Pat Metheny: From The Mountains

1979 tarihli ilk solo albümü New Chautauqua’nın ardından bir diğer solo albümü 2003 tarihli One Quiet Night , favori Metheny albümlerim listemde üst sıralarda yer alıyor. Bu albüm Metheny’nin 24 Kasım 2001’de ev stüdyosunda gitarıyla baş başa kaldığı sakin bir akşamın meyvesi. Bariton gitarla yapilan kaydın sakinliği ve barışçıl yapısı, bu albümün Metheny’nin diskografisinde eşsiz kayıtlarından biri olarak yer almasını sağlıyor. Metheny’nin 16 Haziran’da yayımlayacağı yeni albümü Dream Box’dan çıkan ilk tekli, From The Mountains da One Quite Night’a emsal bir albüm olacağının sinyallerini veriyor. Bu sefer sadece bariton gitarla değil elektrik gitarla da kaydedilen bir modern müzik kaydı dinleyeceğiz.

Metheny sık sık yeni bir şeyler denemek için kısa kayıtlar alır, bilgisayarında bir klasörde yedeklermiş. Kendine not kavilinden değerlendirebileceğimiz bu dosyalaraysa, genellikle, bir daha hiç uğramazmış. 2022 yılının bir kısmını kaplayan yoğun tur temposu sırasında laptopundaki hard diskinde bir köşede unutulmuş bir klasör dolusu müziğe denk gelmiş. Bu tür kayıtlarını bir kere daha dinlemek için yalnızca turne sırasında vakit bulabiliyormuş. Dünya çapında 160 konserden oluşan tur sırasında denk geldiği bu kayıtlar onu oldukça şaşırtmış. Çünkü dinleme seanslarında, kayıtların tutarlı bir bütün olarak ortaya çıktığını görmüş; bunları paylaşmaktan heyecan duyacağını anlamış.

Dream Box’da elektrik ve bariton gitarın uyumunu dinleyeceğiz. Metheny’ye sadece üretkenliği değil ürettiği her şeyi basit bir şekilde de olsa belgelemeyi öğreten adam Charlie Haden’in ruhuna teşekkür mahiyetinde baladlar da olacak.

Albümün isminde yer alan rüyalar, bitimsiz olanaklara kapı açan, insanoğlunun yaratıcılık beşiği olan rüyalara referans veriyor. Albümün ismindeki bir diğer kelime olan kutu ibaresi ise boş kutu bir elektro gitar argosuna karşılık geliyor. Metheny’nin daha önceki albümlerinde enstrümanın doğasını keşfetmek için farklı denemeleri, yeni enstrüman keşiflerini ve en önemli icadı olan 42 telli gitarı Pikasso’yu biliyoruz. Bu albümde ise bahsi geçen boş gitarlara Ibanez ile birlikte çalışarak üretilen Charlie Christian tarzı manyetiklere olan ilgisini yansıtan prototipler de eklenmiş.

Bakalım Dream Box, müzikseverlerin rüya kutularında hapsolmuş hangi sihirli anları serbest bırakacak?

 

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 170 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir