Borusan Sanat’ta 2023/24 Sezonu Başlıyor

Borusan Holding’in ülkemize kazandırdığı kıymetli kültür-sanat çatısı Borusan Sanat, Borusan Müzik Evi’nde 6 Eylül’de düzenlediği basın buluşması ile davetlilerine yeni sezon konserlerini tanıttı. 

Buluşmada Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet’in programının yanı sıra Ekim’de duyurulacak olan Borusan Müzik Evi’nin programından da iki güzel konser paylaşıldı. Ama buluşmanın en önemli haberi BİFO’nun yeni sanat yönetmenin duyurulması oldu.

Yeni sezonda çellist Nil Kocamangil, Borusan Quartet’e yeni katılan isim oldu. Quartet’deki görevini devreden Çağ Erçağ ise İstabul Filarmoni Orkestrası’nın viyolonsel grup şefliği görevini sürdürmeye devam edecek. 

BİFO’nun yeni sanat yönetmeni Carlo Tenan oldu!

BİFO’yu daha önce konuk şef olarak yöneten ve dinleyicilerin büyük beğenisini toplayan günümüzün en seçkin ve dinamik şeflerinden Carlo Tenan, 2023/24 sezonu itibarıyla BİFO’nun sanat yönetmeni oldu. Senfonik müzik, opera ve bale yorumları ile derin bir çağdaş müzik kavrayışına sahip Tenan, yeni sezonda BİFO’nun başarısında büyük pay sahibi olacak gibi görünüyor.

Carlo Tenan / Zeynep Hamedi / Aydın Dorsay

Borusan Sanat, yeni sezonda hazırladığı programla Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılını müzikle ve konserleriyle kutlayacak. Basın buluşmasına katılarak bir konuşma yapan Borusan Kocabıyık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Bu yıl, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olması sebebiyle hepimiz için özel bir anlam taşıyor. Borusan Sanat olarak bizler de bu coşkuyu, yeni sezonumuza yönelik çalışmalarımıza ve konserlerimize taşıyoruz.” 

Borusan Sanat, BİFO ve Borusan Quartet ile dolu dolu bir sezona başlamanın heyecanını yaşıyor. Yeni sezonda BİFO, Gürer Aykal, 2024/2025 sezonundan itibaren sanat yönetmenliği görevine atanacağı yeni açıklanan Carlo Tenan, Can Okan, James Judd, George Pehlivanian, Finnegan Downie Dear, Gergely Madaras, Francisco Valero-Terribas Nisan Ak ve Masis Aram Gözbek gibi şeflerin yönetiminde, Fazıl Say, Güher & Süher Pekinel, Can Çakmur, Dorukhan Doruk, Eda Seviniş, Korkmaz Can Sağlam, Maximilian Cem Haberstock, Naz İrem Türkmen, Veriko Tchumburidze, Emir İlgen, Magma Filarmoni Korosu, Hale Soner, Nesrin Gönüldağ, Ayhan Uştuk, Tuncay Kurtoğlu, Joyce DiDonato, Bomsori Kim, Zee Zee, Fatma Said, Marina Rebeka, Jonathan Tetelman, MIDORI, Alexandra Conunova, Nemanja Radulović, Valeriy Sokolov, The Per Poc Puppet Company (Anna Fernández ve Santi Arnal) ile aynı sahneyi paylaşacak. 

Borusan Sanat’tan Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılına özel konserler!

Borusan Sanat, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı onuruna, Türk bestecilerin çalışmalarını desteklemek ve Türk müzik kütüphanesine katkıda bulunmak misyonuyla üç Türk besteciye eser siparişi verdi. 

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile sezonun açılış konserini bir dünya prömiyeri ile gerçekleştiriyor. 12 Ekim’de Zorlu PSM’de gerçekleşecek konserde, Fazıl Say’ın 100. yıl için bestelediği 6. Senfonisi seslendirilecek. Geniş bir orkestra dizilimi ve geride bıraktığımız 100 yılın bir aynalaması niteliğindeki konser heyecanla bekleniyor. Can Okan yönetimindeki bu özel konserde Fazıl Say, Mozart’ın 21. Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

9 Mayıs konserinde Zeynep Gedizlioğlu’na sipariş edilen yeni eseri Zorlu PSM’de dünya prömiyeri gerçekleşecek. 

Borusan Quartet, 23 Ekim’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda gerçekleştireceği sezonun ilk konserinde Cem Oslu’ya sipariş edilen yeni eserinin dünya prömiyerinde izleyicilerle buluşacak. Bu konserde Ulvi Cemal Erkin ve Ahmed Adnan Saygun’un eserlerinin yanı sıra Cem Oslu’nun, Borusan Quartet için bestelediği Göz Açıp Kapayıncaya Kadar isimli sipariş eseri seslendirilecek. 

100. yıl kutlamaları çerçevesinde, 2 Kasım’da Borusan Holding’in ev sahipliğinde, BİFO’nun onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, Cumhuriyet’in ilk kuşak bestecilerinden Ahmed Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu seslendirilecek. 

Gürer Aykal yönetiminde Saygun Ve Yunus Emre Oratoryosu

BİFO’nun yeni sezonda dünyaca ünlü solistlerle beraber sahne alacak. Orkestra’nın eşlik edeceği isimler arasında Fatma Said, Joyce DiDonato ve Bomsori Kim yer alıyor.

16 Kasım Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde vereceği konserde Carlo Tenan yönetimindeki BİFO zengin bir şan programı ile izleyiciyle buluşacak. Henüz 14 yaşındayken doğduğu şehir olan Kahire’den Milano’ya, La Scala Tiyatrosu’nun akademisine giden ve BBC Radyo 3’ün yeni kuşak sanatçılarından biri olarak seçilen Fatma Said’in solist olarak yer alacağı konseri sezonun dikkat çekici konserlerin biri olacak.

Carlo Tenan ve Fatma Said

19 Ekim Perşembe günü James Judd yönetimindeki BİFO ve devlet sanatçısı piyanistler Güher & Süher Pekinel, bu konserde “Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler” projesinin birbirinden değerli sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşacak

7 Aralık Perşembe günü saat 20.00’de kemancı Nemanja Radulović’in solistliğinde gerçekleşecek konserde orkestra şefliğini ise Londra Filarmoni Orkestrası, Vancouver Senfoni, NDR Hamburg, Leipzig Gewandhaus, BBC Filarmoni gibi dünyanın önde gelen pek çok orkestrasıyla bir araya gelen George Pehlivanian yürütecek. Konserde Beethoven’ın bu çalgı için yazdığı tek konçertosu, Radulović’in büyüleyici yorumuyla müzikseverler ile buluşacak.

George Pehlivanian & Nemanja Radulović

Bir Borusan Quartet klasiği olan Piazzola akşamı

Bir Borusan Quartet klasiği olarak 25 Aralık günü saat 20.00’de gerçekleşecek Piazzolla akşamında, bestecinin en sevilen eserleri seslendirilecek. Tangonun büyük ustası, 20. yüzyıl müziğinin eşsiz bestecilerinden Astor Piazzolla, Borusan Quartet’in ustalıklı yorumuyla bir kez daha birleşecek.   

Borusan Quartet

BİFO yeni yılı  Marina Rebeka ve Jonathan Tetelman ile sevilen aryalarla kutlayacak.

Marina Rebeka ve Jonathan Tetelman’ın solist olarak sahnede olacağı görkemli konserde BİFO, yeni yılı, muhteşem bir virtüözite içeren opera eserleriyle çevrili programıyla karşılayacak. Orkestrayı Carlo Tenan’ın yöneteceği konser, 11 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde izleyici ile buluşacak.

BİFO’nun 18 Ocak Perşembe günü gerçekleştireceği konserindeki konuk şefi, geçtiğimiz sezonda Staatsoper Berlin, Camerata Salzburg ve Gothenburg orkestralarıyla çalışan Finnegan Downie Dear. Paris Orkestrası, Mahler Oda Orkestrası ve Suisse Romande gibi topluluklarla konserler veren keman sanatçısı Alexandra Conunova’nın BİFO ile ilk kez buluşacağı bu konserde, Çaykovski’nin Re Majör Keman Konçertosu ve Çaykovski’nin 6. Senfoni’si dinleyenlerle buluşacak.

 

Finnegan Downie Dear & Alexandra Conunova

Şubat ayının ilk konserinde 9 Şubat Pazartesi günü saat 20.00’de en sevilen bestecilerden Haydn ve Mozart’tan başlayan ve Beethoven ile Schubert’e kadar uzanan, klasik dönem ve romantik döneme damga vurmuş bestecilerin başyapıtları, Borusan Quartet’in yorumuyla dinleyiciyle buluşacak.

BİFO, 15 Şubat Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşecek Şubat ayının ikinci konserinde dünyaca ünlü keman sanatçısı Midori’yi sahnesinde ağırlıyor. Kraliyet İskoç Ulusal Orkestrası, NDR Elbphilharmonie Orkestrası, Suntory Hall ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ortak siparişi olan Detlev Glanert’in Ölümsüz Sevgiliye isimli 2. Keman Konçertosu, Türkiye prömiyeri niteliğindeki bu konserde Midori’nin etkileyici yorumuyla dinleyenlerle buluşacak., Carlo Tenan yönetimindeki BİFO, Brahms’ın 2. Senfonisi ve Marzocchi’nin Orkestra İçin Encore eserlerini de seslendirecek. 

Ayın son konserinde 19 Şubat Pazartesi günü saat 20.00’de en sevilen bestecilerden Haydn ve Mozart’tan başlayan ve Beethoven ile Schubert’e kadar uzanan, klasik dönem ve romantik döneme damga vurmuş bestecilerin başyapıtları, Borusan Quartet’in yorumuyla dinleyiciyle buluşacak.

Mart ayının ilk konserinde onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, 7 Mart Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde, Rus müziğinin usta bestecilerinden üçünün, Prokofyev, Mussorgski ve Çaykovski’nin eserlerinden bir seçki sunacak. Konserin solisti, keman için düzenlenen en prestijli yarışmalardan biri olan Uluslararası George Enescu Yarışması’nın birincisi Valeriy Sokolov. Başarılı kemancının Prokofyev’in 2. Keman Konçertosu’nu yorumlayacağı konserde ayrıca BİFO, Mussorgski’nin Çıplak Dağda Bir Gece ve Çaykovski’nin Francesca da Rimini başlıklı yapıtlarını seslendirecek.

Gürer Aykal & Valeriy Sokolov

21 Mart Perşembe günü, dünyaca ünlü, diva Joyce DiDonato, şef Carlo Tenan’ın yönetiminde Hector Berlioz ve Richard Strauss’un en sevilen yapıtlarından bir seçki ile sahnede olacak. Opera sahnelerindeki performansları ile dünyanın gelmiş geçmiş tüm büyük solistleriyle birlikte anılacak kadar üstün bir düzeyde olan DiDonato, konserleriyle de güçlü, davetkâr ve görkemli olarak nitelendiriliyor. New York Times’ın “Mükemmel bir 21. yüzyıl divası, karizmanın, zekâ ve yetenekle birleşimi” olarak nitelendirdiği DiDonato, BİFO’nun yeni sezonunun konuğu oluyor.

Carlo Tenan & Joyce DiDonato

BİFO’nun 4 Nisan Perşembe günü gerçekleştireceği Nisan ayının ilk konserindeki konuk şefi, Liège Kraliyet Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörü Gergely Madaras olacak. BİFO’nun, Mendelssohn ve Franck’ın eserlerini seslendireceği gecede, Deutsche Grammophon etiketinin yeni yıldızlarından kemancı Bomsori Kim, Max Bruch’un 1. Keman Konçertosu’yla baharın sesini müzikseverlere taşıyacak.

Sezonun şüphesiz en merakla beklenen konserlerinden birinde BİFO, The Per Poc Puppet Company ile aynı sahneyi paylaşacak. Prodüksiyonları ile dünya çapında ün kazanmış olan Per Poc’un manifestosu “senfonik müziği yeni izleyicilerine taşımak” üzerine kurulu. The Per Poc, küçükleri olduğu kadar büyükleri de ilk seslendirilişinden itibaren büyüleyen Prokofyev’in “Peter ve Kurt” adlı senfonik masalında, şef Francisco Valero-Terribas yönetimindeki BİFO ile 20 Nisan Cumartesi günü saat 15.00’te izleyicileriyle buluşacak.

29 Nisan Pazartesi günü saat 20.00’de, Nisan ayının son konserinde Borusan Quartet, Robert Schumann ve Felix Mendelssohn’un yapıtlarını seslendirecek. Alman romantizminin oda müziğiyle birleştiği, Borusan Quartet’in bu geceyi başarılı performanslarıyla taçlandıracağı konser, iki büyük bestecinin zorlu eserlerini müzikseverler ile buluşturuyor. 

BİFO, 9 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde gerçekleştireceği sezonun son konserinde üç yıldızı bir araya getiriyor. Türkiye’nin başarılı genç kuşak sanatçılarından besteci Zeynep Gedizlioğlu, orkestra şefi Nisan Ak ve Çin asıllı Amerikalı piyanist Zhang Zuo, müzikseverler tarafından daha yaygın bilinen adı ile Zee Zee’yi buluşturan bu konserde, Gedizlioğlu’nun Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın siparişi üzerine bestelediği eserinin dünya prömiyeri yapılacak.

Nisan Ak & Zee Zee

Ekim’de açıklanacak Borusan Müzik Evi’nde yeni sezondan ilk isimler! 

Borusan Müzik Evi ise müzikte yeniyi sahneye taşıyan topluluklar ve etkileyici müzik performanslarıyla sezon boyunca izleyicilerini ağırlayacak. 2023/24 sezonunda tam 15 konserle, çağdaş, yeni müzik, doğaçlama ve avangart caz gibi farklı müzik türlerinden bir seçki sunacak. Borusan Müzik Evi’nin Ekim ayında duyurulacak yeni sezonunda, yerli ve yabancı birbirinden farklı proje ve sanatçılar, müzikseverler ile buluşacak. Programın şimdilik öne çıkan isimleri, Viyana müzik kültürüne özgü yüksek teknik düzey ve ses kalitesini temsil eden, 21. yüzyılın çağdaş yaratımlarını desteklemek amacıyla kurulan ensemble XXI. jahrhundert ve Kod Müzik işbirliğiyle hayata geçirilen Nova Muzak’ın 36. serisinde Borusan Müzik Evi’ne konuk olacak, Avustralya’nın en kült gruplarından The Necks.

Biletler 5 Ekim tarihinde PASSO üzerinden satışta olacak.

Borusan Müzik Evi hakkında yayımlanmış yazılarımız BURADA.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 174 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir