CSO Ada Ankara Konser Ajandası

6 Şubat depreminden sonra etkinliklerine ara veren CSO Ada Ankara, Mart ayı itibariyle sahnelerini tekrardan müziğe açıyor. Antonio Serrano, Dave Holland Trio, Melissa Aldana, Şenay Lambaoğlu, Selen Beytekin, Esra Kayıkçı Quartet ve Julian Lage Trio konserlerine yakından bakalım istedik.

Konserler, CSO Ada Ankara kompleksinin iki salonunda; 512 kişilik koltuk kapasiteli ve adını renginden alan Mavi Salon’da ve 2023 kişilik koltuk kapasiteli Ana Salon’da gerçekleşecek.

֍

Saksofon, gitar, piyano… caza en çok hangi enstrumanın yakıştığı sorusunun bilindik cevaplarını bir kenara bırakın; çünkü Antonio Serrano‘nun armonikayla yaptığı soloları dinleyince kafanız karışacak. Serrano, bu, gömlek cebine sığacak küçüklükteki enstrumanın kaderini değiştiren Toots Thielemans ve Larry Adler sonrasında çıkan en önemli armonikacı olarak anılıyor. Yeni projesi Clazzical‘da, Bill Evans valsleri ile Thielemans’a, Gershwin’in Rhapsody in Blue yorumu ile Adler’a saygısını sunuyor; öte yandan Borodín, Verdi, Ravel, Bach, Tchaikovsky, Chopin, Khachaturian ya da Satie’nin ölümsüz eserlerini, swing ve bebop çağına taşıyor; klasikle cazın arasında, bizim olduğunu varsaydığımız sınırları yok sayıyor. Serrano konseri dinleyicisine mükemmel müzik ziyafeti vaad ediyor.

֍

Tartışmasız yılın en önemli konserlerinden birinde, Ankara, cazın son 60 yılına damgasını vurmuş bir efsaneyi konuk edecek. Hakkında ne yazsak eksik kalacaktır. En özet ifadeyle söyleyelim; yaptıklarıyla, cazdaki ritm kurgusunu Holland kadar değiştirmiş olan çok az isim sayabilirsiniz. Ankara’ya gelen üçlüde yer alan müzisyenler, Dave Holland, Kevin Eubanks ve Eric Harland, farklı tertiplerle, yan yana o kadar çok çalıştılar ki, sahnede göz göze gelmelerine bile gerek kalmadan, bir diğerini yönlendirebilecek, diğerinden aldığını, tasarlanmayan yollara sürükleyecek ve sonunda eforsuzca ortak noktaya dönebilecek iletişim ile çalıyorlar. Öyle ki aralarındaki uyumun kusursuzluğunu bile isteye bozarak ilerliyorlar. 2021 çıkışlı Another Land albümünden örnekler çalmaları muhtemel. Ancak bu konserde, daha önceki albümlerde yer alan Holland ya da Eubanks bestelerini, üçlünün zengin minimalizmi ile yorumlamaları da şaşırtmaz. CSO bize bu grubu da getirdi ya, ne kadar teşekkür etsek az.

֍

Melissa Aldana‘nın, 2022’nin en iyi albümlerinden biri olarak gösterilen 12 Stars turnesi kapsamında, virtüöz gitarist Lage Lund dahil, stüdyo kaydında birlikte çalıştığı ekiple CSO Ada Ankara’da sahne alması sıradan bir durum değil. Aldana, caz dünyasının en saygın yarışması olan Thelonious Monk ödülünü alan ilk kadın müzisyen olmanın ötesinde, modern cazın armoni anlayışını icralarına mükemmel şekilde yansıtmasıyla, izlenimci, kırılgan ve kıvrak çalışıyla ve en çok da hayal gücünün sınırlarını zorlayan çeşitlilikte ve özgürlükte soloları ile günümüzün en önemli saksofoncularından. Modern cazın ritmik, melodik ve armonik zenginliğini işitmek isteyenlere…

֍

Besteci, şarkı yazarı ve yorumcu Şenay Lambaoğlu, piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, trombonda Bulut Gülen, kontrabasta Baran Say ve davulda Turgut Alp Bekoğlu‘dan kurulu birinci sınıf bir ekiple sahne alacak. Lambaoğlu, albümlerinde caza, pop estetiğiyle yaklaşıyor, müzik ve vokal arasında incelikli bir denge tutturuyor ancak konserlerinde, ritmik nüanslarla süslediği vokaliyle ve tertemiz Türkçe telaffuzuyla caz söylüyor, ekip arkadaşlarının kendilerini ifade edebileceği şık düzenlemelerle grup müziğini öne çıkarıyor. Bana kalırsa müziğe en önemli katkılarından birisi, dilimizi kullanarak caz yapılabileceğini kanıtlaması. Keyif alma garantili bir konser.

֍

Selen Beytekin, yerli sahnenin konservatuvar mezunu olmayan nadir sanatçılarından; formal vokal eğitimi almamış bir autodidact vokalist. Bununla beraber piyano eğitimine küçük yaşta özel derslerle başlamış ve soul ve rhythm ‘n blues başta olmak üzere, evlerinden eksik olmayan siyahi müzikten beslenmiş. Her ne kadar daha sonra standart caz repertuvarını da öğrenmişse de, vokal tarzını Amerikan siyahi müziğin nüanslarıyla olgunlaştırmış. Gösterişli, büyük bir sesi var; sağlam bir entonasyonla ve ritmik hissiyatla söylüyor. Tüm bu saydığım etmenlerin neticesinde ülkemizde görmeye alışık olmadığımız çeşitlilikte bir repertuvara sahip. O gece, enstrumanlarının ustası müzisyenlerden kurulu bir orkestranın önünde, sahneye hakimiyeti hayranlık uyandırıcı bir vokalist dinleyeceksiniz.

֍

Esra Kayıkçı, vokalistliği ve enstrumantalistliği yan yana götüren müzisyenlerden. Çello ve kontrabas çalıyor, besteliyor ve söylüyor. Montrö Caz Vokal Yarışması’nda yarı finalist olarak sahne aldı. 2017’de Made in NY Jazz Yarışması’nda solo vokal kategorisinde birinciliği olan Esra Kayıkçı, bu yılın başında, swing, caz, pop, country ve hatta rock gibi farklı türlerden izler taşıyan türler-üstü ikinci albümü Seslen Bana’yı yayınladı. Kayıkçı, Baki Duyarlar, Hakan Kamalı ve Cem Aksel’den oluşan dörtlüsüyle, kendi albümlerinden ve caz standartlarından oluşan repertuvarı seslendirecek. Esra Kayıkçı’yı yakında tanımak isteyenler Enes Kudu’yla yaptığı röportaja göz atabilir.

֍

Modern caz gitarının büyük ustası Julian Lage, 2022’de yayınladığı View With A Room albümünün turnesi kapsamında, hem de albümde birlikte çaldığı müzisyenlerle beraber Ana Salon’a geliyor. Basta Jorge Roeder ve davulda bir kaç ay önce The Bad Plus ile aynı sahneye çıkan Dave King var. View With A Room, doğaçlama güdüsü ile küçük grupların çevikliği birleştiğinde muazzam bir orkestraya sahip olunabilir mi sorusunun cevabını arayan bir albüm. Lage, albüm boyunca kompleks yazılardansa sade düzenleme üzerinden hareket ediyordu ve ekibin müthiş üyeleri Roeder ve King ile yıllar içinde tesis ettiği manevra kabiliyeti ile maceracı kişiliğini koruyordu. Dengine uzun zamandır rastlamadığınıza emin olduğumuz türden bir grup müziği ve ona eşlik eden yetkin ifadeler dinleyeceğiz. Şüphesiz, yılın en iyi konserlerinden… (Not: Söylemeden edemeyeceğiz; keşke albümde çalmış olan gitarist Bill Frisell da olsaydı.)

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir