30. İstanbul Caz Festivali’nde Ne Var Ne Yok?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu yıl 7-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival bu yıl 30. yaşını kutluyor.

23. İstanbul Caz Festivali’nin basılı kitapçığında yer alan Nicholas Payton, Vicente Archer, Gregory Hutchinson ve Jane Monheit konseri hakkındaki tanıtım yazıma şu sözlerimle başlamıştım: “Sizinle bir sırrımı paylaşmak istiyorum: İstanbul’u, İstanbul Caz Festivali bu şehirde yapıldığı için seviyorum. Festivali ise muhteşem sesleri boğazın tam kalbinde dinleme şansı bulabildiğim için.” 

Bu yazımın yayımlanmasının ardından 7 yıl geçti, programda içerik bakımından çok şey değişti. Uzun süreli bir İstanbul Caz Festivali aşığı olarak maalesef bu sene gerçekleşecek konserler arasında geçtiğimiz yıllarla kıyasladığımda beni heyecanlandıran bir konser olmadı.

Güzel haber, İstanbul Caz Festivali, Robert Kolej Konak Teras, The Marmara Esma Sultan Yalısı, Sultan Park-Swissotel The Bosphorus gibi müthiş mekanlara konuk olacak. Gelenekselleşen caz vapuru ve ücretsiz parklarda caz konserleri yine devam ediyor.

İstanbullu müzikseverler için eğlenceli bir açık hava yaz ve dans festivali havasında geçecek festivalin biletlerini BURADAN satın alabilirsiniz.

Festival programı ilk açıklandığında program tartışma yaratmıştı. Yayın yönetmenimiz Turgay Yalçın, konunun sağlıklı şekilde tartışılmasına ve değerlendirilmesine vesile olabileceği umuduyla ülkemizde caz konserlerini sıkı takip eden müzikseverlerin, caz müzisyenlerinin ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer’in de görüşlerinin bir arada bulunduğu bir dosya hazırladı. Bu içeriğe BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sinema yazarımız Enes Kudu, +1’li Gece Gezmesi kapsamında 13 Temmuz akşamı Kadıköy Sineması’nda sahnede olacak Taşra Caz Üçlemesi Projesi’nin yapımcısı Kubilay Devrim Dikkaya ve  besteci Yiğit Özatalay ile proje hakkında kapsamlı bir röportaj hazırlamıştı. Röportaja BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bu yılki festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta davulcu Can Kozlu’ya veriliyor. Müzisyen yazarlarımızdan Canan Aykent, Kozlu’nun hayat yolculuğuna özel bir bakış niteliğindeki keyifli ve kapsamlı röportajına ise BURADAN ulaşabilirsiniz. 

İstanbul Caz Festivali’nin en özel meyvelerinden yaratıcı genç müzisyenleri desteklemek amacıyla gerçekleştirilen Genç Caz+ bu yılda müzikseverlerle buluşacak. Geçtiğimiz yıl hazırlanan Genç Caz+ 22’nin hikayesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

PROGRAM

Festival Açılış Gecesi // Takeshi’s Cashew: Florian Feit
7 Temmuz Cuma 21.30 Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi

Kovacs // Riff Cohen & Okay Temiz “The Ritual” // Mert Demir // Takeshi’s Cashew
8 Temmuz Cumartesi 17.00 Parkorman

Morcheeba // Alfa Mist // Ekin Beril // Mammal Hands
9 Temmuz Pazar 17.00 Parkorman

Parklarda Caz Beylikdüzü (Ücretsiz)
9 Temmuz Pazar 17.30 Beylikdüzü Yaşam Vadisi

Parklarda Caz Küçükçekmece (Ücretsiz)
10 Temmuz Pazartesi Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatro

The Lumineers // Adamlar
12 Temmuz Çarşamba 19.45 Parkorman

+1’li Gece Gezmesi
13 Temmuz Perşembe 20.00 Kadıköy

■ Youn Sun Nah Quartet // Deniz Taşar
14 Temmuz Cuma 19.45 Robert Kolej Konak Teras

Caz Vapuru
16 Temmuz Pazar 11.00 Kabataş İskelesi

Parklarda Caz Şişli (Ücretsiz)
16 Temmuz Pazar 17.15 Şişli Habitat Parkı

Fatoumata Diawara
17 Temmuz Pazartesi 21.00 The Marmara Esma Sultan Yalısı

Lizz Wright // Elif Sanchez
18 Temmuz Salı 19.30 Sultan Park Swissotel The Bosphorus

Festivalin 30. Yılında İstanbul Cazının Üç Kuşağı: İmer Demirer Trio feat. Ali Perret // Selen Gülün Blue Band // İpek Göztepe Quintet
19 Temmuz Çarşamba 20.00 Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 180 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir