ODTÜ’de Blues ve Caz Günleri

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Caz Topluluğu‘nun düzenlediği 10. ODTÜ Blues Caz Günleri, 13-14 Nisan 2023 tarihlerinde Mimarlık Amfisi’nde gerçekleşecek. Ace Mimarlık şirketinin sponsor olduğu etkinlik serisinde, Ali Deniz Trio, Bulut Gülen Quartet, Blues ’n’ Bones ve Eylül Soylu & Neoband grupları sahne alacak.

Mezunu olmaktan gurur duyduğum üniversitemin cazla ilintisi aslında epey eskilere dayanıyor.

Efsanevi müzisyen, orkestra şefi ve davulcu Durul Gence, müziğe meraklı her ODTÜ’lünün seçmeli olarak almaya can attığı İnsan, Müzik ve Caz dersini 1986’da, Mimarlık ana binasında küçük bir derslikte vermeye başlamıştı. Hatırlıyorum da, sabahın kör saatinde kalkıp kuyruğa girmeme rağmen listeye girmeyi becerememiştim. Zaman içerisinde, gördüğü ilgiyi karşılamak amacıyla ders Üçlü Amfi’ye taşınmış; her yıl yüzlerce öğrencinin caz kültürü ile tanışması sağlanmıştı.

2021 yılında kaybettiğimiz Gence, sağlığı bozulmasına rağmen 2010’lara kadar bu dersi vermeye devam etmişti.

Seçmeli müzik ve sanat dersleri vermek üzere 1989’da kurulmuş olan Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü bünyesinde devam eden ders, Gence’den sonra, kendisinin asistanlığını yapmış olan Dr. Tolga Bilge tarafından Caz Tarihi adıyla, caz müziği sevgisini aşılmaya devam ediyor.

Caz Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin tohumları da aslında ODTÜ’de atılmıştı. Festivalin ilki 1996’da ODTÜ Caz Günleri adıyla gerçekleşmiş ve bu isim altında 5 yıl sürdürülmüştü.

ODTÜ Caz Topluluğu ise, caz müziğinin icrasını öğrenmek isteyen öğrencilere enstrüman ve ses kullanımı üzerine caz müzik eğitimi ve kaynak kütüphane sağlamak, caz müzik dinleyicilerine kapsamlı bir arşiv sağlamak, caz müziğin tanınması ve daha fazla kişi tarafından beğeniyle dinlenmesine katkıda bulunmak, öğrenciler için kurslar düzenlemek gibi hedeflerle 2008 yılında kuruldu.

Topluluğun en önemli etkinliklerinden Blues ve Caz Günleri’nin 10’ncusu, bu yıl 13-14 Nisan tarihlerinde Mimarlık Amfisi’nde gerçekleşecek.

Programda 4 grup var ve sahne alacak müzisyenlerin büyük çoğunluğu Ankara’da yaşıyor ya da şehrin zengin müzik atmosferini solumuşlar.

Ali Deniz Trio

Yakın zamanlarda Wu Wei Trio ve Yüzen Oda Sessions gibi farklı projelerle Ankara sanat ortamlarında izlediğimiz Ali Deniz, basta Ege Oluklu ve davulda Serkan Alagök‘ten oluşan üçlüsüyle sahne alacak. Pat Metheny, Bill Frisell, Wayne Shorter gibi ustaların bestelerini, kendi düzenlemeleri ile ve modern gitar üçlüsü yaklaşımıyla çalacaklar.

Bulut Gülen Quartet

Perşembe gecesinin devamında ise liderliğini tromboncu Bulut Gülen‘in yaptığı dörtlü sahne alacak. Grupta, ODTÜ’den mezun olduktan sonra Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Mehmet Okonşar’ın öğrencisi olarak klasik piyano alanında yüksek lisans yapan ve şimdilerde sanat hayatını İstanbul’da sürdüren Kaan Bıyıkoğlu piyanoda; Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Kontrbas Sanat Dalından mezun olan Gökhan Över basta ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvar’ında lisans ve yüksek lisans eğitiminini tamamladıktan sonra halen aynı okulda öğretim görevlisi olan ve Ankara’nın nöbetçi/icapçı müzisyenlerinden Serkan Alagök davulda yer alıyor. Dörtlü, kendi besteleri ve sevdikleri caz standartlarından oluşan dopdolu bir repertuvarla sahnede olacak.

Blues ‘n’ Bones

Cuma günü, keyifli blues tınılarıyla enerjiyi bir anda yükseltecek olan Blues ‘n’ Bones ile açılıyor. Grup 2007 yılında Ankara’da kurulmuş ve o zamandan bu yana düzenli olarak sahnelerde yer alıyor. Geleneksel kök blues şarkılarından oluşan repertuarından taviz vermeden yürüttüğü çalışmalarında 4 kişi yer alıyor: vokalde Faruk Aydıncılar, gitarda Özgür Arıkan, basta Fethi Okutan ve davulda Ayhan Aydın.

Eylül Soylu & Neoband

Cuma gününün devamında Neoband, R&B, soul, funk tarzlarında laidback, jungle salınımlarla ve grup ismini aldığı neo-soul türünde sevdikleri düzenlemeler ile seçtikleri caz standartlarından kendi düzenlemelerini çalarak akşama bambaşka bir renk katacak. Neoband, vokalde Eylül Soylu, gitarda Ozan Deniz Akkuş, saksofonda Toprak Barut, piyanoda Öykü Damla Gözel, basta Oktay Doğru ve davulda Oğul Ege Yıldırım‘dan kurulu.

10. ODTÜ Blues Caz Günleri bilet satış noktaları için takipte kalın, çok yakında duyurulacak!

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 177 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir