Alligator Records)

Mississippi Deltası’nda doğup büyüyen ve blues’un yeni döneminin genç temsilcisi Kingfish’in Londra konseri kayıtları, diskografisinde yer alan şarkıların yorumlarından oluşuyor. Müzisyenin, her biri enstrümanında çok iyi olan grubu ile canlı kaydettiği albümü yalnızca dinlemek değil aynı zamanda sahne performanslarını izlemek de büyük keyif. Ingram’ın blues’a ve rock müziğe getirdiği yeni heyecan uzun yıllar devam edecek gibi duruyor. → Mississippi Night, SPOTIFY.


D.K. Harrell – The Right Man (D.K. Harrell)

Harrell’ın müziği Freddie King’e çok yakın tınlıyor. Right of Man albümünde → You’d Be Amazed şarkısı favorim ve albüm 50’li yılların Chicago Blues’u 2023 yılında kaydedilseydi nasıl olurdu sorusunu yanıtlıyor. D.K Harrell henüz genç ve Christone Kingfish Ingram’dan farklı bir yolda ilerliyor. Bu yönü ile müziği, Chicago Blues takipçilerine umut veriyor. SPOTIFY.


Eric Bibb – Ridin’ (Repute Records)

Ridin’, geçtiğimiz yıla dair beni en çok heyecanlandıran albüm. Eric Bibb’in 2023 yılı Mart ayında yayınlanan bu albümü, müziğin ve görselliğin uyumunu düşünecek olursak çok iyi bir konsepte sahip. Albüm kapağı olarak seçilen Bibb’in at üstündeki fotoğrafı, Eastman Johnson’ın 1862 tarihli A Ride For Liberty adlı tablosundan ilham alınarak görselleştirilmiş. Müzisyenin, kölelikten kaçmak için ailece at sırtında zorlu bir yolculuk yapmayı göze alan bir ailenin resmedildiği tablo ile yazdığı sözler arasında kurduğu bağ, tarihsel kişilere ve olaylara yaptığı atıflar, banjo ve resonatör gitar ile çalınan şarkılarla birleşince ABD tarihine ait kısa bir özet olarak sunulmuş oluyor. Eric Bibb’in tertemiz bir sounda sahip olan albümü, fikrimce 2023 yılının en iyi çalışması. → Hold the Line, SPOTIFY.


Joe Bonamassa – Blues Deluxe Vol. 2 (J&R Adventures)

Joe Bonamassa her zamanki gibi. Albümde yer alan on şarkıdan sekizi cover ikisi ise yeni bestelerden oluşuyor. Yeni bestelerden ilki olan Hope You Realize It bir Tower Of Power şarkısı olan What Is Hip‘i anımsatıyor. Ve söz konusu şarkı ile neredeyse aynı keskin funk ritmlerine ve bas yürüyüşlerine sahip. Bu ritmin üzerinde akan Bonamassanın gitarları ve klavyeler parçayı diğer dokuzunun önüne çıkarıyor. İkinci yeni şarkısı ise Is It Safe To Go Home‘da düşük bir tempoda duygusal bir şarkı dinliyoruz. Bonamassa kendi standartları üzerinde bir albüm olmasa da şimdilik yeni albümleri için iyi bir beklenti yarattığını söyleyebiliriz. SPOTIFY.


Little G Weevil – If I May (Gee Wee Records)

Budapeşteli müzisyen Little G. Weavil, If I May albümüne tek akorlu ve keskin ritimlere sahip olan Yoga Girl parçası ile giriş yapıyor ve tüm albüm sert ritmler, gitarlar ve klasik blues yürüyüşleri ile devam ediyor. Albüm, Little G.’nin elinden gelenin en iyisi değil belki ama önümüzdeki yıllarda yapacağı iyi işlerin bir işareti olarak görülebilir. SPOTIFY.


Mike Zito & Albert Castiglia – Blood Brothers (Gulf Coast Records)

Mike Zito ve Albert Castiglia ikilisinden bir konser kaydı olarak yayınlanan Blood Brothers albümü, bir süredir birlikte çalışan ikilinin ürettiği en iyi kayıtlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Zito ve Castiglia’nın sert rock gitar tonları ve yüksek enerjili sahne şovları, son zamanların en iyi konser kayıtlarından biri olmasını sağlıyor. → You’re Gonna Burn, Tooth And Nail, SPOTIFY.


Robert Finley – Black Bayou (Easy Eye Sound)

Robert Finley’in dördüncü stüdyo albümü, müzisyenin doğduğu ve hala yaşamakta olduğu Louisiana’yı betimleyen ve şehrin kırsalında hayatın nasıl yaşandığına dair hikayelerle dolu. Finley’in Albert Collins’i anımsatan gitar stili, albümde yer alan doğaçlama gitar soloları ve sırası ile dinlendiğinde birbirini tamamlayan şarkı düzeni bir araya gelince ortaya Black Bayou adını verdiği harika albüm çıkıyor. → Gospel Blues, SPOTIFY.


Sue Folley – Live In Austin Vol. 1 (Guitar Woman)

Bu yıl bir konser kaydı da Sue Foley’den geldi. Foley’in Teksas, Austin’de verdiği konser yüksek tempoda şarkılardan oluşuyor. Albümde yer alan bir Howlin Wolf şarkısı olan Howlin’ For My Darling konserin zirve noktası sayılabilir. Foley’in gitarı ilham aldığı müzisyenleri işaret ediyor. Bu söz konusu müzisyenler 50’li yılların blues ustaları olunca bize de albümü tekrar tekrar dinleyip ritme kapılmak kalıyor. → Positively 4th Street, SPOTIFY.


Taj Mahal – Savoy (Cheraw)

Kendini farklı biçimlerde ve kişiliklerde tanımlamayı seven Taj Mahal‘ın diskografisinde, zaman zaman delta blues tınılarına yakınlaşan, bazen de funk blues denemelerine yer verilen standart dışı albümlerinden sonra bu kez New Orleans soundunda bambaşka bir albüm ile karşımızda. Taj Mahal’ın sert sesi ile birleşen trompet soloların ön plana çıktığı Savoy geçmişin tınılarını yeni kayıtlarla bize tekrar aktarıyor. → Lady Be Good, SPOTIFY.


Tom Buenger – Blues from Caucasia (Tom Buenger)

Tom Buenger’in müziği, kendi tabiri ile Teksas’ın karanlık arka sokaklarından, Güney’in salonlarından geliyor. Tom’un Country Blues’unun henüz çok yeni olmasından dolayı albüm bir bütünlüğe sahip değil. Yine de dinlenmeye ve takip etmeye değer bir müzisyen. → Above The Sun, Soul of a Man, SPOTIFY.


Van Morrison – Moving On Skiffle (Exile Productions)

Bir müzik efsanesi olan Van Morrison hem üretmeye devam ediyor hem de her ne yaptıysa bunu iyi yapmayı başarıyor. Moving On Skiffle, blues, country, caz arasında gidip gelen ve bir çoğumuzun “yol şarkıları” denince aklına gelen o şarkıları içeriyor. Van Morrison hayranlığım nedeniyle albümün eleştireceğim veya “böyle olsaydı daha iyi olurdu” diyeceğim bir yanı yok. Her zamanki gibi çok iyi, çok sade. Umarım daha uzun yıllar bu müziği dinlemeye devam ederiz. → Gov Don’t Allow, Travelin’ Blues, SPOTIFY.


Tüm Best of 2023 listeleri BURADA.

Best of 2022 BURADA.

Ahmet Kaya

    Bas Gitarist, Radyo Programcısı, Blues Dinleyicisi. Mississippi deltasında doğup Chicago'nun ışıklı caddelerine göç eden müziğin takipçisi.

    Ahmet Kaya 'in 3 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Ahmet Kaya ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir