Jeff Beck & Eric Clapton – Moon River

Jeff Beck, trajik ölümünden kısa bir süre önce, Eric Clapton ile birlikte Henry Mancini bestesi olan Moon River standardını kaydetmişti. Ancak piyasaya sürüldüğünü görmeye Beck’in ömrü vefa etmedi.

12 Mayıs 2023 tarihinde Moon River tekli olarak yayınlandı. Yapımcılar Dave Kaplan ve John Logsdon, 22 Mayıs ve 23 Mayıs 2023 tarihlerinde, London Royal Albert Hall’da düzenlenecek olan, bir dizi Jeff Beck Tribute konserinden önce albümün ilk teklisini piyasa sürmek istediler. Surfdog Records etiketi ile piyasaya sürülen albüm, esasen iki şarkıdan oluşacak. Moon River standardından hariç, 14 Temmuz 2023’te yayınlanacak olan How Could We Know şarkısı ile birlikte, bu EP gerçek bütünlüğünü sağlayacak. Beck ve Clapton dışında, Judith Hill, Simon Climie ve Daniel Santiago’nun da yer aldığı quintet bir performans var.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, 2023 Mayıs ayının son haftasına denk gelen tribute de, Eric Clapton & Friends’ten Jeff Beck’e Övgü adını taşıyor. Özel konuklar arasında, Ronnie Wood, Jimmy Page, Joe Perry, Rod Stewart, ZZ Top’tan Billy F. Gibbons ve daha pek çok ünlü isim olacak.

Malumunuz, Jeff Beck, bakteriyel menenjitle mücadele ettikten sonra 2023 yılının Ocak ayında 78 yaşında aramızdan ayrılmıştı. Ailesi, Beck’in sevenlerine, “Jeff Beck’in vefat haberini derin bir üzüntüyle paylaşıyoruz. Aniden bakteriyel menenjite yakalandıktan sonra dün huzur içinde vefat etti. Ailesi, bu muazzam kaybı yaşarken mahremiyet istiyor.” mesajını sosyal medya üzerinden yollamıştı.

Moon River’a gelince, Henry Mancini tarafından bestelenen ve sözleri Johnny Mercer’e ait olan bir şarkı. İlk olarak Audrey Hepburn tarafından 1961 yılında Breakfast at Tiffany’s filminde seslendirildi.  En İyi Orijinal Şarkı dalında Akademi Ödülü kazandı. Bir mil uzunluk ölçü biriminden daha geniş olan bu caz standartını iki İngiliz blues rock tanrısının gitarından dinleyin istiyorum.

Dark Blue Notes’da Jeff Becj hakkında yazdığım iki yazıyı aşağıya bırakıyorum ve güzel bir hafta diliyorum.

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 62 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir