Cemal Reşit Rey Ekim Programında Caz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Ekim ayı etkinlikleri websitesinde duyuruldu. Cazseverleri memnun edeceğine emin olduğumuz konserleri tanıtmak istedik: Ozan Musluoğlu Quintet, Chucho Valdés Quartet ve Güç Başar Gülle.

Ozan Musluoğlu Quintet ve Nine

Ozan Musluoğlu‘nun son albümü Nine bu yılın başında yayınlanmıştı. Kendisiyle yaptığımız röportajda prömiyerinin CRR’de yapılacağını söylemişti. 2016’da kaydedilmiş albümde çalan müzisyenler (trompette Jeremy Pelt, saksofonda Engin Recepoğulları, basta Ozan Musluoğlu ve davulda Ferit Odman) bir eksikle 13 Ekim’de sahnede olacak. Danny Grissett’in yerine piyanoda Anthony Wonsey yer alacak ki kesinlikle selefini aratmaz. Nine, cazın efsanevi basçılarının çoğu standart kitabına dahil olan bestelerini içeriyordu ve bop sonrası bir standart hale gelen iki nefeslili klasik quintet formunda kaydedilmişti. Albümü çok başarılı bulmuştum, konserin daha da fazla keyif vereceğine eminim.

Ozan Musluoğlu’nun Nine albümüne odaklanan röportajı.

Engin Recepoğulları CAZ 101 röportajı.

Ferit Odman ile davulun rolü üzerine röportaj.

Chucho Valdes Quartet

Afro-Cuban cazın öncü müzisyeni, Küba’nın efsanevi caz grubu Irakere’nin kurucusu, piyanonun istisnai ustası, besteci, aranjör Chucho Valdés 21 Ekim‘de CRR sahnesinde olacak. Babası Bebo Valdés’in gözetiminde müziğe başlamış olan Chucho, Küba’nın zengin müzikal geleneğini caz, klasik müzik, hatta zaman zaman funk ve rock müzikle harmanlayarak hem ülkesinde müziğin otantiklikten sanatsal bir mertebeye erişmesinde ve hem de Afro-Cuban stilinin ABD başta olmak üzere dünyada tanınmasında önemli rol almış, son 50 yıl içinde caz dünyasını kasıp kavurmuş Küba kökenli piyanistlere rol model olmuş -kelimenin en saf anlamıyla- olağanüstü bir efsane. İstanbul’a davulda Horacio El Negro Hernandez, basta Armando Gola ve vurmalılarda Roberto Vizcaino Jr.‘dan oluşan dörtlüsüyle geliyor. Valdés hakiki bir virtüöz, gözünüzü, kulağınızı ondan ayırmanız kolay olmayacaktır ama davul ustası Hernandez’e de dikkat edin derim. Iskalamayın!

Güç Başar Gülle ve Synthetic Vision

Besteci, müzisyen, eğitimci Güç Başar Gülle‘nin son albümü Synthetic Vision için “Dünyanın neresinde sahne alırsa alsın, Synthetic Vision, ciddi caz dinleyicilerini mutlu eder” diye yazmıştım. Yazıda andığım üzere bu konseri de kaydedip yayınlayacak mı bilmiyorum ama Güç Başar Gülle, çekirdeğinde albümü kaydettiği ekiple birlikte 26 Ekim‘de CRR sahnesine çıkıyor. Gülle’ye, saksofonda Batu Şallıel, piyanoda Jef Giansily, basta Baran Say ve davulda Cem Aksel olmak üzere, bulundukları ortama müzikal kişiliklerini yansıtma becerisini gösteren müzisyenler eşlik edecek. Türk müziği, caz ve klasik Batı müziği gibi, genelde algı dünyamızda ayrı köşelerde duran türleri organik ve yenilikçi bir üslupla bir araya getirebilen Gülle, Synthetic Vision’daki bestelerini albümden daha farklı düzenlemelerle çalmayı planlıyor olmalı ki ekibe vokalde Ayşegül Aykaç, kanunda Serap Çağlayan ve udda Mete Aslan da katılacak. Felsefi ve akademik çalışmalarından ötürü sık sahne alan bir sanatçımız değildir, albüm zaten harikulade idi, dolayısıyla hararetle tavsiye ediyorum.

Güç Başar Gülle’nin Synthetic Vision albümünün tanıtım yazısı.

Güç Başar Gülle ile röportaj.

Güç Başar Gülle’nin Dark Blue Notes’daki yazıları.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 144 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir