Yeni Wayne Shorter albümü Celebration

Blue Note Records, geçtiğimiz yıl 89 yaşında hayata gözlerini yuman efsanevi saksofoncu ve besteci Wayne Shorter ‘ın 2014 yılına ait bir konserini, yaklaşık olarak doğum gününe denk gelecek şekilde 23 Ağustos’ta yayınlıyor.

Wayne Shorter, Blue Note Records anlaşması kapsamında 1964-70 yılları arasında defalarca kayda girmiş, zamanında veya daha sonra yayınlanacak şekilde toplam 11 albüme imza atmıştı. Anlaşması bitince takip eden dönemde albümlerini Columbia ve Verve etiketi ile yayınlamış ve 2010’da tekrar Blue Note’a dönmüştü. Hatırlayacaksınız Without Net aynı yıl, Emanon ise 2016’da piyasaya sürülmüştü.

Blue Note 2022 sonlarından itibaren sanatçıya, değerlendirmesi ve seçmesi için daha önce yayınlanmamış çok sayıda kayıt göndermeye başlamış. Wayne Shorter, bu kayıtları dinleme işini -ne iyi ki- ciddiye almış ve 2014 Stockholm konserinin mutlaka yayınlanması gerektiği kararını şirkete bildirmiş. Albümün adının Unidentified Flying Objects olmasını istemiş ama hastanede geçirdiği son günlerinde, yayınlanmasını görecek kadar yaşayamayacağını anlayınca hayatı kutlamanın aciliyetini hissetmiş ve Celebration adı böylelikle konmuş.

Celebration Volume 1, Shorter’ın, piyanist Danilo Perez, basçı John Patitucci ve davulcu Brian Blade‘den oluşan ikonik dörtlüsüyle 2014’de Stockholm Caz Festivali’nde verdiği konserin kaydını içeriyor.

Fark etmişsinizdir, “Volume 1” ifadesi devamının geleceğine işaret ediyor.  Blue Note Records’un bu hamlesi eminim ki cazseverleri mutlu edecektir.

Celebration, Volume 1 sınırlı sayıda Blue Note Store‘a özel renkli vinil, siyah vinil, CD ve dijital indirme olarak ön siparişe açılmış durumda.

Hallelujah!

Vinil edisyonunda aşağıdaki parçalar yer alacak:

Side A

Zero Gravity to the 15th Dimension
Written by Shorter, Perez, Patitucci, Blade

Smilin’ Through
Written by Arthur A. Penn

Side B

Zero Gravity to the 11th Dimension
Written by Shorter, Perez, Patitucci, Blade

Zero Gravity to the 12th Dimension
Written by Shorter, Perez, Patitucci, Blade

Zero Gravity – Unbound
Written by Shorter, Perez, Patitucci, Blade

Orbits
Written by Shorter

Edge of The World (End Title)
Written by Arthur B Rubinstein

Side C

Zero Gravity to the 90th Dimension
Written by Shorter, Perez, Patitucci, Blade

Lotus
Written by Shorter

Side D

She Moves Through The Fair
Written by Shorter

Meraklısına Notlar:

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 186 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir