China Moses: Performans Sanatı

Please scroll down for ENGLISH

Besteci, prodüktör ve vokalist China Moses, geçtiğimiz hafta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun konuğu oldu. Türk dinleyicisinin çok sevdiği China Moses, Aralık ayının ilk konserinde elektrik basta Laurent Salzard, tuşlu çalgılar ve elektronik seslerde Kwame Yeboah, gitarda Jerome Cornelis ve davulda Lox ile birlikte sahne aldı. Genç ve yetenekli sahne arkadaşları yüksek enerjili konserde en az kendisi kadar hak sahibiydi. Moses, sahne eşlikçilerini seçme konusunda çok başarılı. 2 sene önce Akra Caz Festivali sahnesine konuk olduğunda tamamen farklı bir kadro ile beraberdi.

Blues hissiyatı güçlü bir gitarist, türler arası geçişi hızlandıran dinamik bir davulcu, derin ve tutkulu bir basçı ve çalışkan bir klavyeci sahnede Moses’a büyük rahatlık sağlamıştı. China Moses, sahnede müzisyen dostlarını dinlerken en az biz dinleyiciler kadar keyif alıyordu. Eğlendikçe dans etti, keyfi yükseldikçe enerjisi seyirciye daha yoğun geçti.

Sahne hakimiyetini annesi efsane vokalist Dee Dee Bridgewater’dan aldığını düşünüyor olabilirsiniz ama işin gerisinde çok büyük bir çalışma ve planlama yer alıyor. Moses’ın memleketteki hemen hemen tüm konserlerinde izleme şansı bulabilmiş bir müziksever olarak yıllar içindeki gelişimini gözleme fırsatım da oldu. Eğlenceli olabilmesinin, sahneyi doldurabilmesinin ve hafızasına kazınan bir akşam yaşatarak, muhtemel bir sonraki konseri için seyircinin ajandasına ismini kaydettirebilmesinin gerisinde türler ötesi bir sahne sanatçılığı ustalığı yer alıyor. Yaşadığı ruhsal düşüşleri, kayıpları ve kırgınlıkları güçlü bir kadın olmanın verdiği bilinçle geride bırakarak sahnesine ve müziğine daha sıkı sarılmış. 

Fotoğraf: Emre Topdemir

Sahne sanatını bir bütün olarak gören Moses, parça aralarında hayatından kesitler, hatıralar aktararak, bilgiler vererek ve zaman zaman da seyircisini motive edecek konuşmalar yaparak sadece bir şarkıcı değil aynı zamanda bütüncül bir sahne sanatları ustası olduğunu da gösteriyor. Albümde dinlerken kimi zaman havasını yakalayamadığımız bir şarkıyı doğrudan bestecisinden, hikayesiyle birlikte dinlediğinizde, hele ortam da coşkuluysa daha çok seviyorsunuz. Onun bu güçlü etkileşim becerisi dinleyicinin sanatçı ile empati kurarak kendini de sahneye dahil hissetmesini sağlıyor.

Moses, doğası gereği kanına işlemiş caz melodilerini siyahi köklerinden gelen yaşanmışlıklardan besliyor. Avrupa’da yaşadığı zamanlardaki müzik atmosferine çok hakim bir müzisyen oluşunda ötürü eğlencenin nabzını tutabilme yetisine sahip. Dışa dönük kişiliği sebebiyle eğlenmeyi iyi bildiği için dinleyicisinin de nasıl eğlenmek isteyeceğini çok iyi tahmin ediyor. Hepsinin ötesinde “Siyah Amerikan Müzikleri” kültürüne oldukça hakim olduğu için hangi çiçekten bal toplayacağını da çok bilen bir çalışkan arı.   

Fotoğraf: Emre Topdemir

China Moses, bütün bu özellikleriyle hem eğlendiren hem de sahne sanatçılığı mesleğini profesyonel olarak yapanlara, performans sanatçılığının nasıl yapılması gerektiğini örnekleleyen bir prodüktör, şarkıcı ve söz yazarı.

Bir caz konseri izlemek için salonda değildim; “salonun nabzı nasıl yüksek tutulur?” “iyi bir şarkıcı nasıl olmalıdır?” gibi sorular vardı aklımda. Moses, sorularıma, müziği ve performansıyla oldukça doyurucu bir şekilde cevap verdi. China Moses bir sonraki konserde de kapalı gişe çalacak eminim, o yüzden konser duyurusunu gördüğünüz an biletinizi kapmayı ihmal etmeyin. 

Burak Sülünbaz’ın yazıları BURADA.

China Moses: Art of Performing

Fotoğraf: Emre Topdemir

Composer, producer and vocalist China Moses was the guest of Cemal Reşit Rey Concert Hall last week. China Moses, beloved by Turkish audiences, took the stage at the first concert of December with Laurent Salzard on electric bass, Kwame Yeboah on keys and electronic sounds, Jerome Cornelis on guitar and Lox on drums. Her young and talented stage friends were as entitled as she was to the high-energy concert. Moses is very good at choosing her stage accompanists. When she was a guest on the Akra Jazz Festival stage 2 years ago, she was with a completely different lineup.

A guitarist with a strong blues feeling, a dynamic drummer who accelerated the transition between genres, a deep and passionate bassist and an experienced, hard-working keyboardist provided Moses with great comfort on stage. China Moses enjoyed listening to her fellow musician on stage as much as we, the audience, did. The more fun she had, the more she danced, and as the mood increased, the energy passed on to the audience more intensely.

Moses, who sees performing arts as a part of the show, shows that she is not only a singer but also a holistic stage arts master by sharing sections of her life and memories between pieces, giving information and occasionally giving speeches to motivate her audience. When you listen to a song, which we sometimes cannot capture the mood of while listening to it in the album, directly from the composer with its story, you love it more, especially if the atmosphere is enthusiastic. This strong interaction skill allows the listener to empathize with the artist and feel included in the scene.

You may think that she got her performing talent from her mother, legendary vocalist Dee Dee Bridgewater, but there is a huge amount of work and planning behind it. As a music lover who had the chance to watch Moses in almost all of her concerts in Turkey, I also had the opportunity to observe her development over the years. Her ability to be entertaining, to fill the stage, eye contact with the listeners, to have an evening that is etched in the audience’s memories and to put her name on the audience’s agenda for her possible next concert lies behind her mastery of stagecraft beyond genres. Leaving the spiritual declines, losses and resentments she experienced behind with the awareness of being a strong woman, she clung more tightly to her stage and her own music.

Fotoğraf: Emre Topdemir

By her nature, Moses nourishes the jazz melodies that are ingrained in her blood from the experiences of her black roots. She has the ability to keep her finger on the pulse of entertainment, as she is a musician who has a good command of the music atmosphere from the time she is living in Europe. Because she knows how to have fun due to her outgoing personality, she predicts very well how her audience will want to have fun. Above all, she is a hard-working bee who knows exactly which flower to collect honey from, as she has a good command of the “Black American Music” culture.

China Moses is a producer, singer and songwriter who, with all these features, both entertains and exemplifies how performing artistry should be done for those who are professional stage artists. I wasn’t in the concert hall to watch a jazz concert; “How to keep the pulse of the hall high?” “How should a good singer be?” I had questions like these in my mind and Moses answered my questions in a very satisfactory way with her music and performance. I m quite sure about that Moses’ next concert will be a sold-out show as always been, so don’t forget to grab your ticket as soon as you see the announcement.

China Moses’s web site is HERE

 

Fotoğraf: Emre Topdemir

 

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 180 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir