Erik Truffaz: Kendi Filmini Çekmek

Erik Truffaz 7 Ekim Cumartesi gecesi 33. Akbank Caz Festivali kapsamında Babylon’da sahne alacak. Konser repertuvarında yer vereceği son albümü Rollin‘i tanıtmak istiyorum.

Film müzikleri nadir de olsa unutulmaz olabildikleri gibi, çoğu da yalnızca görüntülere eşlik eden melodiler olarak uçup gidiyorlar. Kimi ıslıkla çalınabilecek denli hafızalarda yer ediyor, kimi de üstüne söz yazılıp popüler şarkılara dönüşüp, güncel listelerde yer edinebiliyorlar. Kendi içlerinde bir tutarlılık kazanıp, albüm olarak nam salmış kompozisyonlar da içeren, neredeyse modern klasik mertebesine yükselmiş film müzikleri de yok değil.

Nina Valéria (1994), The Dawn (1998), Bending New Corners (1999), The Mask (2000), Mantis (2001), Arkhangelsk (2007), Being Human Being (2014) gibi albümleriye kendine günümüz cazında ayrıcalıklı bir yer edinmiş olan Fransız trompetçi Erik Truffaz, dokunaklı ve melodik çizgisiyle dikkat çeken, belli bir kırılganlığa da sahip olan tarzını bu kez film müziklerinden oluşan bir albüme taşıyor: Rollin’.

https://youtu.be/PyULbkHY7nY

Her şey bir akşam Angoulême’deki bir festivalde başlamış ve Erik Truffaz’a film müziğini merkeze alan dinleti önermişler. Birçok müzisyen için kışkırtıcı ve aynı zamanda hassas bir iş olan, filmlerin yeni bir okuması da olabilecek bu oyuncaklı uğraş, Truffaz’ı yepyeni bir caz övgüsünü yaratmak için yeniden sinemaya bakmaya ve hatta çocukluk anılarına dalmaya kadar götürmüş. 

Bu sinema şenliğini andıran albümde Nino Rota, Michel Magne, Ennio Morricone, Alain Romans, Philippe Sarde gibi bestecilerin filmler için yazdıkları melodiler, birbirinden parlak yıldızların rol aldığı unutulmaz sahnelere eşlik etmekle kalmamışlar ve zamanda yaptıkları yolculukta bugüne kadar gelerek Truffaz’ın trompetinde yeniden hayat bulmuşlar. Albümde Truffaz’a Marcello Giuliani basta, Alexis Anerilles piyanoda, Matthis Pascaud gitarda ve davulda Raphael Chassin eşlik etmişler. İki parçaya vokalleriyle renk katan Camélia Jordana ve Sandrine Bonnaire’i de unutmamak gerek.

https://youtu.be/MszHeopuDAQ

Erik Truffaz’ın bu yeni grubu, şarkıları orijinal işlevlerinden uzağa taşıyarak onlara hayli büyük bir adım attırmışlar. Dinledikleriniz artık görüntülere eşlik eden notalar değil, yepyeni hikâyelere ve görülmemiş maceralara doğru düşler kurmanızı sağlayacak parçalara dönüşmüşler.

Bu filmin yönetmeni nasıl Erik Tuffaz’sa siz de başka oyuncularla, başka dekorlar, başka kostümler ve başka mekânlarda geçen kendi filminizi çekebilirsiniz; müzikler aynı olsa da…

https://open.spotify.com/album/4vay9WmJyXHGkr6ayYUmRC?si=nQBZnugOSgSyYSK__FqaXw

33. Akbank Caz Festivali Rehberi ŞURADA.

Erik Truffaz konserinin biletlerini ŞURADAN edinebilirsiniz.

Turgay Kantürk

Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

Avatar photo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir