Bulutların Arasında: Homeshake

Montreal asıllı Peter Sagan’ın solo projesi HOMESHAKE, 12 Ekim Çarşamba günü Salon İKSV seyircilerini bulutların arasında bir yolculuğa çıkaracak.

Salon İKSV İstanbul’da sonbaharı güzel kılan, bizi, adı üzerindeki salonunda güzel konserlerle ağırlayan yerlerden bir tanesi. Yeni döneminin ilgi çeken konserlerinden HOMESHAKE’in yaratıcısı Peter Sagan’ın gitarının sesine yakın dönemin alternatif indie melodilerinden aşinayız. İKSV’nin 30 Kasım 2019’da Gezgin Salon’da ağırladığı Mac DeMarco ve Peter Sagan lisede tanışıp Mac DeMarco’nun ilk yıllarında beraber sahne alıyorlar. Peter Sagan bir süredir HOMESHAKE projesi ile tek başına yola devam ediyor. Ode to Viceroy’u bir zamanlar Peter Sagan’ın gitarı eşliğinde dinleyen seyirciler Salon İKSV’de gerçekleşecek HOMESHAKE konseriyle Mac DeMarco ve Peter Sagan’ın, aynı gökyüzünün altında olsalar da, bulutlarının farklı müzikal şekiller aldığını görecekler.

30 Kasım 2019, Mac DeMarco. Gezgin Salon, Volkswagen Arena Fotoğraf: Mete Kaan Özdilek

Solo projesine ve albümlerine verdiği isimlere bakarak HOMESHAKE’in neden bizleri evimizde hissettiren Salon’a yakışacağını anlıyoruz.

2014 yılında, Mac DeMarco’nun grubundan ayrılarak solo kariyerine In The Shower albümüyle başlayan HOMESHAKE, duştan çıktıktan sonra atıştırmalıklarını hazırlayıp yeni albümü Midnight Snack‘i hazırlıyor. Bir yıl arayla 2014 ve 2015 yıllarında çıkardığı bu iki albümle tarzını bulduğunu, iki albümün de kapağında gördüğümüz illüstrasyonlardaki renkli ve sıcak evde, bizi kendi müziğine davet ettiğini görüyoruz. Lo-fi’dan R&B’ye, indie’den funk’a uzanan tınıları bize camdan dışarı baktırıyor. Home at Last şarkısıyla evde olduğumuza şükrediyor, Love is Only a Feeling‘le düşüncelere dalıyoruz.

Camın penceresini açınca HOMESHAKE’in üçüncü albümü Fresh Air içeri doluyor. En ünlü şarkılarından Every Single Thing‘in yer aldığı, “yacht rock” olarak tanımlanan bu albümün synth-pop’a yakın türünü anlatmak içinse geleneksel tanımlamalardansa HOMESHAKE’in kendi açıklamasını kullanabiliriz: “Buluta benzeyen manzaralar arasında gezinmek gibi.

https://youtu.be/0aOzT11GMKM

Temiz hava gelirken kendini Murakami kitaplarında veren HOMESHAKE bu albüm bitmeden Murakami etkisiyle yeni albümü Helium”u kaydetmeye başlıyor. Tamamı evindeki stüdyosunda kaydolan bu albümde Like Mariah ve All Night Long gibi parçalarda elektronik altyapının öne çıktığını, vurguların arttığını görüyoruz.

Konser öncesi HOMESHAKE’in bulutların arasındaki dünyasına girmek isteyenler içinse son albümü Pareidolia Catalog‘un uzun videosu bulunuyor. 126 ayrı lo-fi kalıbını kullanarak yaptığı yaklaşık dört saatlik kaydın John Andrews tarafından hazırlanmış animasyon filminde elle çizilmiş yıldızlar, gülen suratlı evler ve dönen yılbaşı ağaçları bizi karşılıyor.

https://youtu.be/YBw6juOsiN0

12 Ekim Çarşamba günü Peter Sagan’ın evde olmak kadar huzurlu, bulutların üzerinde olmak kadar hafif hissettirecek konseri için Salon İKSV’de buluşacağız.

Duru Aygüven

Galatasaray Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı öğrencisi. Lindy hop ve solo caz eğitmeni. Noir Fanzin'de yönetici, yazar, editör. Yabancı dillerle ilgileniyor, çeviri yapıyor. Günlerinden caz, dans ve sinema eksik olmuyor.

Duru Aygüven 'in 18 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Duru Aygüven ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir