İş Sanat: Hayatın İçinde Sanat

İş Sanat, yeni sezonda Hayatın İçinde Sanat söylemiyle yola çıkıyor. Konserler, edebiyat etkinlikeleri ve tiyatroların yer aldığı yeni sezonda Youtube kanalı da aktif olarak sanatseverlere içerikler sunacak.

27 Ekim’de orkestra şefi Patrick Hahn yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve piyanist Olga Scheps’in konseriyle start alacak 23. sezonun hayatın içindeki ilhamla hazırlanan programında antik kent tiyatrolarından, Atatürk Kültür Merkezi Opera salonuna, İş Kuleleri Salonundan Kibele Çeşmesi Heykeli’nin önüne, İş Bankası galeri ve müzelerden youtube kanalına faklı farklı yerlerde her beğeniye hizmet edecek bir içerik hazırlanmış görünüyor.

İş Sanat Genel Sanat Yönetmeni Defne Turaç

Yeni sezon programının cazseverler açısından en önemli konseri Kuzey Cazının marka değeri en yüksek temsilcilerinden Norveçli saksafon efsanesi Jan Garbarek ve yine kendisi gibi efsaneler arasında yer alan dünya müziğinin öncü perküsyon, davul ve tabla üstadı Trilok Gurtu’nun vereceği konser olacak. Konser 27 Nisan Perşembe akşamı saat 20.30’da İş Kuleleri Salonunda gerçekleşecek. Muhtemelen Rainer Brüninghaus ve Yuri Daniel ile beraber tamamlanan klasik Jan Garbarek dörtlüsü olarak izleyeceğiz kendilerini. Garbarek sahnesi yıllardır değişmeyen bir müzikal kalite abidesidir. Sahne kurulumundan, performanslarına, parça seçimlerine kadar sıkı takipçilerini asla yanıltmayan bir müzikal standart içinde kurgularlar performanslarını ve konser sonunda şaşmaz bir müzik tatmin garanti ederler. Bu senenin biletleri en erken tükenecek caz konserlerinden biri için elinizi çabuk tutun.

Yeni sezonun bir diğer caz bombası Jaga Jazzist alışılageldik caz alt yapısından çok farklı ateşleyici bir progresif caz ekibi. Oslo’lu caz kolektifi kalabalık bir ekip, sahneye oldukça geniş bir yapıda yerleşerek müziklerini icra ediyorlar. Müziklerinde sahnelerine dair ipuçları alabilirsiniz. 2020 tarihli Pyramid eser miktarda atmosferik öğeler barındırıyor olsa da Türk dinleyicisinin yakından tanıdığı Jaga Jazzist bizi dur durak bilmeyen bir hız trenine davet ediyor olacak. Sadece kulaklarımız değil gözlerimizde tıkabasa doyacak. Konserden en az 1 hafta öncesine kadar hafiften müzik dinleme perhizine girin. O akşam ihtiyacınız olacak.

Almagest değişik stillerden oluşan yelpazesi geniş bir topluluk. Türk müziğinden temel aldığı gibi flamenkoya oradan caza akabilen, akustikten elektrik enstrümanlara kadar kayan bir ekip. Ekipteki müzisyenler son derece profesyonel ve bukalemun gibi birlikte çaldıkları müzisyenlerin renklerine bürünebiliyorlar. Tüm bu özellikler bir araya geldiğindeyse Türk caz severinin damak zevkine çok iyi hitap eden bir proje vücut bulmuş oluyor. Yeri gelmişken Volkan Öktem’in Almagest Quintet hakkında verdiği bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Bu konser, 1 Mart Çarşamba akşamı İş Kuleleri Salonunda gerçekleşecek.

Renaud Garcia Fons’un müziğiyle tanışmam 97 yılı çıkışlı Oriental Bass albümüyle olmuştu. İsmiyle müssema tam bir oryantal kontrbas albümüydü. Hele albümde yer alan Ghazali parçasının başındaki slap’li kaydırmalı bas solo benim bu türe aşık olmamı sağlamıştı. Aradan yıllar geçti 2015 tarihli Silk Moon’da Derya Türkan ile buluştular. Muazzam bir Türk ve Endülüs müziği köprüsü kurdular. 22 Şubat akşamı izleyeceğimiz proje ise Le Souffle Des Cordes’de tellerin nefes seslerini dinleyeceğiz. Geleneksel Türk müziği ve flamenkonun en iyi temsilcilerinin buluştuğu bu ihtişamlı gecede Garcia-Fons’a Serkan Halili, Derya Türkan, Kiko Ruiz, Florent Brannes, Amandine Ley, Aurelia Souvignet ve Nicolas Saint-Yves eşlik edecek.

Birden fazla nesilin hatıralarında yer etmiş müziklerin gerisindeki efsane Salvatore Adamo nostaljik bir gece yaşatmak için Şubat ayında yeniden Türk seyircisi ile buluşuyor.

Pop şarkılarının tanınmış ismi Nükhet Duru, 16 Kasım Çarşamba akşamı Nünü Caz Söylüyor isimli bir proje için kendi şarkılarının yanı sıra kabare ve caz şarkılarından bir repertuvar ile caz müzisyenlerinin eşlik ettiği bir orkestra ile sahnede olacak. Eğlenceli bir müzik akşamı pop ve caz müzikseverler dostlarımızı bekliyor.

Kasım ayında İş Sanat’a Londra”dan bir prodüksiyon olan Simply Sinatra isimli bir proje konuk olacak. London Concert Orkestra’nın sahne alacağı konserde solistler Matt Ford ve Katie Birtill, Sinatra şarkılarıyla türün meraklılarını dansa davet edecek.

Bu konserlerin dışında Emel Sayın, Cem Adrian, Feryal Öney, Ayfer Vardar ve Elif Buse Doğan gibi isimlerin konserlerinin yanında edebiyat, tango ve tiyatro temsilleri de ülkemizin kıymetli kültür-sanat kurumu İş Sanat Sahnesinde olacak. Çok ilgi gören ücretsiz Cuma İş Çıkışı Konserleri 23 Eylül itibariyle başlıyor. Sosyal medya ve internet sitelerinden takip edebilirsiniz. DarkBlueNotes ailesi olarak sezon boyunca biz de İş Sanat salonlarında etkinliklerde soluduğumuz havayı ve hayatın içinden sanat dolu anları size aktarıyor olacağız.

Dark Blue Notes

Editor

Dark Blue Notes 'in 56 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Dark Blue Notes ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir