CSO Ada Ankara Mayıs Programı

2020 yılı sonunda açıldığından ve 2022 Mart’ında Ozan Binici’nin sanat yönetmeni olarak göreve başlamasından bu yana müziğin her stilinde çok sayıda konsere ve etkinliğe sahne olan CSO Ada Ankara, Başkent’in kültürel iklimini renklendirmeye devam ediyor. Bu yazı ile Mayıs programındaki caz etkinliklerine biraz daha yakından bakalım istedik.

İtalya’nın, yakın dönemde global müzik dünyasına armağan ettiği en önemli seslerden Mario Biondi, kelimenin tam anlamıyla eklektik stilde bir şarkıcı. Sanatçı bir ailenin içinde, yeteneği erken yaşta keşfedilmiş, henüz on yedisindeyken ön etkinlik olarak Ray Charles’ın sahnesine çıkmış. O günden bugüne de, müziğinde romantizm barındıran her kim varsa yolu Biondi ile kesişmiş. Derin, pürüzlü, yoğun ve neticede etkileyici bir ses tonu; soul, caz, blues gibi Amerikan formlarından damıttığı samimi bir stili var. Halis bir caz şarkıcısı değil ancak yorumladığı her şarkı arkasında hoş bir caz rayihası bırakıyor. Onu, rahatlıkla, salon şarkıcısı geleneğinin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri olarak niteleyebiliriz. Zaten o da Ankara’nın en etkileyici salonunda sahne alacak ve muhtemelen romantik müzik dinleme beklentisi ile gelen seyircisini mutlu edecek. Ola ki o gece repertuvarına almaz ise siz hatırlatın, Smooth Operator‘ı hayli güzel yorumluyor.

Esra Kayıkçı, vokalistliği ve enstrumantalistliği yan yana götüren müzisyenlerden. Çello ve kontrabas çalıyor, besteliyor ve söylüyor. Montrö Caz Vokal Yarışması’nda yarı finalist olarak sahne aldı. 2017’de Made in NY Jazz Yarışması’nda solo vokal kategorisinde birinciliği olan Esra Kayıkçı, bu yılın başında, swing, caz, pop, country ve hatta rock gibi farklı türlerden izler taşıyan türler-üstü ikinci albümü Seslen Bana‘yı yayınladı. Kayıkçı, Baki Duyarlar, Hakan Kamalı ve Cem Aksel‘den oluşan dörtlüsüyle, kendi albümlerinden ve caz standartlarından oluşan repertuvarı seslendirecek. Sanatçı hakkında daha fazla bilgi için Enes Kudu’nun yaptığı röportajı okuyabilirsiniz.

Erdem Özkan, Frank Sinatra’nın, efsanevi Count Basie Orkestrasıyla birlikte Las Vegas’da verdiği bir konserin kaydı olan Sinatra At the Sands albümünden çok etkilenerek caza başlamış. Caz dünyasının içine girmenin kendisine yeni bir hayatın kapılarını açma imkanı verdiğini söylüyordu, CAZ101 soruşturmamıza verdiği cevapta. Cazı, hayattan keyif almayı sağlayan baş etken olarak gören Erdem Özkan’la, Müzik Milli Takımı olarak adlandırılan, geleneksel Big Band müziğini bugünün yaklaşımı ile ustaca harmanlayan, Aycan Teztel yönetimindeki İstanbul SuperBand‘in bu konseri, bir anlamda dinleti ve eğlenceyi bir arada sunmaya aday.

Modern caz gitarının büyük ustası Julian Lage, 2022’de yayınladığı View With A Room albümünün turnesi kapsamında, hem de albümde birlikte çaldığı müzisyenlerle beraber Ana Salon’a geliyor. Basta, liderin, ilk albümünden bu yana her fırsatta birlikte çaldığı Jorge Roeder ve davulda bir kaç ay önce The Bad Plus ile aynı sahneye çıkan Dave King var. View With A Room, içten gelen bir doğaçlama güdüsü ve küçük grupların çevikliği birleştiğinde muazzam bir orkestraya sahip olunabilir mi sorgusunun cevabını arayan bir albüm. Lage, albüm boyunca kompleks yazılardansa sade düzenleme üzerinden hareket ediyordu ve ekibin müthiş üyeleri Roeder ve King ile yıllar içinde tesis ettiği manevra kabiliyeti ile maceracı kişiliği koruyordu. Dengine uzun zamandır rastlamadığınıza emin olduğumuz türden bir grup müziği ve ona eşlik eden yetkin ifadeler dinleyeceğiz. Şüphesiz, yılın en iyi konserlerinden…

Not: Söylemeden edemeyeceğiz; keşke albümde çalmış olan gitarist Bill Frisell da olsaydı.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 144 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir