Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu İş Sanat Sahnesi’nde

İskandinav müziğinin babalarından Jan Garbarek’i ülkemizde hem bizim kuşağımız hem de bizden bir önceki kuşak caz severler defalarca izleme şansı yakaladı. Üllkemizi en çok ziyaret eden müzisyenlerden biri olsa bile kendisini en son 2015 yılında Cemal Reşit Rey Konser Salonu sahnesinde izlemiştik. Konser salonlarının, caz festivallerinin programlarında büyüteçle “caz” aradığımız günlerde 8 yıl aradan sonra Garbarek izlemek güzel gelecek.

Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu konseri, 27 Nisan 2023 akşamı İş Kuleleri Salonunda gerçekleşecek. Sahnede ustaya, birlikte çalmaktan en çok zevk aldığı müzisyenler Trilok Gurtu, Rainer Bruninghaus ve Yuri Daniel eşlik edecek. Bu ekip yıllardan beri birlikte çalışmaktan dolayı müzikal anlamda tek vücut olabilmeyi başarmış topluluklardan biri. Konser akşamı bizi nesillerden beri aşina olduğumuz Garbarek müziğinin yanı sıra Gurtu’nun performans sırasında bizi şaşırtması muhtemel ritim performansı bekliyor olacak. Hintli Trilok Gurtu tefleri, zilleri, içi su dolu tencereleri ve Raga teknikli vokaliyle, kendisini daha önce izleyenlerin iyi bildiği ama her defasında bayıldığımız davul sololarıyla gecenin muhtemelen en çok alkış alan ismi olacak.

Klavye ve piyanoda bay tecrübe Rainer Bruninghaus sersemletici güzellikteki sololarıyla kalbimizi paralarken öldürücü darbeyi ise her zaman geriye taradığı aklaşmış saçları, yaşına göre atletik duruşu ve kimselere benzemez tonuyla karizmatik Jan Garbarek vuracak.

Onları, titizlikle işlerini yapan birer profesyonel ya da kendi yarattıkları dünyanın içinde kaybolan dört hayalperest olarak düşünmek mümkün.

İş Sanat’ın ‘Hayatın İçinde Sanat’ söylemiyle kurguladığı 23. Sezonunu takdim için kaleme aldığım YAZIMDA bahsettiğim ifadelerle yazımı sonlandırmak isterim. “Garbarek sahnesi yıllardır değişmeyen bir müzikal kalite abidesidir. Sahne kurulumundan, performanslarına ve parça seçimlerine kadar sıkı takipçilerini asla yanıltmayan bir müzikal standart içinde kurgularlar performanslarını ve konser sonunda eksiksiz bir müzik tatminini garanti ederler. Bu senenin, biletleri en erken tükenecek caz konserlerinden biri için elinizi çabuk tutun.”

KONSERE BU LİNKTEN BİLET ALABİLİRSİNİZ.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 145 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir