İstanbul Konser Ajandası

2023, tıpkı önceki yıllar gibi beklenti ve umutlarla başlayalı bir ay oldu. Dilerim tüm bu beklenti ve umutlar sizlere düşen paylarıyla karşılık bulur. Toplumsal sağlık ve huzurun yanı sıra ekonomik refah gibi insan hayatı için olmazsa olmaz olguları içeren temennilerimin ardından benim için büyük önem taşıyan müzik konusunda da tatminkâr bir sene diliyorum.

Alice Cooper, Joe Perry, Tommy Henriksen ve Johnny Depp’ten oluşan Hollywood Vampires, 10 Haziran’da Sarıyer Life Park’ta.

2022’nin son günlerinden itibaren yeni yıla dair dikkat çeken konserler açıklamaya başlanmıştı. Klasikten rocka, cazdan elektroniğe farklı türlerde dünyaca ünlü isim ve toplulukların başta İstanbul olmak üzere Ankara ve İzmir gibi kentlere de uğrayacakları turne programları ilân edilmeye başlandı. Bu yazıda da sizlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğüm konserleri sıralamaya çalışacağım. Ancak öncesinde belirtmem gereken bir nokta olacak. İçinde bulunduğumuz seçim süreci ve onun getirdiği belirsizlik ikliminin yanı sıra enflasyon gibi etkenler konser programlarının belirlenmesinde önemli handikaplar olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki özellikle yaz aylarında turnede olacak sansasyonel pek çok ismin Türkiye’de konser verip veremeyeceği biraz da bu belirsizliklerin ortadan kalkmasına bağlı. Pek çok büyük isme dair söylentiler kulağımıza gelmekle birlikte hem organizasyonu sekteye uğratmamak hem de beklentileri boşa çıkarmamak adına söylentisi dolaşan isimler yerine sadece kesinlik kazanan konserlere değineceğim. O halde başlayalım.

Editors, 5 Şubat’ta Zorlu PSM’de.

Onuncu yılını kutlayan Zorlu PSM geçtiğimiz yaz adından epey söz ettirmişti. Alt J, Placebo ve Arctic Monkeys gibi konserlere imza atan Zorlu PSM, Şubat ayında da iddialı isimleri müzikseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Bunlardan ilki 5 Şubat akşamı gerçekleşecek olan Editors konseri. Birmingham çıkışlı indie topluğu Editors, Avrupa turneleri kapsamında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İngiliz topluluğun ardından 7 ve 8 Şubat tarihlerinde bu sefer de İtalya’dan çok önemli bir isim Zorlu PSM Turkcell Ana Sahne’de unutulmaz iki performans gerçekleştirecek. Neo-klasik ve minimal müziğin en önemli isimleri arasında gösterilen Ludovico Einaudi, biletleri haftalar öncesinden tükenen iki performansıyla Underwater albümünden besteleri izleyiciyle buluşturacak. Kariyerinin en üretken dönemlerinden birini yaşayan piyanist Ludovico Einaudi, geçtiğimiz haftalarda Reimagined adını taşıyan ve bestecinin daha önce büyük beğeni toplayan eserlerinin Mercan Dede imzalı mikslerinden oluşan bir albümü yayınlamıştı. Konsere, İhsan Dindar’ın Ludovico portresini ve Burak Sülünbaz’ın Underwater albümü tanıtımını okuyarak hazırlanabilirsiniz.

Salvatore Adamo 5 Şubat’ta İş Kuleleri Salonu’nda

Takvimler 10 Şubat tarihini gösterdiğinde bu kez karşımıza bir döneme damga vuran pek çok şarkısı Türkçeye de uyarlanan hatta kendisi de Türkçe şarkı söyleyen bir isim çıkıyor. İtalyan kökenli Belçikalı müzisyen Salvatore Adamo, İş Kuleleri Salonu’nda aylık nostalji ihtiyacımızı karşılamaya talip.

18 Şubat’ta yine Zorlu PSM’de Fransa’nın elektronik müzik camiasına armağanı Vitalic sahne alırken yine aynı akşam Volkswagen Arena, hüzünlü melodileriyle Gezgin Salon kapsamında Tamino konserine ev sahipliği yapacak.

Tamino 18 Şubat’ta Volkswagen Arena’da

23 Şubat’ta Zorlu PSM’de alternatif sahnenin dikkat çeken ismi Piers Faccini müzikseverlerle buluşacak. Yılın en kısa ayının ardından Mart ayını Michelle Gurevich konseriyle açmak iyi bir fikir olabilir. 2 Mart’ta Babylon’da gerçekleşecek konserle Gurevich, çok sevdiği ve bir o kadar da sevildiği İstanbullu hayranlarıyla hasret giderecek. Bir gün sonra bu kez Volkswagen Arena’da elektronik müziğin iddialı ismi Adam Beyer, hafta sonuna hızlı başlamak isteyenler için iyi bir seçenek olacak.

Zorlu PSM’ye döndüğümüzde ise 4 Mart akşam metalin sert çocukları Saturnus’u görüyoruz. Bir gün sonra bu kez de ünkü piyanist ve besteci Richard Clayderman Türker İnanoğlu Maslak Show Center’da.

Bu yıl gerçekleştireceği konserlerle İstanbul’un eğlence kültürüne katkı sunma konusunda iddialı bir yerde konumlanan Volkswagen Arena, 9 Mart’ta yedi Grammy adaylığı bulunan dj ve prodüktör Bonobo’yu ağırlayacak. 10 ve 11 Mart’ta ise art rock türünün başarılı ismi Palaye Royal, Zorlu PSM’de.

Diana Damrau, Pavel Baleff ve Nicolas Testé ile birlikte Kings & Queens of Opera Projesi 25 Mart’ta Zorlu PSM’de.

25 Mart akşamı operanın yıldız ismi Diana Damrau, Pavel Baleff ve Nicolas Testé ile birlikte Kings & Queens of Opera projesi kapsamında Zorlu PSM’de. 30 Mart’ta ise yine Zorlu PSM’de Jamie Cullum, sevenleriyle yeniden buluşmaya hazırlanıyor.

Let her go şarkısıyla büyük beğeni toplayan Mike Rosenberg, nam-ı diğer Passenger, İş Kuleleri Salonu’nda. 13 Nisan’da Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ünlü piyanisti Deniz Kozhukhin’e Zorlu PSM’de eşlik edecek.

Takvim yaprakları 19 Nisan’ı gösterdiğinde yılın en heyecan verici konserlerinden biri için rotamızı yeniden Volkswagen Arena’ya çevireceğiz. Yaşayan en önemli rock gitaristlerinden biri olarak kabul edilen Steve Vai, uzun sayılabilecek bir aranın ardından yeniden hayranlarıyla kavuşuyor.

Bahar havasını hissetmeyi umduğumuz Mayıs ayının 9’unda İş Kuleleri Salonu’nda Venedik Barok Orkestrası sahne alacak. Barok müziğin en önemli topluluklarından bir olan orkestrayı canlı canlı dinlemenizi tavsiye ederim.

Camel, 27 Mayıs akşamı Volkswagen Arena’da

Mayıs ayının ve hatta yılın en iddialı konserlerinden bir diğeri de Volkswagen Arena’da gerçekleşecek. Rock tarihinin öncü topluluklarından Camel, 27 Mayıs akşamı unutulmazlar arasına girmeye aday performansları için yeniden İstanbul’da.

Havaların ısınacağı ve açık hava etkinliklerinin de artacağı bir dönem olan Haziran, sansasyonel bir konserle başlıyor. 3 Haziran akşamı Küçükçiftlik Park, metal camiasının ağır abileri Manowar’ı ağırlıyor. Aynı akşam bu kez Kadıköy’deki Festival Park, electo-swingin en önemli ismi Parov Stelar’ı konuk edecek.

Placido Domingo 4 Haziran akşamı Yedikule Hisarı’nda

Yedikule Hisarı bu yaz itibarıyla uzun süren ayrılığın ardından yeniden dikkat çekici konserlere ev sahipliği yapmaya başlıyor. Dünyaca ünlü İspanyol tenor Placido Domingo 4 Haziran akşamı Yedikule Hisarı’nda. Aynı mekân 10 Haziran’da Jacky Terrasson Quartet’i ağırlayacak. Hatırlayacaksınız, 2022’de aynı mekandaki konseri iptal olmuştu. Turgay Yalçın’ın yazdığı detaylı Jacky Terasson tanıtımına göz atmanızı öneririm.

Jacky Terrasson Quartet 10 Haziran’da Yedikule Hisarı’nda

10 Haziran tarihinde daha önce pandemi nedeniyle ertelenen büyük bir buluşma gerçekleşecek. Alice Cooper, Joe Perry, Tommy Henriksen ve Johnny Depp’ten oluşan Hollywood Vampires nihayet İstanbul’da. Konser, Sarıyer’de bulunan Life Park’ta. 16 Haziran’da Fransız solist Zaz, Volkswagen Arena’da buluşacak. 24 Haziran’da Zorlu PSM’de geçen yıl Parkorman’da büyük beğeni toplayan Moderat yeniden sevenleriyle buluşacak.

14 Temmuz’da Maximum UNIQ Açıkhava’daki Hooverphonic, 15 Ağustos’ta Zorlu PSM’deki Foals ve yine aynı mekânda 5 Kasım’da gerçekleşecek olan Blind Guardian konserlerini şimdiden takvimlerinize ekleyin.

Hooverphonic, 14 Temmuz’da Maximum UNIQ Açıkhava

Yazının başında belirttiğim üzere yaz ayları ve sonrasına dair konserler netleşmek için gün sayıyor. Zamanı geldikçe bunlar hakkında da bilgileri de büyük bir heyecanla paylaşacağım. Umarım müziğin her türünün aralıksız bir biçimde yankılandığı huzurlu bir yıl bizimle olur.

İhsan Dindar

    10 yıl boyunca Milliyet Gazetesi ve milliyet.com.tr’de yerli-yabancı yüzlerce sanatçıyla röportajlar gerçekleştirdim. Milliyet.com.tr için 100’ü aşkın canlı ve banttan yayın yaptım. Beş yıl boyunca milliyet.com.tr Seyahat ve Kültür-Sanat sayfalarını yönettim. Yazılarım Milliyet Arkeoloji dergisinde yayımlandı.. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde dört yıldır Kent Kültür, Sanat Yayıncılığı ve Sanat Eleştirisi dersleri vermekteyim. Aynı zamanda İKSV’de dijital içerikler editörü olarak çalışmaktayım.

    İhsan Dindar 'in 17 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. İhsan Dindar ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir