Antonio Faraò, John Patitucci, Jeff Ballard: Tributes (Criss Cross 2024)

PLEASE SCROLL DOWN FOR ENGLISH

İtalya’nın caz dünyasına kazandırdığı tartışmasız en klas virtüözlerden Antonio Faraò kariyerinin lider sıfatıyla 18. albümünde kendisi gibi cazın en saygın ritim eşlikçilerinden ikisi Jeff Ballard ve John Pattitucci’yi de yanına alarak galaksilerin birleşmesi gibi bir güzellik meydana getiriyor.  

Daha evvel Ira Coleman, Jack DeJohnette, Joe Lovano, Miroslav Vitous, Daniel Humair, Andre Ceccarelli, Chris Potter, Drew Gress, Jeff “Tain” Watts, Chico Freeman, Bob Mintzer ve daha pek çok ikonla çalışmış Faraò, Chick Corea’nın 2021’deki ani ölümü sonrası onu anmak için bir üçlü meydana getirmek istemiş. Hem Patitucci’nin hem de Ballard’ın Corea ile birlikte çalıştığı dönemler olmuştu. Patitucci’nin 80’lerin sonunda Chick Corea Akoustik Band vesilesiyle ve Ballard’ın ise Corea’nın Origin ve Chick Corea New Trio projelerinde usta ile yolları kesişmişti. Ardından Ballard, Brad Mehldau ile Patitucci ise Wayne Shorter ile yol arkadaşı oldular. Tecrübelerini katmerlediler.

 

Faraò ile birlikte proje ortakları da cazın yaşayan en kaliteli virtüözlerinden olduğu için bu övgü albümü de bir piyano üçlüsü resitaline dönüşüyor.

Faraò’nun prestijli Criss Cross plak şirketi ile ilk buluşması 14 Haziran’da yayımlanan “Tributes” albümü ismiyle müsemma bir ustalara övgü albümü. Ama Faraò ile birlikte proje ortakları da cazın yaşayan en kaliteli virtüözlerinden olduğu için bu övgü albümü de bir piyano üçlüsü resitaline dönüşüyor. Faraò, aşina olduğumuz müziklerin yaratılış metodlarına geri döndüğünde bunun yeniden bir başarı getireceğinden emin. Ama Tributes’da yeni bir metod deneyerek kendi icra stilini tazelemeyi denemiş. Müziğin icrası sırasında üçlünün çok keyif aldığını ve katmanlar arttıkça karşılaştıkları kesişim kümelerinden yeni oyun alanları yarattıklarını hissettim. 

Faraò, straight-ahead bir çalımdan hoşlandığından bahsediyor ama oldukça gelişkin bir ifade gücü olduğu da kesin. Doğaçlamaları sonsuzluğa doğru açılıyor ve koşulsuz bir tatmin sağlıyor. Faraò, üst kuşağının akım başlatıcıları Herbie Hancock, Chick Corea ve McCoy Tyner gibi evrensel süper starların ve akıcılık yaratıcıları Keith Jarrett, Bill Evans ve Kenny Kirkland gibi keskin kılıçların ateşlerinin dövüldüğü yüce dağlardan geliyor. İyi bir stamina ve tuşe zenginliğine sahip. 

Antonio Faraò, John Patitucci, Jeff Ballard: Tributes (Criss Cross 2024)

Antonio Faraò, undoubtedly one of Italy’s most coherent virtuosos in the jazz world, creates a beauty akin to the merging of galaxies in his 18th album as a co-leader. He brings together two of jazz’s most respected rhythm accompanists, Jeff Ballard and John Pattitucci. Together they are making immersive music with clairvoyantly creating an interaction.

Antonio Faraò, who has previously worked with many icons such as Ira Coleman, Jack DeJohnette, Joe Lovano, Miroslav Vitous, Daniel Humair, Andre Ceccarelli, Chris Potter, Drew Gress, Jeff ‘Tain’ Watts, Chico Freeman, and Bob Mintzer, wanted to create a trio in memory of Chick Corea after his sudden death in 2021. Both Patitucci and Ballard had worked with Corea in the past. Patitucci collaborated with Chick Corea Acoustik Band in the late 80s, while Ballard intersected paths with Corea in projects like Origin and Chick Corea New Trio. Subsequently, Ballard became a musical companion to Brad Mehldau, and Patitucci teamed up with Wayne Shorter.

Because Faraò collaborates with project partners who are among the finest living virtuosos in jazz, this tribute album also transforms into a piano trio recital.

His maiden voyage album “Tributes,” released on June 14th via prestigious Criss Cross label, lives up to its name as a tribute to master musicians. However, because Faraò collaborates with project partners who are among the finest living virtuosos in jazz, this tribute album also transforms into a piano trio recital. Faraò is confident that returning to the creation methods of familiar music will bring success. In “Tributes,” he has experimented with a new approach to refresh his performance style. During the music’s execution, I sensed that the trio thoroughly enjoyed themselves and created new playing fields from the intersecting sets they encountered as the layers increased.

with Antonio Faraò, Jeff Ballard, John Patitucci

Faraò mentions that he enjoys a straight-ahead approach, but it’s certain that he possesses highly developed expressive power. His improvisations open up toward infinity and provide unconditional satisfaction. Faraò emerges from the lofty mountains where the fire of universal superstars of creativity pioneers of the older generation such as Herbie Hancock, Chick Corea, and McCoy Tyner and fluid creators Keith Jarrett, Bill Evans and Kenny Kirkland was forged. He has excellent stamina and a rich touch. This recording contains overjoyed creativity.

■ Faraò’s official web site is HERE

■ More new albums HERE

■ Interview with Jerry Teekens, manager of Criss Cross HERE

 

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 180 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir