Caz Derneği 27 Yıllık Caz Arşivini Açıyor!

Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin 27’ncisini 16-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirme hazırlığındaki Caz Derneği, arşivini Youtube üzerinden paylaşmaya başladı. Bu yıla kadar festivalin Ankara seyircisiyle buluşturduğu 900 etkinliğin çoğu ücretsiz olarak yayınlanacak.

İzlenmelerden sağlanacak gelir Caz Derneği Burs Fonu’na aktarılacak. Bursiyerlerin eğitimlerinde kullanılan bu fonun çoğalarak artması için izlenme süresi önem taşıyor.

Caz Derneği ve Goethe Institute işbirliği oluşturulan ve International Relief Fund desteği ile gerçekleştirilen proje kapsamında ilk sunum bir kaç gün önce derneğin hesabından paylaşıldı. Yazının yayınladığı tarih itibariyle, 2013’deki Antonio Forcione Trio ve 2007’deki Michiel Borstlap & Sibel Köse konserlerini ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Dernek yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, izleyicilerin en çok ilgisini çekecek konserlerden başlayarak haftada bir konser Youtube üzerinden izlenmeye açılacak.

Geride kalan 26 yıl içinde seyrettiklerimizi (ya da şahsen kaçırdıklarımı) düşünüyorum da aşağıda bir çırpıda sayacaklarım Ankara Caz Festivali’nin ne kadar önemli bir işlevi yerine getirdiğini hatırlamamızı sağlayacaktır. Hangileri kaydedilmiştir, kaydedildiyse yayınlanmasına engel var mıdır, bilemiyorum ama bir cazseverin sipariş listesi olarak da okuyabilirsiniz.

Caz Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin 27’ncisini 16-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

Mesela festivalin ikinci yılından, basta Pierre Michelot ve davulda Philippe Combelle‘den oluşan üçlüsüyle Tuna Ötenel konserini izlemek güzel olur, değil mi? Ya da 1999’dan basta Jay Leonhart ve piyanoda Ted Rosenthal ikilisini? 2000’den Bora Çeliker‘in fırtına gibi estiği Ankara yıllarındaki grubu King Bees‘i? Ya yokluğuna bir türlü alışamadığım(ız) Janusz Szprot konserlerini, mesela Erimtan’daki 2016 üçlüsününkini? Yahya Dai ve Kamil Erdem‘in enfes grubu Asiaminor‘ı hatırlamak? 2013’de kaybettiğimiz Kürşad And‘ın basta, Canan Aykent‘in davulda, Kaan Bıyıkoğlu‘nun piyanoda olduğu 2002 konserini? And’ın saksofonda Tamer Temel‘li 2008 dörtlüsünü? 2003’den Maffy Falay Quintet ve Charlie Haden Nocturne grubunu? Efsanevi İngiliz altocu Peter King‘in 2005 gecesini? Unutumadığım konserlerden Charlie Haden’ın muhteşem Liberation Music Orkestrası‘nın 2006 konserini, hem de Carla Bley‘li? 2010’dan basta Peter Herbert ve davulda Can Kozlu ile müthiş Aydın Esen Trio gecesini? Autumn in New York albümünü çaldıkları, trompette İmer Demirer‘in alto saksofoncu Vincent Herring ile muhteşem tandem oluşturduğu Ferit Odman konserini? Samm’s Bistro’daki Durul Gence akşamını ya da sevgili dostum Burak Bedikyan‘ın üçlüsünü? 2016’da Türk Japon Vakfı’nda, biricik Karrin Allyson‘un seyircinin kalplerini fethettiği sihirli akşamı? Ertesi yıl yine aynı mekanda Enrico Rava‘yı?

Ama en çok da Mulgrew Miller akşamını…

Tabii ki bunlarla sınırlı değil Ankara Caz Festivali’nin seyircisine seyrettirdikleri ama ben yukarıda daha ziyade ‘o’ geceye dönmekten mutlu olacaklarımı sıraladım.

Ya siz? Siz hangi gecelere dönmeyi istersiniz?

Caz Derneği Youtube kanalına ŞURADAN üye olmayı ve bildirimleri açmayı ihmal etmeyin lütfen.

Teşekkürler Caz Derneği.

*

26. Uluslararası Ankara Caz Festivali içeriklerimize BURADAN erişebilirsiniz.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir