27. Uluslararası Ankara Caz Festivali Rehberi

Ankara için beklenen zaman geldi ve Caz Derneği‘nin düzenlediği 27. Uluslararası Ankara Caz Festivali 15 Kasım’da yapılacak basın toplantısı ile başlıyor. 15-25 Kasım 2023 tarihleri arasında Ankara’nın çeşitli mekanlarında gerçekleşecek olan festivalde konserlerin yanı sıra söyleşi, sergi, atölye gibi caz kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik etkinlikler de var.

Konser ücretleri 250-350 TL arasında değişen festivalde birçok etkinlik de ücretsiz olarak izlenebilecek. Biletlerinizi alabileceğiniz bağlantıyı ŞURAYA bırakayım ve hangisine neden katılmanız gerektiğine dair görüşlerimi de içerecek şekilde etkinlikleri özetleyeyim.

Kerem Görsev Trio

Festivalin ilk konseri çıtayı epey yükseğe koyuyor. İstisnasız tüm cazseverlerin favori grubu Kerem Görsev Trio 15 Kasım‘da CP Ankara Hotel‘de sahne alacak. Görsev, basta Volkan Hürsever ve davulda Ferit Odman‘dan oluşan ve artık klasik olarak nitelenmeyi hak eden kadrosuyla geliyor. Meeting Point ve Lost Ghost gibi, nefeslilerle kaydedilmiş albümlerdeki Görsev bestelerini bu kez de trio düzenlemesiyle çalacaklar. İzlememiş olanlar mutlaka izlesin. Daha önce izlemiş olanlar da mutlaka izlesin, çünkü onları da yeni bir müzik bekliyor olacak.

Kerem Görsev’in son albümü Lost Ghost‘un tanıtım yazısına ve Ferit Odman ile davulun rolü üzerine yaptığımız röportaja göz atmanızı öneririz.

Erkan Oğur | Telvin

Türk Amerikan Derneği 16 Kasım‘da Telvin‘i konuk ediyor. İnsana ait müziklerin bir bütün olduğundan hareket eden, soyut, modal, tonal ve makamsal doğaçlamalarla halden hale geçerek müziğini icra eden Telvin’in yeni sürümü, 1995’de yola çıkan ekipten, gitarda ve kopuzda Erkan Oğur ve davulda Turgut Alp Bekoğlu‘nun yanı sıra piyanoda Can Çankaya ve basta Kağan Yıldız‘dan oluşuyor. Her birisi doğaçlama erbabı ve enstrumanlarının ustası. Hitabetleri güçlü olduğu kadar dinlemenin kıymetini de biliyorlar. Hülasa, bütünün, kendisini oluşturan parçaların toplamından daha fazla ve daha başka bir şey olduğunu idrak edeceğiniz bir konser olacağının garantisini verebilirim.

Yolunuz Telvin’le sık kesişmeyebilir, kaçırmayın. Hatta konserden bir saat önce orada olursanız Festival için açılan tasarım yarışmasının ödül törenine de iştirak edebilir, sergiyi ziyaret edebilirsiniz. Ola ki kaçırdınız, sergilenen dijital eserlere Caz Derneği’nin Youtube hesabından ulaşabilirsiniz.

Rüzgar Yıldırım Quartet

Festivalin bende merak uyandıran konserlerinden. Ankara’nın güzide mekanı Samm’s Bistro sahnesi 17 Kasım‘da, 2008 doğumlu Rüzgar Yıldırım‘ı konuk edecek. Bu yılın başında düzenlenen 18. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması’nda derece elde etmişti ve ödüllerinden biri, Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde sahne alma fırsatıydı. Yıldırım altısından bu yana müzik okumuş ve şu anda sadece 15 yaşında. Önce keman, sonra da gitar eğitimi almış, bandoneon ve klarnet de çalıyor, beste ve düzenleme yapıyor ve tabii ki şarkı söylüyor. Anlaşılan o ki, on parmağında on marifet bir müzisyen yetişiyor.

Gitar çalacağı ve şarkı söyleyeceği Samm’s gecesine, tuşlu çalgılarda Ege Erdem, bas gitarda Melih Can Yardı ve davulda Berkay Sümbül‘den oluşan bir dörtlü ile çıkacak. Repertuvarda neler olduğunu, nasıl bir müzik çalacaklarını bilmesem de o gece orada olacağım. Böylesine müthiş yetenekler her zaman çıkmıyor ve kariyerinin ilk basamağındaki Yıldırım’ı dinleme fırsatını kaçıramam doğrusu.

Söyleşi | Ergin Celasin

Tanımıyorsanız, kendisiyle yaptığımız röportajı okumanızı hararetle tavsiye ediyorum; Caz Derneği Onursal Başkanı E. Org. Ergin Celasin, tanışabileceğiniz en koyu cazsever olabilir. Dünya savaşı sonrası İstanbul’unda geçirdiği çocukluğundan başlayarak caz bugüne dek yaşamının en önemli yoldaşı olmuş, dinlemiş, okumuş, yazmış, anlatmış. Festival’in bu yılki teması olan ‘caz ve özgürlük’ kavramlarının, ne eksik ne fazla, en net şekilde konuşulabileceği insanlardan biridir. Celasin’in Caz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Oktar Varoğlu ile yapacağı söyleşi, 18 Kasım 19:30’da Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi‘nde gerçekleşecek. Aynı zamanda Caz Derneği’nin Youtube kanalından da canlı yayınlanacak.

Ergin Celasin ile röportaj BURADA.

Hakan Başar Trio

Pandeminin ilanının hemen öncesinde Samm’s Bistro’da sahne almasına aracı olmuştum ve kendisini ilk kez o gece canlı izlemiştim. Hakan Başar on altısındaydı ve o gece Halil Serin Çağlar ve Ferit Odman gibi tecrübeli iki eşlikçinin önünde beklediğimden daha iyi bir performans çıkarmış, beyninde uçuşan fikirlere yetişmeye çalışırcasına bir parça telaşlı ama bulaşıcı bir coşkuyla çalmıştı.

Başar, 18 Kasım akşamı, basta Gökhan Över ve davulda Burak Bulut‘tan oluşan üçlüsüyle Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi‘nde sahne alacak ve ben, piyanonun harika çocuğunun aradan geçen üç yılın onu taşıdığı noktayı dinlemek üzere orada olacağım. Yakın dönem icralarının gösterdiği üzere Hakan Başar dört başı mamur bir piyaniste evriliyor. Tavsiye ederim, o gece iyi caz dinleyeceğimize eminim.

Nuri Bilge Ceylan | Taşra Üçlemesi Caz Projesi

19 Kasım akşamı, piyanist Yiğit Özatalay, saksafoncu Barış Ertürk ve davulcu Mustafa Kemal Emirel‘den oluşan üçlü, Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi‘nde, Altın Palmiye sahibi ünlü yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan’ın, Taşra Üçlemesi olarak adlandırılan Kasaba, Mayıs Sıkıntısı ve Uzak filmlerinden seçilmiş on bir sahne üzerine Özalay’ın bestelediği müziği icra edecek.

Cesur, ilginç ve zihin açıcı bu projeye dair detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, projenin yapımcısı Kubilay Devrim Dikkaya ve bestecisi Yigit Özatalay ile yaptığımız söyleşiyi okuyabilirsiniz.

Tevfik Fikret Okulları Hafif Müzik ve Caz Orkestrası

Festivallerin bir amacı da, hayatın normal akışı içinde haberdar olamayacağımız türden sanatsal etkinliklerin topluma ve sevmesi muhtemel insanlara erişmesine aracılık yapmak. 2022 yılında kurulan TFO Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nın 21 Kasım akşamı vereceği konser, bu önemli işlevi yerine getiriyor. Okulun bando alt yapısından yetişen ve halen ortaokul ve lisede öğrenimlerine devam eden ya da mezun olmuş 13-20 yaş aralığındaki öğrencilerden oluşan Orkestra’nın şefi Levent Akkılıç.

İçlerinden ileriki yaşamını müzisyen olarak sürdürecek olan çıkacak mıdır bilmiyorum ama gençlerin dinlemek bir yana, icra edecek şekilde yaşamlarına cazı dahil etmiş olmaları harika bir durum. TFO’nun bu girişimi beni tarifsiz mutlu etti ve umut aşıladı. Müziği, sanatı ciddiye alan başkentlileri bu konsere katılmaya davet ediyorum. Orada olun ve gençleri alkışlayın!

Renaud Garcia Fons

21 Kasım‘da Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları‘nda gerçekleşecek solo Renaud Garcia Fons konseri, festivalin en fazla ilgi çekmeye aday etkinliği. Fons, kontrabası bir yandan solo bir enstrumana, bir çeşit Flamenko gitarına ve farklı kültürlerin telli çalgılarına dönüştürüyor. Akdeniz ruhunu virtüöz kimliğine yansıtan ve İspanyol kültürünün öğelerini anlaşılır bir şekilde modern Fransız cazına taşıyan sanatçı, caz ve klasik müzik dışında Flamenko, musette ve hatta Avrupa halk müziğinden öğelerle müziğini harmanlıyor.

Açık fikirli sanatseverlerin kaçırmaması gereken, deneysel ancak kolayca erişilebilir müzik sunan bir performans olacağı kesin.

Onur Aymergen & Sinem İslamoğlu | Duo Electronics

Ankara’nın son dönemde memleketin müzik sahnesine sunduğu önemli müzisyenlerden gitarist Onur Aymergen ve vokalist Sinem İslamoğlu ikilisi, 22 Kasım akşamı Last Penny sahnesinde farklı müzik türlerinden hareketle, elektroniğin olanaklarını da kullanarak yüksek enerjili dans müziği icra edecek. Caz festivallerinin caz dışında jazzy ya da non-jazz müzikleri sunması artık bir gelenek oldu ve Aymergen-İslamoğlu konseri eğlenmek isteyen başkentli festivalsever için keyifli zaman vaad ediyor.

Melody Mood Project | Arzum Biner Sextet

Festivalin bu yılki teması olan ‘caz ve özgürlük’, Ankara’nın tanınmış caz vokalistlerinden Arzum Biner‘i, alışıldık caz repertuvarının dışına çıkmaya teşvik etmiş ve 22 Kasım‘daki Last Penny Büklüm konseri için, Buckshot LeFonque’un, nam-ı diğer Branford Marsalis’in Another Day ya da Stevie Wonder’ın Higher Ground gibi ‘pop’ parçalarını caz formu için düzenlemişler. Bunlarla sınırlı değil, o akşam Biner’den, Nejdi Şimşek (piyano), Ersun Çavuşoğlu (gitar), Mehmet Erdemli (saksofon), Emre Topak (bas) ve Erdinç Aktuğ (davul) olmak üzere, tecrübeli müzisyenlerden oluşan orkestrası eşliğiyle enfes Melody Gardot klasiklerini de dinleyebilirsiniz.

Arzum Biner’le yaptığımız söyleşiyi BURADAN okuyabilirsiniz.

Janusz Szprot Anma Konseri | Sibel Köse, Bogdan Hołownia, İmer Demirer, Wojciech Pulcyn

Yakın dönem Ankara’sında caz kültürünün yayılmasına aracılık etmiş, piyanist, müzikolog, eğitmen Janusz Szprot’un anısına düzenlenen konser, kendisiyle sayısız kez aynı sahneyi paylaşmış Sibel Köse’yi, trompetçi İmer Demirer ve Polonyalı müzisyenler, piyanist Bogdan Hołownia ve basçı Wojciech Pulcyn ile bir araya getiriyor.

Caz geleneğinin trompette vücut bulmuş hali Demirer ve istisnai vokalist Köse isimleri kaliteli müzik vaad ediyor. Konser aynı zamanda, dinlediğim örneklerden anladığım kadarıyla çalgılarının ustası Hołownia ve Pulcyn’nin müziğini tanımak için de güzel bir fırsat.

Durul Gence 4 | Durul Gence’yi Anma Konseri | Bilgehan Erten, Murat Ulus, Atilla Şentin, Serkan Alagök

Festivalin, caz tarihimizin önemli isimlerinin anısına geceler düzenliyor olması takdire şayan bir durum. Ülkemizde cazın sevilmesine öncülük etmiş isimlerin başında gelen Durul Gence, usta davulculuğunun yanı sıra, kurduğu gruplarla popüler müziğin seviyesini de yükselten parçalara imza atmış, üniversitelerde verdiği derslerle sayısız genci cazla tanıştırmıştı.

24 Kasım akşamı Altınel Hotel & Convention Center‘daki anma gecesinde Durul Gence 4‘ün son kadrosu sahnede olacak. Piyanist Bilgehan Erten, basçı Murat Ulus ve saksofoncu Atilla Şentin‘in yanı sıra Gence’nin sağlığı el vermediği için son yıllarında davul koltuğunu emanet ettiği Serkan Alagök‘ten oluşan DG-4, Gence repertuvarını icra edecek.

Yuri Honing Acoustic Quartet

Hollandalı saksofoncu Yuri Honing 25 Kasım akşamı Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi‘ne konuk oluyor. Sanatçıya, son albümü Heaven On My Mind’da da çalan kadro eşlik edecek ki dörtlü on yılı aşkın süredir birlikte çalıyor. Projenin esin kaynağı, başta Charles Lloyd olmak üzere, 1960’ların ikinci yarısında yaptığı müzikle dönemin hippie gençliğine erişmeyi başaran caz müzisyenleri. Birbirleriyle neredeyse telepatik düzeyde iletişim kuran bu dörtlünün konseri kaçırılmamalı.

Atölye ve Söyleşiler

27. Uluslararası Ankara Caz Festivali programı konserlerin yanı sıra çok sayıda atölye çalışmasını da içeriyor.

Müzisyen ve eğitimci Ahmet Berker 19 Kasım’da 30 Ağustos Zafer Parkı’nda Caz Tarihi sunumunu yapacak.

Şinasi Celayiroğlu, 20 Kasım’da Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, Doğaçlamada Caz Armonisi Kullanımı adlı Masterclass’ta cazseverlerle buluşuyor.

Dark Blue Notes’da da yazan araştırmacı Beran Paçacı ile Özlem Oktar Varoğlu’nun Türkiye Caz Arşivi üzerine söyleşisi 20 Kasım’da Caz Derneği’nin YouTube kanalında yayınlanacak.

Janusz Szprot Anma Konseri için gelen Polonyalı piyanist Bogdan Hołownia‘nın Caz Üzerine Bireysel Çalışmaya Dair İpuçları ve yine aynı konserde sahne alacak Sibel Köse‘nin Caz Vokal masterclass’ları 23 Kasım’da Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yapılacak.

27. Uluslararası Ankara Caz Festivali Programı:

15 Kasım 2023 Çarşamba- CP Ankara Hotel
19:30 – Basın Açılışı ve Plaket Töreni
20:30 – Kerem Görsev Trio
16 Kasım 2023 Perşembe- Türk Amerikan Derneği
19:30 – 27.Uluslararası Ankara Caz Festivali Tasarım Yarışması, Ödül Töreni ve Sergi Açılışı
20:30 – Erkan Oğur | TELVİN
17 Kasım 2023 Cuma – Samm’s Bistro
21:30 – Rüzgar Yıldırım Quartet
18 Kasım 2023 Cumartesi – Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi & YouTube
19:30 – E.Org. Ergin Celasin ile Cazda Özgürlük, Moderatör: Özlem Oktar Varoğlu
20:30 – Hakan Başar Trio
19 Kasım 2023 Pazar – Türk Amerikan Derneği
13:30– Ahmet Berker Caz Tarihi Atölyesi & Dinletisi
19 Kasım 2023 Pazar – Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi
20:30­- Nuri Bilge Ceylan Taşra Üçlemesi Caz Projesi
20 Kasım 2023 Pazartesi– Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi & YouTube
13:30- Masterclass | Şinasi Celayiroğlu ile Doğaçlamada Caz Armonisi Kullanımı
20:30- Söyleşi | Beran Paçacı ile Türkiye Caz Arşivi, Moderatör: Özlem Oktar Varoğlu
21 Kasım 2023 Salı – Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları
19:30- Tevfik Fikret Okulları Hafif Müzik ve Caz Orkestrası
20:30- Renaud Garcia Fons
22 Kasım 2023 Çarşamba – Last Penny Büklüm
19:30- Onur Aymergen & Sinem İslamoğlu | Duo Electronics
21:30- Melody Mood Project | Arzum Biner Sextet
23 Kasım 2023 Perşembe- Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
13:30- Masterclass | Bogdan Holownia ile Caz Üzerine Bireysel Çalışmaya Dair İpuçları
15:00- Masterclass | Sibel Köse ile Caz Vokal
23 Kasım 2023 Perşembe- Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi
20:30- Sibel Köse & Bogdan Holownia Quartet | Janusz Szprot Anma Konseri
24 Kasım 2023 Cuma- Altınel Ankara Hotel & Convention Center
20:30- Durul 4 | Durul Gence’yi Anma Konseri
25 Kasım 2023 Cumartesi – Çankaya Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi
20:30- Yuri Honing Acoustic Quartet

 

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir